Skocz do zawartości

LDN-y i Barnardy w Cefeuszu.


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

  • OnlyAfc zmienił(a) tytuł na LDN-y i Barnardy w Cefeuszu.
9 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Jeśli chodzi o ciemne mgławice, to Barnard w swoim katalogu opisywał większość jednym zdaniem i co ciekawe, niemal najwięcej miejsca poświęcił B169, która ciemną mgławicą w ogóle nie jest.

Jest to obszar gwiazdotwórczy, który jest otoczony przez ciemne pyły (również opisane przez Barnarda i skatalogowane jako B170 oraz B171).


Nope, nope, nope.
Opis Barnarda mówi tak:

 

Cytat

Elliptical black ring, diam 1°. This encloses an 'island' of small stars. The dark ring is broadest on its east side where its thickness is 22'.

czyli: eliptyczny czarny pierścień o średnicy stopnia, który obwodzi "wyspę" drobnych gwiazd. Ciemny pierścień jest najszerszy na swej wschodniej stronie, gdzie jego szerokość wynosi 22'.

 

Do powyższego opisu idealnie pasuje obszar, który zakreskowałem na czerwonawo:



barnardy.jpg.f1faa879616bcb7c542760eda6387c07.jpg

 

Dodatkowo Barnard wyszczególnił dwie ciemniejsze partie B 169, katalogując je pod numerami 170 i 171.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Duser napisał:

Bardzo dobre zdjęcie, świetne barwy. Bardzo mi sie podoba

Dziękuję, cieszę się, że się podoba :)

 

4 godziny temu, simarik napisał:

Podoba mi się. Jak dla mnie fajne kolory, ładne pole gwiazdowe poprzecinane ciemnymi mgławicami. Ładnie się to komponuje.

Dziękuję, bardzo.

3 godziny temu, .zombi. napisał:

Wydaje mi się ze flat nie zadziałał prawidłowo bo masz środek sztucznie rozjaśniony:

Dzięki za zwrócenie uwagi. Obstawiam jednak problem z wyrównaniem tła (bo z tym miałem spory problem) i to jest raczej pozostałość nie do końca udanego wyrównania. Siądę może jeszcze dziś, żeby przyjrzeć się, co tam się wydarzyło dokładnie. Ogólnie to w środku kadru jest taka właśnie bańka wodorowo pyłowa, więc częściowo jest to pewnie powód tego pojaśnienia :)

EDIT. Jak będziesz miał chęć i czas, możesz zerknąć na stack (jest przed jakąkolwiek modyfikacją z mojej strony :) ), może zauważysz, czy to flaty, czy kwestia wyrównania tła.

 

Godzinę temu, panasmaras napisał:

Nope, nope, nope.
Opis Barnarda mówi tak:

A widzisz, źle zrozumiałem opis Barnarda :) Dzięki wielkie za zwrócenie uwagi.

Ciekawe też, że mimo opisania B169, nadal Barnard wyszczególnił dwa fragmenty z tego okręgu.

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Ciekawe też, że mimo opisania B169, nadal Barnard wyszczególnił dwa fragmenty z tego okręgu.


Wydaje mi się, że to jest efekt intuicyjnego podejścia Barnarda. Wiedza o tym, czy w ogóle jest jakaś materia międzygwiezdna, dopiero raczkowała (pierwszy dowód na istnienie tejże wpadł dopiero w 1904 roku, w ręce Johannesa Hartmanna). Barnard "czepiał się" charakterystycznych smug i kształtów, które widywał na swoich zdjęciach - dlatego katalogował wszelkie zawijasy, łuki - cokolwiek, co nie podchodziło pod przypadkowe rozmieszczenie gwiazd, a wyglądało na fizyczny obiekt. Z tego też powodu nie katalogował większych zapylonych połaci nieba (np. fragmentów Wielkiej Szczeliny), bo one były w jego mniemaniu efektem takiego, a nie innego rozmieszczenia gwiazd (a nie przysłonięcia ich przez pyły).
Warto zerknąć choćby na 42. kliszę z jego atlasu, zawierającą mnóstwo pyłów w rejonie Strzały:


Bar-pt1-pl042_sm.jpg.a3069b18325d3bc70fc28c1e964d7cd3.jpg

 

Opis Barnarda brzmi: Ta klisza nie zawiera żadnego ciemnego obiektu (This plate does not contain any Dark Objects).

 

Wracając do cefeuszowego sedna - Barnardowi mogło się zdawać (słusznie), że cały ciemny pierścień (B 169) jest materią międzygwiezdną, ale w razie, gdyby to się okazało złudzeniem, miał dwa inne "strzały" - numery 170 i 171, co do których musiał być bardziej pewien.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Jak będziesz miał chęć i czas, możesz zerknąć na stack (jest przed jakąkolwiek modyfikacją z mojej strony :) ), może zauważysz, czy to flaty, czy kwestia wyrównania tła.

 

Zerknąłem i zdaje mi się ze najlepiej będzie nie próbować wyrównać tła.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, pablo12311 napisał:

Który to model TSa?

Tryplet TS Photoline 70/420 z reduktorem 0,79x

2 minuty temu, .zombi. napisał:

Zerknąłem i zdaje mi się ze najlepiej będzie nie próbować wyrównać tła.

Ciekawe, spróbuję w ten sposób, dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna praca, zarówno w sensie obróbki jak i opisu.

Dorzucę tylko, że ta "podwójna" to w sumie potrójna. ;) WDS 22086+5917 A+BC, czyli HD210433 (A) i HD210432 (BC) o separacji 22,8". HD210432 jest "sama w sobie" podwójną o separacji 0,79".

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.