Skocz do zawartości
  • 0

Dziesięsioletni 8" Newton vs refraktor 150mm do obserwacji DS


GrzesiekX

Pytanie

Hejka. Mam staruszka GSO 8"1200 i niestety po remoncie troszkę się zakurzył. Jakoś nie mogę się zmusić do umycia go. Za ciężko wypracowaną zgodą żony dostałem zielone światło na zakup czegoś nowszego. A że jedno lustro w domu już jest i nie ma u mnie chętnych do konserwacji i ciągania mebla to pomyślałem nad jakimś sporym refraktorkiem. Niestety, nie mogę znaleźć jakiegoś konkretnego porównania miedzy lustrem 8" a soczewką 150/152mm. Ma ktoś takie doświadczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Znajdziesz kilka  porównań na forum.  Potrzebujesz teleskopu do wizuala czy astrofoto? do planet czy DS-ów. Soczewka o tej aperturze będzie droższa, przy sprzęcie do astrofoto kilkukrotnie, no i nie minie Cię loteria kupowania nowego sprzętu w chińskiej jakości, lepiej chyba szukać sprawdzonej używki.

Generalnie dobra soczewka do astrofoto to mniej problemów i czasu na ich rozwiązywanie, ale do wizuala zwłaszcza okazjonalnego brałbym lustro, zwłaszcza do DS-ów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie znalazłem takiego porównania. Jeżeli nawet, to bardzo mało konkretów nie pozwalających na podjęcie decyzji. Chodzi tylko o obserwację. Za leniwy jestem do czyszczenia lustra i noszenia dobsona. Jeżeli różnica jest stosunkowo niewielka to wolałbym soczewkę. Na oku mam BM152/760 i SW 150/750. 

 

 

Edytowane przez GrzesiekX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lustro ma dużo mniejszą sprawność odbijania światła niż transmisja powłok na soczewkach, do tego wysłonięcie centralne + pająk. W efekcie ref 150mm z DOBRYMI powłokami antyodblsakowymi da Ci tylko nieco mniej światła w ognisku, w porównaniu do lustra 200mm. Kontrast będzie lepszy w refie. Jesli nie zamierzasz fotografować, nie potrzebujesz Petzvala, więc bierz model 150/750 - zyskasz na zasięgu bo transmisja duuuuużo wyższa od Bressera.

I do tego dobre okulary i fajny montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli AC 150/750 StarTravel czy chyba podobny BK 150/750 będzie dużo lepszy od AR-152S 760 ? Nie ukrywam, że ten Petzval właśnie mnie zainteresował ze względu na ładne płaskie pole podobno. Jest chwalony...  No ale jeśli ma się to obyć poważną utratą jasności. Naprawdę jest tak źle z tym Bresserkiem ? A wydawało mi się że jest no. 1 dla moich potrzeb.

Edytowane przez GrzesiekX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pamiętaj że refraktor to F5, newton to F6. W newtonie wystarczy przyzwoity erfl, w refraktorze już trzeba celować minimum w  ESy co niestety kosztuje. 

Moim zdaniem jeżeli nie chcę Ci się wystawić na podwórko newtona co trwa minutę to daj sobie spokój ;)

Refraktor na pewno będziesz składać dłużej. Gabaryty refraktora też są "złudne" bo dochodzi montaż i tu az4 na stalowych nogach to takie minimum a małe to to nie jest  :)

Dodatkowo w refraktorze już planet nie pooglądasz, w newtonie bez problemu. 

Zaletą refraktora jest jego natychmiastowa gotowość do działania i kontrast wynikający z braku obstrukcji. Jeżeli chodzi o resztę, to moim zdaniem newton wygrywa  :)

