Skocz do zawartości

Green Swamp (GS Server), czyli czas pożegnać EQModa


Patryk Sokol

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, poldip napisał:

Cześć, ja widzę powód (jakby co). EQmodem można sterować obiektowo z poziomu skryptów (np VBS) co umożliwia pełną automatyzację i sterowanie setupem bez klikania GUI. Czy ten nowy soft też tak ma?

 

A nawet się nad tym nie zastanawiałem i na pierwszy rzut oka opcji nie widzę.

 

Tyle, że mi wszystko jedno, bo automatyzację załatwia mi inny soft (NINA najczęściej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

King rate ma zmienną prędkośc trackingu

E, chyba raczej niee. Po prostu uwzględnia refrakcję, ale "normalna" prędkość Kinga jest stała i nieco mniejsza od gwiazdowej (choć faktycznie powinna być różna w zależności od wysokości nad horyzontem, a korekty powinny być w obu osiach tak naprawdę). Niektóre montaże mają "adaptive King rate" - i ta jest faktycznie zmienna.

 

W sumie nic by nie stało na przeszkodzie, żeby prędkość śledzenia była liczona na bieżąco z równań pana Kinga, tylko nikomu się chyba nie chciało nigdy tego porządnie zrobić, bo już od dawna problem rozwiązuje guiding.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie Onstep miał taką funkcje, full compensated tracking dla obu osi. Niestety różnic gołym okiem nie zauważyłem, myślę że wynik był na granicy sugestii dla tańszych montaży. Teraz sobie głowy tym nie zawracam z eq6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko

 

Podoba mi się, jest lżejszy dla oka ;)

Odhaczenie Sync Limits chyba powoduje też obrót osi RA do oporu, trzeba pilnować w inny sposób.

U mnie jest zauważalnie pewniejszy od EQMODa - nie zwiesił się ani razu, EQMODowi się zdarza. Mam podpięte CdC, NINĘ, PHD2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2022 o 23:11, poldip napisał:

Cześć, ja widzę powód (jakby co). EQmodem można sterować obiektowo z poziomu skryptów (np VBS) co umożliwia pełną automatyzację i sterowanie setupem bez klikania GUI. Czy ten nowy soft też tak ma?

 

A i źle Ci powiedziałem:

https://greenswamp.org/?docs=gs-server-overview/scripting-api

 

Jak najbardziej da się skrypty pisać. 

1 godzinę temu, abo napisał:

Na szybko

 

Podoba mi się, jest lżejszy dla oka ;)

Odhaczenie Sync Limits chyba powoduje też obrót osi RA do oporu, trzeba pilnować w inny sposób.

Nie do końca. 

Limity osi to odrębny temat, po prostu komenda synchronizacji podmienia współrzędne w montażu. 

A kiedy przyjmie wszystkie, to można przestawić mont i o 90st, więc wtedy faktycznie da się zrobić kolizję. 

W EQModzie też da się to zrobić, ale będzientrzeba więcej komend synchronizacji :)

 

1 godzinę temu, abo napisał:

U mnie jest zauważalnie pewniejszy od EQMODa - nie zwiesił się ani razu, EQMODowi się zdarza. Mam podpięte CdC, NINĘ, PHD2

Eyup to prawda. 

I dużo lepiej ogarnia np. wypięcie kabla USB i ponowne podpięcie. 

Ogólnie u mnie już minęła faza zachwytu tym softem, teraz mam fazę zapomnienia o nim :D

Tzn. Działa tak pewnie, że po prostu używam i nie myślę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytanka

 

Co ustawić żeby nie było kolizji? Ostatnio zrobił mi 1,5 obrotu, dobrze że kabli starczyło. Czyli nie zrobił flipa tylko przestawił się na drugą stronę kręcąc w jedną... GS i NINA

EQMOD ma u mnie wyłączone limity i nigdy się to nie zdarzyło.

 

EQMOD ma synchronizację za pomocą listy gwiazd. GS ma coś takiego czy pamięta tylko współrzędne aktualne?

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, abo napisał:

Dwa pytanka

 

Co ustawić żeby nie było kolizji? Ostatnio zrobił mi 1,5 obrotu, dobrze że kabli starczyło. Czyli nie zrobił flipa tylko przestawił się na drugą stronę kręcąc w jedną... GS i NINA

EQMOD ma u mnie wyłączone limity i nigdy się to nie zdarzyło.

Bo to nie GS Server robi flipa, tylko NINA wydaje komendę GOTO. Zobacz czy zmiana softu w NINIE, nie poprzestawiała Ci ustawień Meridan Flipa.

 

3 godziny temu, abo napisał:

 

EQMOD ma synchronizację za pomocą listy gwiazd. GS ma coś takiego czy pamięta tylko współrzędne aktualne?

A tego nie wiem, nigdy z tego nie korzystałem, synchronizuję montaż za pomocą plate solvingu

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

 

A tego nie wiem, nigdy z tego nie korzystałem, synchronizuję montaż za pomocą plate solvingu

Korzystałeś, platesolving synchronizuje i zapisuje błąd na liście żeby potem lepiej celować. Lista zazwyczaj tworzy się po uruchomieniu od zera chyba że ustawisz inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po jednym ustawieniu platesolving i ponownym "odparkowaniu" trafia bezbłędnie w obiekt. Nawet na początku po przesiadce z eqmoda się zdziwiłem, ale teraz już na to nie zwracam uwagi bo jest to normalne :P Ustawienia zostawiłem standardowe, zawsze robi flipa, trafia gdzie powinien i nie ma z nim problemów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
7 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

Czy ktoś z Was rozumie, że oznacza "alternate PPEC" w GSS?

Próbowałem znaleźć z dokumentacji cokolwiek ale nie umiem...

