Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop na balkon do 1-1,5k. 90/900 ? może 102/500/600 ?


Akozz

Pytanie

Cześć

Chciałbym kupić pierwszy teleskop do amatorskich obserwacji w okolicach 1000-1500 zł.

 

Miejsce obserwacji to balkon w bloku na obrzeżach Krakowa. Wymiary balkonu 1,5m na 10m, ale zenit zasłania balkon sąsiada. Czasem wyjazd za miasto.

Cel obserwacji to pewnie głównie US + dzienna obserwacja, mam dobry widok na miasto i lotnisko. Fajnie by było też DSy ale nie wiem czy z miejskiego balkonu to jest realne, no chyba że podczas wyjazdów.

Chciałbym coś bezobsługowego, nie awaryjnego i łatwego w transporcie. Mały rozmiar będzie atutem. Zarówno podczas używania na balkonie, przechowywania jak i transportu. Dlatego skłaniam się głównie w stronę refraktora na AZ. Może MAK ? ale tutaj ceny już idą w górę i refraktor chyba mi się bardziej podoba.

 

Wstępnie myślałem o jakimś achromacie 90/900 na AZ3, np. ze SkyWatchera albo Bressera. Ten drugi widzę że ma jakiś montaż AZ Nano ? Nie wiem jak się on ma vs AZ3 i 4. Natomiast tego typu teleskop to już tuba 900mm i jak rozumiem słaby sprzęt do DSów.

 

Moją uwagę przykuły też modele 102/500 SkyWatchera albo 102/600 Bressera. Jak rozumiem będą one lepsze do DSów ale gorsze do planet, aberracja chromatyczna będzie tez dużo bardziej widoczna. Według jakichś tabelek chyba nawet bardzo widoczna. Spotkałem się też z opiniami że dzięki większej ilości wpadającego światła planety na nich mogą wyglądać nawet lepiej ale będzie problem z uzyskaniem powiększenia. Natomiast czytałem o nich bardzo sprzeczne opinie od takich że to świetny teleskop na start po takie mówiące że to fatalny wybór do innych zastosowań niż DSy(które z mojego balkonu czy będą w ogóle widoczne?).

 

Będę wdzięczny za jakieś rady.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
5 minut temu, tomchm napisał:

?

Research bywa przyjemny sam w sobie, ale widzę że trafiłem na dziedzinę gdzie miałbym zajęcia do końca życia. Dzięki, ciekawe to jest wszystko bardzo. Nawet jak finalnie nic nie kupię to frajdę daje mi czytanie o tym, ale ilość wiedzy do przełknięcia jest syta.

Te ostatnie to już po ilości szkieł widzę że cena też będzie dobra :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie nastawiaj się na to, że całą tą wiedzę pochłoniesz w jeden wieczór - daj sobie trochę czasu, i co ważne - czytaj regularnie, powtarzaj sobie.

Wbrew pozorom tej wiedzy do ogarnięcia wcale nie ma tak dużo (w przeciwieństwie do astrofoto), ale - jak już pisałem wcześniej - nie staraj się wchłonąć wszystkiego na raz, ponieważ przerośnie Cię to wszystko.

 

Ja jak kupowałem sobie teleskopy, to nigdy nikogo o radę nie pytałem, ale mozolnie przekopywałem czeluście internetu w poszukiwaniu wiedzy nt. optyki. I trwało to nie kilka tygodni, a kilka miesięcy; szukałem również informacji w języku angielskim. 

Wątków nt. jaki telep do czego wybrać jest na forum bardzo dużo i z każdej jakieś wnioski można wyciągnąć. Grunt to nie nastawiać się na natychmiastowe rezultaty. 

Nie ma jakiegoś czarodziejskiego przepisu na idealny zestaw dla każdego; każdy sam musi przebrnąć przez to wszystko, a na końcu podjąć jakiś wybór - nawet jeśli on oznacza, że w natłoku wiadomości rezygnuję z astro ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, przekopywanie starych tematów na forach zarówno PL i ANG chyba dało mi więcej informacji niż duża część poradników itp. Chociaż tam też bywają bardzo subiektywne przekazy.