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No właśnie chodzi mi też o ten kontrast. Mam SW100/900ED i widok z niego dużo bardziej mi odpowiada niż z GSO. Poza tym łatwiej jednak mi wziąć montaż w jedną i teleskop w drugą rękę niż dobsona i rurę. Nie chodzi o wagę a o wygodę. Po drugie jakoś nie trawię obrazów z lustra dlatego mając inny refraktor i porównując szukam jednak soczewki o ile różnica nie jest jakaś poważna. Niebo mam średnie. Małe miasteczko i poza nim. Okulary to nie aż taki problem. Kilka niezłych mam a z czasem powymieniam. Jeżeli różnice nie są wielkie to wolałbym jednak cos co mniej się kurzy wewnątrz. Mówiłem - jestem leń :P Bardziej martwi mnie zdanie kolegi Marcina o lichości transmisji BM. A stawiałem na niego. Wzrok mi się powoli psuje więc wolałbym coś co będzie dawało punkciki a nie kolorowe placki. Podobno ostrość (wg forum AM) BM jest naprawdę dobra a Petzval czyni aberkę znośną. Tylko jeżeli ma się to obyć znaczną utratą zasięgu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dla mnie wygoda = lornetka kątowa 90* min 100mm ;) Jeżeli mamy patrzeć na wygodę  :)

Jest na giełdzie 150/750 w dobrej cenie. Kup, potestuj, zostaw/sprzedaj. To chyba jedyna droga :)

Pytanie też co chcesz tym oglądać.  Jeżeli tylko jasne emki to nie ma sensu kupować coś jeżeli masz już  edka 100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tylko trzeba pamiętać, że do tej soczewy potrzebny będzie jeszcze montaż, a możliwości będą w zasadzie takie same jak GSO 8 cali. Moim zdaniem szkoda kasy na posiadanie dwóch mających takie same możliwości teleskopów ze wskazaniem na GSO. Co innego dobrać do GSO jakąś lornetkę lub lornetę. Albo wyposażyć GSO w jakieś fajne okulary. Tylko najpierw umył bym mu szkło:emotion-5:

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oczywiście - biorę pod uwagę montaż. Zresztą mam eq3-2 na stalowych nogach i to żaden problem (mam spory zapas udźwigu :) bardziej dokuczliwy jest wymiar wertykalny :( ). W jedną rękę montaż w druga teleskop wygodniej mi złapać niż Dobsona w jednej a grubą delikatną rurę bez uchwytu w drugą. Poza tym w samochodzie lepiej mi się układa statyw niż Dobson z gruba delikatna rurą. Więc jeżeli praktyczna utrata zasięgu (lub jej brak - lustro stare) jest nieznaczna stanowczo wolę refraktor. No chyba że jest poważna. 100kę mam głównie do planet i łysego i przydałoby się ciut więcej mocy. Lorneta jest całkiem interesująca ale chyba jednak wychodzi drożej biorąc pod uwagę okulary. wojt0000 - nie znalazłem, choć szukałem. 

Edytowane przez GrzesiekX
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, GrzesiekX napisał:

Czyli AC 150/750 StarTravel czy chyba podobny BK 150/750 będzie dużo lepszy od AR-152S 760 ? Nie ukrywam, że ten Petzval właśnie mnie zainteresował ze względu na ładne płaskie pole podobno. 

Nie należy wierzyć we wszystko co ludzie piszą... 

Miałem kiedyś starego SW 150/750 i nowego AR-152S 760 obok siebie. 

Zostawiłem sobie SW 150/750. Obraz był po prostu nieco przyjemniejszy w odbiorze, tuba była krótsza i lżejsza. 

A pole było tak samo płaskie w obu teleskopach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Eternal84 tak, dokładnie o to ogłoszenie mi chodziło. 

@GrzesiekX uważam że cena jest dobra, tym bardziej że sprzedający dodaje oryginalną tubę bez przeróbek.  Czasy mamy takie że niczego nie ma w sklepach i powoli dostać taki refraktor będzie ciężko.

 

Dla mnie taki refraktor ma zastosowanie na rozległych DSach, gromadach otwartych itd w dużych źrenicach i małych powiększeniach. 

Mam akurat mniejszego brata czyli 120/600 i:

a) używam refraktora bo nie stać mnie na lornete kątową  (korzystam z bino) :)

b) używam refraktora bo nie trawie lornet prostych na statywie :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, wojt0000 napisał:

Dla mnie taki refraktor ma zastosowanie na rozległych DSach, gromadach otwartych itd w dużych źrenicach i małych powiększeniach.

