Skocz do zawartości

Gyulbudaghian's Nebula - znikająca mgławica


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

  • Marcinos zmienił(a) tytuł na Gyulbudaghian's Nebula - znikająca mgławica

O jaaaa.. Mimo że faktycznie gdzieś tam gwiazdy może uciekły z boku kadru to... to kompletnie nieistotne..  Piękny obiekt, super obrobiony, a ile tam jeszcze drobnicy w tle.. Wspaniała czerń nieba, kolor gwiazd i te subtelne smugi pyłu... 
Gratulacje :) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa :)

Jak to mówią, powoli do przodu. Ale juz wiem, że chcę isc w tym kierunku. Duża skala, aby sięgnąć głębiej i wyciągnąć drobny detal.

 

3 godziny temu, Kapitan Cook napisał:

Rewelacja. Czekam na więcej kadrów z 16 cali, bo nie kojarzę nikogo na naszym forum kto z takiej ogniskowej operuje...

Zdjęć mam setki, dobrych dziesiątki, ale na każdym czegoś mi brakuje w obróbce. Uczę się obróbki na ile mi czas pozwala, także niebawem myślę że coś opublikuję ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Marcinos napisał:

mgławica Gyulbudaghian 98-171 - LBN 412

 

Ciekawy obiekt wybrałeś. Apertura wymiata. Szczegół i kolorystyka bez zarzutu. Piękne. :)

 

10 godzin temu, Marcinos napisał:

16"

 

Co to za lustro?

 

10 godzin temu, Marcinos napisał:

ASI 2400

 

Rozumiem, że to OSC?

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał:

Ciekawy obiekt wybrałeś. Apertura wymiata. Szczegół i kolorystyka bez zarzutu. Piękne. :)

Dzięki, choć wiem, że jestem w stanie mocno poprawić detal w lepszych warunkach.

 

Konikalne TS 16" ONTC

 

7 godzin temu, diver napisał:

Rozumiem, że to OSC?

Niestety, nie robią wersji mono. Choć świadomie wybrałem OSC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, apolkowski napisał:

Czy napewno te dwie nazwy dotyczą tego samego obiektu? Mi stellarium i kstars pokazuje LBN 412 bliżej amelicana, a Twój obiekt jest bliżej iryska. 

Bardzo fajnie wyszło.

Faktycznie! Dzięki za cenną uwagę, już poprawiłem. Obiekt jest skatalogowany jako GM 1-29, czasem pojawia się również nazwa Herbig-Haro 215.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Marcinos napisał:

...
Nie dziwię się, że nie mogliśmy jej znaleźć wizualnie, nawet w 24". Jest bardzo słaba, być może z Bieszczad by się udało.  Aktualnie przysłonięta przez grubsze warstwy pyłów. Może za 20 lat...
...

 

Faktycznie w ostatnich latach jasność mgławicy spadała - poniżej krzywa z lat 2010-2020:

baa-check-file.php (britastro.org)

1.JPG.cc7fb33d383052f4ca318f3cdf251b97.JPG

 

Znalazłem na forum relację z pozytywnych obserwacji Piotrka Guzika w Beskidzie NIskim z 2016:

I dyskusję na deepskyforum:

Object of the Week, October 25, 2020 – GM 1-29, HH 215, Gyulbudaghian’s Nebula (deepskyforum.com)

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.