 

A czy mogę jeszcze prosić o odwołanie się do kwestii SkyWatcherów MAKów w wersji 1,25 i 2 cale ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak jesteś zielony w temacie to połowy sformułowań typu "Erfle" nie ogarniasz, wiem bo ja tak miałem na początku kilka miesięcy temu. Sam przechodziłem wtedy przez gehennę wyboru pierwszego sprzętu i wiem jaki mętlik w głowie możesz teraz mieć.

Jeżeli mogę ci coś doradzić:

- jak ma być bezobsługowe to tylko refraktor

- jak ma być łatwe w transporcie i komfortowe na balkonie 1,5m to nie może to być rurka tupu skywatcher 90/900

- jak chcesz obserwować samoloty/miasto to montaż AZ4 lub AZ5, ja mam AZ4 i do samolotów i dziennych obserwacji jest idealny, natomiast NIE jest to montaż mobilny, waży prawie 10 kg i po złożeniu ma i tak metr długości, jak mobilny montaż to głowica kulowa i statyw karbonowy 9wyjdzie więcej niż AZ4 i będzie mniej stabilny, coś za coś)

- jak DSy z miasta to miej świadomość że to nie jest jakiś spektakularny widok, na mnie duże wrażenie za to zrobił pierwszy raz jak zobaczyłem Saturna i Jowisza, ale do tego lepszy MAK albo długi refraktor

- przyda ci się filtr lub filtry, poczytaj ten temat, ja po jego lekturze kupiłem Explore Scientific UHC i SVbony Moon, tanie a coś wnoszą

- teleskop i montaż to jedno, jak już wcześniej wielu pisało, musisz dokupić okulary, nie łudź się że kupisz jakiś za 200zł i będzie super

- na twoim miejscu kupiłbym używanego skywatchera 100/500 lub 120/600 i montaż AZ4, albo Vixen porta (bardziej mobilny) oraz ze 3 okulary i może jakieś filtry, to uniwersalny bezobsługowy sprzęt i jak ci hobby nie podejdzie to łatwo sprzedasz

- nie napalaj się, poczytaj forum kilka miesięcy inaczej popełnisz dużo więcej błędów zakupowych

 

Powodzenia!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, szquar napisał:

Jak jesteś zielony w temacie to połowy sformułowań typu "Erfle" nie ogarniasz, wiem bo ja tak miałem na początku kilka miesięcy temu. Sam przechodziłem wtedy przez gehennę wyboru pierwszego sprzętu i wiem jaki mętlik w głowie możesz teraz mieć.

Jeżeli mogę ci coś doradzić:

- jak ma być bezobsługowe to tylko refraktor

- jak ma być łatwe w transporcie i komfortowe na balkonie 1,5m to nie może to być rurka tupu skywatcher 90/900

- jak chcesz obserwować samoloty/miasto to montaż AZ4 lub AZ5, ja mam AZ4 i do samolotów i dziennych obserwacji jest idealny, natomiast NIE jest to montaż mobilny, waży prawie 10 kg i po złożeniu ma i tak metr długości, jak mobilny montaż to głowica kulowa i statyw karbonowy 9wyjdzie więcej niż AZ4 i będzie mniej stabilny, coś za coś)

- jak DSy z miasta to miej świadomość że to nie jest jakiś spektakularny widok, na mnie duże wrażenie za to zrobił pierwszy raz jak zobaczyłem Saturna i Jowisza, ale do tego lepszy MAK albo długi refraktor

- przyda ci się filtr lub filtry, poczytaj ten temat, ja po jego lekturze kupiłem Explore Scientific UHC i SVbony Moon, tanie a coś wnoszą

- teleskop i montaż to jedno, jak już wcześniej wielu pisało, musisz dokupić okulary, nie łudź się że kupisz jakiś za 200zł i będzie super

- na twoim miejscu kupiłbym używanego skywatchera 100/500 lub 120/600 i montaż AZ4, albo Vixen porta (bardziej mobilny) oraz ze 3 okulary i może jakieś filtry, to uniwersalny bezobsługowy sprzęt i jak ci hobby nie podejdzie to łatwo sprzedasz

- nie napalaj się, poczytaj forum kilka miesięcy inaczej popełnisz dużo więcej błędów zakupowych

 

Powodzenia!