Dokładnie ma mieć takie zastosowanie. Najgorsze jest to że już nie ma BK150/750 w Delcie. Ten z forum jakoś mi nie podchodzi. Wolę trochę dołożyć i nie mieć problemów. Z tego co widzę oprócz tego BM to na razie nie zapowiada się by coś innego w tej cenie było do kupienia. Rozmiar sklepowy BK nie jest liczony czasem bez odrośnika ?

 

Dzięki waszym poradom i wybijaniu z głowy BMki :) pokopałem trochę bardziej. Faktycznie ten Petzval jest w nim taki rewelacyjny ze nie potrzebuje powłok :P ! Czyli jednak sensowniej może wyglądać oferta SW - może złagodzić trochę ewentualna aberkę filtrem i może starczy ?

Edytowane przez GrzesiekX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, GrzesiekX napisał:

porównania miedzy lustrem 8" a soczewką 150/152mm. Ma ktoś takie doświadczenia ?

Mam gso 200/800 i ed120/900 z reduktorem. Subiektywnie to ED zjada gso na śniadanie.

Jakby był refraktor 150/ około 800, 900, 1000 to byłby dla mnie rewelacyjny

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, abo napisał:

Jakby był refraktor 150/ około 800, 900, 1000 to byłby dla mnie rewelacyjny

Do tego właśnie zmierzam by upewnić się czy różnica jest kosmetyczna i na korzyść czego. Mając 100ED i porównując zacząłem się nad tym zastanawiać mając w perspektywie mycie lustra, kolimacje.... 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, GrzesiekX napisał:

Do tego właśnie zmierzam by upewnić się czy różnica jest kosmetyczna i na korzyść czego. Mając 100ED i porównując zacząłem się nad tym zastanawiać mając w perspektywie mycie lustra, kolimacje.... 

 

 

Jak ktoś jest fachowcem i ma czas na kolimacje, może... Ja rzeźbie 3 lustra które mam i niezmiennie najlepsze zdjęcia z ED120/900 + 0,85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, GrzesiekX napisał:

Dokładnie ma mieć takie zastosowanie. Najgorsze jest to że już nie ma BK150/750 w Delcie. Ten z forum jakoś mi nie podchodzi. Wolę trochę dołożyć i nie mieć problemów. Z tego co widzę oprócz tego BM to na razie nie zapowiada się by coś innego w tej cenie było do kupienia. Rozmiar sklepowy BK nie jest liczony czasem bez odrośnika ?

 

Dzięki waszym poradom i wybijaniu z głowy BMki :) pokopałem trochę bardziej. Faktycznie ten Petzval jest w nim taki rewelacyjny ze nie potrzebuje powłok :P ! Czyli jednak sensowniej może wyglądać oferta SW - może złagodzić trochę ewentualna aberkę filtrem i może starczy ?

 

Ja miałem BM 152S/760 / petzwal dosłownie tydzień. Dlaczego tak długo? Bo nie miałem czasu, żeby zrobić przesyłkę zwrotną. Jeśli ktoś lubi piękną AC - to ten refraktor jest stworzony dla niego.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

Jeśli ktoś lubi piękną AC - to ten refraktor jest stworzony dla niego.

A na DSach też była ? Czy sprawdziłeś tylko na plenerze ? Równoważny produkt SW też chyba nie ma mniejszej...

Edytowane przez GrzesiekX
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, oicam napisał:

Albo umyj lustro i masz wszystko to za koszt kropli ludwika i wody demineralizowanej.

 

Nowy teleskop bo lustro się zakurzyło? Wczoraj myłem swoje i potwierdzam, koszt zerowy, czas 5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

na plenerze, Księżycu, Jupku, jasnych gwiazdach...

No straszne.....kolejny głupi wpis, zdaj sobie w końcu sprawę, że takie wpisy powodują przekłamany odbiór dla potencjalnych użytkowników. W każdym refraktorze poniżej F8 aberrka jest już bardzo widoczna zacytuję "na plenerze, Księżycu, Jupku, jasnych gwiazdach..."no i co? przecież to nie odkrycie ameryki wiadome od dawna. Tylko taka jasna 150tka w szerokim polu na AZtce daje wspaniałe obrazy DS-ów i szerokich pól gwiezdnych.....do tego najwyraźmniej już nie doszedłeś....

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.