Znajdziesz tutaj:

https://greenswamp.org/?docs=gs-server-overview/main-tab/settings

 

Cytujac:

 

Cytat

Alternating PPEC – This allows pulses from guiding software to not be truncated or cut when the mount implements PPEC.  When the internal PPEC runs it’s been shown that some pulses may be randomly cut short because of the timing in PPEC changes.  This problem doesn’t seem to exist for mounts using the ST4 or handbox interfaces only using an EQDir cable and the internal PPEC.  The ST4 and Handbox interfaces implement a PPEC on/off strategy when dealing with pulses.   This means that PPEC is turn off then the pulse is executed, then PPEC is turned back on.  This strategy keep PPEC from interfering with the pulses. Using this option emulates that on/off strategy.  Any mount using the internal PPEC and an EQDir cable should consider turning this option on and evaluate its long term affects.  If not using the internal PPEC then there is there is no need to use this option.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Czy ktoś wie jak w GS Server wyłączyć time out albo go zmienić. Duży montaż (pod AstroEQ ale to wydaje się nie mieć znaczenia) z dużym teleskopem flipa wykonuje ok. 3.5 min. Pod EQMOD wszystko działa bez problemu. Z GS Serwerem każde GoTo trwające dłużej niż ok. 90 s kończy się zatrzymaniem montażu w bieżącym położeniu. Trzeba znowu klikać GoTo i tak ze dwa albo i trzy razy.

 

Przeglądałem chyba wszystkie settins i googlałem ale nic nie znalazłem. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie nieco z innej beczki - używam oficjalnej aplikacji Skywatchera SynScan PRO na Windows + sterownik ASCOM do niej (tez oficjalny) do polaczenia sie z montazem i generalnie wszystko dziala - Stellarium, SharpCap i wsyztskie inne aplikacje korzystajace z ASCOM.

 

Czy jest jakas korzysc/przewaga GS nad oficjalna aplikacja SynScan? Warto sie przerzucac na nia i zmieniac swoje przyzwyczajenia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Czy ktoś wie jak w GS Server wyłączyć time out albo go zmienić. Duży montaż (pod AstroEQ ale to wydaje się nie mieć znaczenia) z dużym teleskopem flipa wykonuje ok. 3.5 min. Pod EQMOD wszystko działa bez problemu. Z GS Serwerem każde GoTo trwające dłużej niż ok. 90 s kończy się zatrzymaniem montażu w bieżącym położeniu. Trzeba znowu klikać GoTo i tak ze dwa albo i trzy razy.

 

Przeglądałem chyba wszystkie settins i googlałem ale nic nie znalazłem. 

 

 

 

 

Napisałem do GS i odpowiedz była błyskawiczna - jest na sztywno ustawiony time out na 120 s  w ostatniej beta release a na 80 s w poprzednich wersjach.

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Mr Groch napisał(a):

Ja mam pytanie nieco z innej beczki - używam oficjalnej aplikacji Skywatchera SynScan PRO na Windows + sterownik ASCOM do niej (tez oficjalny) do polaczenia sie z montazem i generalnie wszystko dziala - Stellarium, SharpCap i wsyztskie inne aplikacje korzystajace z ASCOM.

 

Czy jest jakas korzysc/przewaga GS nad oficjalna aplikacja SynScan? Warto sie przerzucac na nia i zmieniac swoje przyzwyczajenia?

 

W GS masz opcję śledzenia z prędkością Kinga, plus jest trochę więcej możliwości konfiguracji np. przełożeń, liczby zębów itp. - ale dla standardowych montaży to nie robi żadnej różnicy, tylko jakbyś np. zmienił przekładnię. A, no i GS ma taką fajną wizualizację położenia teleskopu w 3D i interfejs jest ładniejszy niż EQModa (choć, moim zdaniem, interfejs EQModa jest bardziej funkcjonalny).

I to chyba w zasadzie tyle.

 

Ja generalnie też korzystam z SynScan Pro, ewentualnie czasami z EQModa jak mam taką fanaberię; zauważyłem, że przez GS montaż jest dużo mniej responsywny (jest w stanie zmieniać prędkość i aktualizuje informację o pozycji z mniejszą częstotliwością - co ma znaczenie np. przy śledzeniu satelitów).

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się 2 tygodnie temu trochę zdziwiłem i dobrze ze siedziałem przy teleskopie bo zaczął mi centrować na obiekt nie robiąc meridian flipa. Myślałem że kable dostaną skrętu kiszek. W EQmodzie nic nie trzeba było takiego ustawiać. Co prawda jeszcze tego nie robiłem w GS ale nie wiem czy chce to ustawiać. Z resztą nawet jeszcze nie patrzyłem jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wismat napisał(a):

Ja się 2 tygodnie temu trochę zdziwiłem i dobrze ze siedziałem przy teleskopie bo zaczął mi centrować na obiekt nie robiąc meridian flipa. Myślałem że kable dostaną skrętu kiszek. W EQmodzie nic nie trzeba było takiego ustawiać. Co prawda jeszcze tego nie robiłem w GS ale nie wiem czy chce to ustawiać. Z resztą nawet jeszcze nie patrzyłem jak.

W EQModzie to nawet nie ma opcji, żeby flipa NIE robić (no dobra, niby jest, ale działa tylko jednorazowo).

Dłubię sobie obecnie, ale nie wiem kiedy skończę, montaż widłowy na bazie CPC i sterowany przez EQDrive (czyli w sumie będzie z kompa przez EQModa właśnie) - i żeby mi ten widlak flipa nie robił za każdym razem (bo w jego przypadku to bez sensu), to trzeba sobie ściągnąć specjalnie zmodyfikowaną wersję EQModa, żeby była opcja wyłączenia tego :)

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.