 

 

Dzięki. Kwestie okularów dopiero zgłębiam i temat równie głęboki jak same teleskopy jak widać :D

A z ciekawości dlaczego AZ4? nie lepiej dołożyć do AZ5 żeby mieć mikroregulację na większe przybliżenia ? Czy tylko sam koszt masz na myśli.

 

Co do zakupów to większość sklepów widzę ma dostępności dopiero od 1 października. Więc raczej nic wcześniej nie ogarnę nawet jak bym się zdecydował i chciał już.

 

Tego 90/900 już w zasadzie skreśliłem. Kminię teraz między achroamtem 102/600 a MAKiem 127/1500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, Akozz napisał:

Dzięki. Kwestie okularów dopiero zgłębiam i temat równie głęboki jak same teleskopy jak widać :D

A z ciekawości dlaczego AZ4? nie lepiej dołożyć do AZ5 żeby mieć mikroregulację na większe przybliżenia ? Czy tylko sam koszt masz na myśli.

 

Co do zakupów to większość sklepów widzę ma dostępności dopiero od 1 października. Więc raczej nic wcześniej nie ogarnę nawet jak bym się zdecydował i chciał już.

 

Tego 90/900 już w zasadzie skreśliłem. Kminię teraz między achroamtem 102/600 a MAKiem 127/1500.

Na AZ5 w porównaniu do AZ4 będziesz miał większe drgania do tego jest droższy, za to ma mikroruchy które przydadzą się zwłaszcza na planetach. Ja puki nie zobaczyłem planet myślałem że mnie nie będą interesować a teraz patrze na nie jak tylko jest okazja.

Przez Mak'a nie patrzyłem ale generalnie jest polecany i bym go rozważył, ale pamięta że nie jest tak bezobsługowy jak refraktor.

Po raz kolejny podkreślę, nie napalaj się, poczytaj, czaj się na sprzęt z giełdy. Wiem że to trudne i chciałbyś już coś mieć ale skoro niemal wszyscy to piszą to coś w tym musi być.

Okulary z wyższej pulki kosztują 1500 i więcej, ale używki w cenie 300-500 na początek i do sprzętów jakie wymieniłeś uważam że będą odpowiednie, zarówno jakościowo jak i cenowo.

Mak 127 czy mały achromat to sprzęty które szybko znikają z giełdy więc przestudiuj archiwa i zobacz po ile chodzą żeby nie przepłacić.

 

Napisz w wątku

poproś kogoś czy możesz przyłączyć się do obserwacji, zobaczysz o co w tym chodzi, moje doświadczenie jest takie że ludzie chętnie się dzielą widzą i będą starali się ci pomóc.

 

EDIT: co do przechowywania to kolejna rzecz którą musisz ogarnąć. walizki aluminiowe nie są takie tanie,  torby transportowe zresztą też, to dodatkowy koszt. Na początek zawsze możesz trzymać w kartonach, ale jak masz na tyle miejsca w domu to jak rozłożysz sprzęt to na początku go nie będziesz składał bo będziesz chciał każdą możliwość obserwacji wykorzystać, zastanów się nad pokrowcem, sprzęt zostawiasz na balkonie, podwieszasz desiccant i przykrywasz całość i sobie tam na ciebie czeka.

Edytowane przez szquar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na sąsiednim forum jest AZ4 na aluminiowych nogach. Ja miałem na stalowych z refraktorem 90/900 i był bardzo fajny. Największe powiększenie, jakie stosowałem, to było 150x i brak mikroruchów mi nie przeszkadzał (ale wiadomo, co kto lubi).

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=67904

Edytowane przez Frosch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ile osób tyle rad. I nic tego nie zmieni, każdy z nas inaczej patrzy na niebo. 

Problemem podstawowym jest to, że nie wiesz jeszcze czego można się spodziewać po takich obserwacjach. I co będzie Cię najbardziej interesować. Czy liczenie kraterów na Księżycu, czy próby wyłuskania 'smugi cienia', czy szerokie pola gwiezdne i DSy w kontekście. 

