Skocz do zawartości

M31 w LRGB


diver

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, diver napisał:

Trochę to zależy od tego, co ewentualnie powiecie na temat niżej prezentowanego obrazka.

1. Co się stało gwiazdom? Ciemne obwódki - widzę to nawet pod słońce - matowe i wyblakłe bez światła.  Eksperymentowałeś ze streczem i później starnet?

2. TS76EDPH - 345mm - m31 powinna być z dużym zapasem a tu jest bardzo ciasno.

3. Szum - może się złapałeś na tym że wokół m31 jest pozorny szum? Tam jest mrowie drobnicy która może się wydawać szumem. Nie raz się na to nabrałem.

 

Edytowane przez _Spirit_
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, _Spirit_ napisał:

1. Co się stało gwiazdom? Ciemne obwódki - widzę to nawet pod słońce - matowe i wyblakłe bez światła.  Eksperymentowałeś ze streczem i później starnet?

2. TS76EDPH - 345mm - m31 powinna być z dużym zapasem a tu jest bardzo ciasno.

3. Szum - może się złapałeś na tym że wokół m31 jest pozorny szum? Tam jest mrowie drobnicy która może się wydawać szumem. Nie raz się na to nabrałem.

 

Tak, tak - gwiazdki nie taki diverowskie jak zwykle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za krytyczne uwagi. Przyznaję, że bardzo kombinowałem z obróbką.

 

22 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

Ale z niebieskim to przesadziłeś

 

Generalnie miałem duży kłopot, żeby uzyskać z RGB jakiś niebieski. A potem z rozpędu pewnie przesadziłem.

 

17 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Eksperymentowałeś ze streczem i później starnet?

 

Tak, oddzielałem gwiazdki od reszty, a potem składałem. W sumie może niepotrzebnie, można było do obróbki podejść inaczej.

 

17 godzin temu, _Spirit_ napisał:

TS76EDPH - 345mm - m31 powinna być z dużym zapasem a tu jest bardzo ciasno.

 

No nie, komfortu nie ma. Setup daje mi FOV 3x2,25 st. Po przekątnej M31 wchodzi na styk, a ja miałem niekorzystnie ustawioną rotację matrycy. Poza tym obciąłem kadr, żeby uniknąć problemów obróbkowych z jasną gwiazdą 35 And.

 

17 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Szum - może się złapałeś na tym że wokół m31 jest pozorny szum?

 

Muszę to jeszcze przepatrzeć i przemyśleć.

 

16 godzin temu, zbuffer napisał:

Kadr nie byłby taki ciasny jakbyś po prostu obrócił kamerę i ustawił M31 na przekątnej.

 

Tak, napisałem wyżej że rotację matrycy źle ustawiłem. Po przekątnej M31 zmieściłaby się praktycznie w całości.

 

15 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Tak, tak - gwiazdki nie taki diverowskie jak zwykle...

 

Maciej, "jak zwykle" to było na Newtonie z ASI294. Na APO raczej nigdy będzie "diverowskich" gwiazdek, a i ASI1600 sprawia mi pewien problem. Jakoś nie mogę się "wbić" w ten setup.

 

12 godzin temu, Grzędziel napisał:

Kurcze, Sławek -takie fajne zdjęcia robiłeś...

A tu... 

 :(

gwiazdki placki, na bakier z ostrością, tło mydlane, detal rozmazany, nieostry, kadr -sprawa gustu, ale mój gust podpowiada inny.

 

No to dzięki Piotr za słowa uznania w sprawie historycznych zdjęć. ;)

Tak jak odpowiedziałem Maciejowi, jakoś mi "nie siada" setup TS76EDPH+ASI1600. Część (a może większość) spraw to oczywiście błędy w obróbce. Zastanawiam się jednak na przykład nad nieostrością, bo faktycznie odnoszę wrażenie że materiał zbierany na tym APO wychodzi mi nieostry, czego nie miewam na Newtonie. Na Newtonie mogę ostrzyć na oko bez żadnych masek i nie mam problemów z ostrością. Na tym APO ostrzę oczywiście z maską Bahtinowa i wydaje mi się że jest ok, a w zebranym materiale mam wrażenie nieostrości.

 

Szanowni Koledzy, mam taką prośbę. Poniżej surowy materiał L (tylko po ABE bez odszumiania) podniesiony w STF. Czy moglibyście wyrazić swoje opnie na jego temat, a w szczególności:

1. Czy widzicie jakieś nieostrości, jajowate albo plackowate gwiazdy?

2. Jak oceniacie poziom szumu i jego jakość?

Tutaj nie ma mowy o błędach obróbki. Więc wasza ocena tego materiału pomoże mi pewnie w selektywnej autoocenie własnych błędów. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi.

 

L_crop_ABE_stf.thumb.jpg.6177d1faf525fef4f679b886f94ab356.jpg

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, diver napisał:

1. Czy widzicie jakieś nieostrości, jajowate albo plackowate gwiazdy?

2. Jak oceniacie poziom szumu i jego jakość?

Wasza ocena tego materiału pomoże mi pewnie na bardziej selektywną ocenę  moich błędów. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi.

1. Moim zdaniem gwiazdki są nieostre po prostu. Są wyraźnie duże, plackowate.

2. Szczerze, ja bym już nie odszumial, ew. super delikatnie, bo to co masz jest zdecydowanie akceptowalne, jeśli chodzi o poziom szumu. Ja lubię troszkę ziarenka a nie tylko mydło 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, diver napisał:

Na tym APO ostrzę oczywiście z maską Bahtinowa i wydaje mi się że jest ok, a w zebranym materiale mam wrażenie nieostrości.

Moje ostatnie doświadczenia z RedCat'em. 

Ostrzenie na maskę na obrazku wygląda perfekt. Po zdjęciu maski widać, że jest coś nie tak.

Kiedyś, ktoś mi doradził, żeby ostrzyć wzrokowo - trafić w punkt, kiedy pokazują się najsłabsze gwiazdy. Jest to metoda nieco czasochłonna, jednak moim zdaniem działa naprawdę dobrze.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, OnlyAfc napisał:

1. Moim zdaniem gwiazdki są nieostre po prostu. Są wyraźnie duże, plackowate.

2. Szczerze, ja bym już nie odszumial, ew. super delikatnie, bo to co masz jest zdecydowanie akceptowalne, jeśli chodzi o poziom szumu. Ja lubię troszkę ziarenka a nie tylko mydło 

Dokładnie tak. Szum jest nieduży, powiedziałbym, że bardzo ładny i taki bym zostawił.

Co do ostrości to jak często ją korygowałeś? 2 godziny luminancji wystarczy, żeby mocno uciekła więc może tu powstał problem.

Zastanawia mnie ogólny brak kontrastu, co powoduje zamazanie detalu. Na M110 są ciemne plamki u Ciebie zupełnie rozmyte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś analizę klatek w Pixie (FWHM)?

U mnie też tak czasami wychodzi, że pozornie ostre klatki dają wrażenie rozmycia. Zastanawiam się, na ile parametry guidingu mogą wpływać na FWHM ze względu na "błądzenie" teleskopu wokół celu. Finalnie błąd się prawie zeruje, ale pojedyncze skoki mogą powodować rozmycie gwiazd.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, _Spirit_ napisał:

Czemu nie softowo?

Jeśli to pytanie do mnie, to dlatego, że APT pokazuje mi idealną wręcz ostrość (Bathinov Aid), ale niestety.... Niewykluczone, że nieumiejętnie posługuję się maską, lub softem.

Zatem ostrzenie maską traktuję jako wstępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, apolkowski napisał:

Robiłeś analizę klatek w Pixie (FWHM)?

 

Wcześniej nigdy nie robiłem, na Newtonie nie miałem problemów z ostrością. Teraz zrobiłem analizę FWHM  dla staków LRGB tego materiału. Otrzymałem wyniki jak niżej.

L=2,291 px; R=1,832 px; B=3,593 px; G=1,909 px.