Problemem przy DSach jest brak dostatecznie ciemnego nieba w miejscu obserwacji. Ale w Twoich warunkach trochę rzeczy da się zobaczyć. 

 

Nie martw się, ogarniesz wszystko z czasem. Od czegoś trzeba zacząć. 

Najprościej byłoby umowić się na obserwacje z kimś bardziej zaawansowanym. Ale w dobie nie kontrolowanego covidu z czystym sumieniem nie mogę tego polecić. 

 

Nie ma sprzętu uniwersalnego, do wszystkiego i dla wszystkich. Sens tego zdania poznasz, gdy będziesz miał więcej doświadczeń obserwacjnych. 

 

Takim dość uniwersalnym teleskopem, ze wszystkimi jego ograniczeniami, jest ED80. Małe, lekkie, pooglądasz Księżyc i planety (bez szału) a nawet jaśniejsze DSy (mała ta apertura). W dzień też da radę. Wady - 80mm apertury to bardzo mało do DSów, cena. Mało, ale nawet lornetką sporo DSów w kontekście jest w zasięgu. Niektóre osoby chwalą sobie taki mały refraktor. Miałem, ale nie tęsknię do niego. 

 

Znacznie więcej pokaże Newton 150/750 na montażu AZ4. Tańszy, jednak wymaga kolimacji od czasu do czasu. To nie jest trudne. Chyba ten sprzęt poleciłbym na początek. 

 

Mak 127 też ma sens. Do Księżyca i planet. DSy od biedy też da radę. 

Wada - bardzo wąskie pole. 

 

W skrócie i w dużej ogólności - z tym samym okularem sprzet o krótkiej ogniskowej da szerokie pole i małe powiększenie, sprzęt o dłuższej ogniskowej da małe pole i większe powiększenie

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, Akozz napisał:

 

A czy mógłbyś odrobinę rozwinąć temat o jakich różnicach dokładnie mówisz ? Bo jestem zielony :D

 

 

Hehe, bardzo chętnie ale kupno już jednego + lepszy montaż to będzie znacznie więcej niż planowałem wydać na te zabawę. O ile się zdecyduję. Więc o ile wiem, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalny teleskop do wszystkiego, pewnie jak w każdej dziedzinie, to szukam czegoś na zasadzie sensownego kompromisu dla amatora.

 

Co do montażu to przyglądam się jeszcze Explorescientific Twilight I. Często jest opisywany jako odpowiednik AZ5. Na stronie producenta ma podany maksymalny udźwig jakieś 8kg. Natomiast SW AZ5 według producenta to 6,8 a w sklepach opisują jako max 5kg. Natomiast po obejrzeniu jakichś wideo recenzji wydaje się że mikroregulacja w AZ5 działa lepiej. ?

 

Oprócz średnicy obiektywu/lustra istotnym parametrem sprzętu optycznego jest światłosiła czyli stosunek długości ogniskowej do średnicy obiektywu/lustra.

Dla wspomnianych przez Ciebie sprzętów kształtuje się to następująco:

1) dla refraktora SW 102/500 światłosiła to f5

2) dla refraktora Bresser 102/600 światłosiła to f6

3) dla refraktora SW 90/900 światłosiła to f10

W bardzo dużym skrócie im obiektyw będzie jaśniejszy (niższe f) tym będzie bardziej wymagający pod względem stosowanych w nim okularów ze względu na aberrację chromatyczną. O ile jeszcze dla okularów o ogniskowych powyżej 20mm może to nie będzie aż tak wielkim problemem ale już dla okularów o ogniskowej poniżej 10mm dla światłosilnych achromatów trzeba powoli kierować się w stronę okularów typu premium - jeśli ma być fajnie. Innymi słowy, jeśli dokupisz okular budżetowy za 200 zł to w sprzęcie 3 możesz uzyskać ładne obrazy, ale w sprzęcie 2, a zwłaszcza 1 już będzie słabo. Właśnie to powoduje że refraktor 90/900 wcale nie jest takim złym wyborem na początek bo będzie prościej i taniej dobrać do niego okulary które dadzą ładny obraz. To co Ci polecał Kolega Marek_N dla f5 to jest moim zdaniem takie przyzwoite minimum dla ogniskowych okularów w granicach 10-15mm.