Nie potrafię zinterpretować tych wyników. Ktoś umie coś powiedzieć na ten temat? Przypominam że skala wynosi tutaj 2,29.

 

17 godzin temu, Grzędziel napisał:

Co do ostrości to jak często ją korygowałeś? 2 godziny luminancji wystarczy, żeby mocno uciekła więc może tu powstał problem.

 

Nie korygowałem ostrości, bo w tym zestawie nie mam jeszcze motofocusera. Ale raczej nie tu powstał problem. Przejrzałem pojedyncze klatki z różnych kanałów i nie widzę istotnych różnic na gwiazdkach. Więc jeżeli ostrość jest kiepska, wszystkie klatki musiałyby być generalnie nieostre. Czy to możliwe?...

 

17 godzin temu, Grzędziel napisał:

Zastanawia mnie ogólny brak kontrastu, co powoduje zamazanie detalu.

 

Fakt, z kontrastem jest raczej kiepsko. Ale brak kontrastu raczej nie jest przyczyną zamazania detalu? Brak kontrastu złożyłbym raczej na karb ustawień parametrów matrycy.

 

10 godzin temu, Grzędziel napisał:

Tak dla porównania wrzucam fragment zdjęcia zrobionego RedCatem i Atikiem 383 skala 4.46. Ty masz skalę 2.29 więc teoretycznie rozdzielczość powinna być wyraźnie (dwukrotnie) większa.

 

Porównuję. Na małych gwiazdkach nie widzę wyraźnej różnicy ani w wielkości obrazu ani w ostrości. Jeżeli "krzywo" widzę, popraw mnie proszę. Na większych gwiazdkach owszem: Twoje są wyraźnie mniejsze.

 

Zastanawiam się, czy ewentualna nieostrość (jakaś tam pewnie jest, bo jest zawsze) jest przyczyną dużych plackowatych obrazów jaśniejszych (!) gwiazdek. Skłaniam się jednak ku tezie, że chodzi tutaj o właściwości matrycy. Spróbuję może zebrać to samo przy mniejszym gainie. Zobaczymy co wyjdzie. A być może mamy złożenie dwóch przyczyn: nieostrość i za duży gain.

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, diver napisał:

Nie potrafię zinterpretować tych wyników. Ktoś umie coś powiedzieć na ten temat?

 

A nie jest przypadkiem tak, że poszczegóone kanały R, G i B po prostu w różnym stopniu dają się wyostrzyć? Widać, że w B masz największe krążki, być może w Twoim egzemplarzu TS76EDPH nie da się lepiej. W L masz złożenie trzech kolorów, pewnie każdy z nich jest trochę inaczej nieostry, ale łącznie wielkość krążka wychodzi najmniejsza (co nie znaczy, że jest ostro).

 

O ile dobrze pamiętam, kolega @Jarek J. ma podobny problem z podobnym refraktorem. Przestał chwilowo robić LRGB, bo wychodzą mu niebieskie obwódki wokół gwiazd (@Jarek J. uściślij, jeśli coś mieszam). A ja mam identyczny problem z Samyangiem 135 mm, tyle że u mnie nie da się wyostrzyć czerwonego. Zwykle robię DSLR-em, czyli OSC, ale próbowałem też ostrzyć osobno na filtrach R, G i B na kamerce mono ASI178MM, i nie da się wyostrzyć R w takim samym stopniu jak G i B. R zawsze wychodzi większe, co skutkuje czerwonymi obwódkami wokół gwiazd. W Newtonie tego nie ma, bo lustro nie ma aberracji chromatycznej. W moim N150/750 gwiazdki we wszystkich kanałach wychodzą prawie w punkt, są niemal tej samej wielkości (zakładam, że ciut aberrki dodaje soczewkowy korektor komy). Fajnie to widać w Sirilu, bo on od razu z automatu rozbija obraz OSC na składowe R, G i B, i bardzo łatwo można się między nimi przełączać. Wtedy od razu widać, który kanał jest bardziej, a który mniej ostry.

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.