Co do montaży i wpomnianego prze Ciebie Exloplore Scientific Twilight I to mogę powiedzieć że jest to bardzo dobry i stabilny montaż do obserwacji wizualnych. Można na nim powiesić również znacznie cięższy sprzęt niż to co planujesz na początek, co jest ważne w przypadku ew. zmiany. Sam montaż nie jest też jakimś wielkim dzbulem.

Jeżeli jednak będziesz chciał sobie zbudować jakiś setup typowo do plecaka to warto rozważyć inne opcje - przykład na zdjęciach

AZB1.jpg

AZB2.jpg

AZB3.jpg

Edytowane przez mwid1
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, mwid1 napisał:

W bardzo dużym skrócie im obiektyw będzie jaśniejszy (niższe f) tym będzie bardziej wymagający pod względem stosowanych w nim okularów ze względu na aberrację chromatyczną. O ile jeszcze dla okularów o ogniskowych powyżej 20mm może to nie będzie aż tak wielkim problemem ale już dla okularów o ogniskowej poniżej 10mm dla światłosilnych achromatów trzeba powoli kierować się w stronę okularów typu premium - jeśli ma być fajnie. Innymi słowy, jeśli dokupisz okular budżetowy za 200 zł to w sprzęcie 3 możesz uzyskać ładne obrazy, ale w sprzęcie 2, a zwłaszcza 1 już będzie słabo.

 

Szybkie teleskopy (w tym achromaty) są wymagające ze względu na rozbieżność wiązki, a nie chromatyzm.

 

Teleskop w skrócie działa tak, że Obiektyw wyświetla obraz w płaszczyźnie ostrości, a Okular jest lupą, która ten obraz powiększa.

Więc gdy w rzutowanym przez Obiektyw obrazie jest sporo aberracji chromatycznej, to nawet nawet najlepszy okular nie pomoże, a slaby (pod względem chromatyzmu) wiele nie zepsuje. 

 

Te 60-cio stopniowe okulary, które wymieniłem kilka postów wyżej, są dobre w f/5 do wersji 12mm. Może minimalnie słabsze przy krawędzi, ale nie jest to nic co by przeszkadzało w obserwacji. I o ile wystarcza komuś pole 60 stopni to  jak najbardziej je polecam. Dobry jest też popularny Svbony 15mm 680

 

Za to w f/5 okulary długoogniskowe muszą już być z półki wyżej np. ES 20 lub 24mm.

 

--

Natomiast co do wyboru Mak 127 vs Achro 102/600 - to już zależy co bardziej będzie przyciągać uwagę autora. jeśli Księżyc i Planety - to Mak. Jeśli również widoki ziemskie, małe powiększenia itp. to bym szedł w achro.

 

Aha - f/6  już nie jest tak bardzo wymagające co do okularów jak f/5. Można spokojnie używać co lepszych Erfli, Hyperionów itp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 5.09.2022 o 20:01, Frosch napisał:

Celestron Xcel lx też wydaje się ok a nie jest bardzo drogi.

Post dotyczył sprzętu na początek a my powoli zaczynamy wkraczać w podgałąź, którą moglibyśmy nazwać: "okularoznawstwo" :) Dodam więc jeszcze jedną rzecz do tego, której warto się przyjrzeć dobierając odpowiedni okular. Patrząc na wypuszczane serie przez różnych producentów i i czytając różnego rodzaju opinie osób, które miały okazję testować kilka okularów o różnych ogniskowych możemy dojść do wniosku, że dość często można spotkać się ze zjawiskiem że w ramach danej serii mamy okulary, które są trochę lepsze (lub trochę słabsze) od pozostałych. Warto więc na to zwrócić uwagę grzebiąc w internetach i starać się kupować relatywnie najlepszy okular w ramach danej serii.

Przykładowo, jeżeli chodzi o Celestrony X-cel lx to miałem możliwość testowania ogniskowych 25mm, 12mm, 7mm (wszystko testowane w wymagającym achromacie f4,5). Okular o ogniskowej 25 mm jest naprawdę ekstra jeśli chodzi o jakość uzyskiwanego obrazu, niemniej jednak tu aż się prosi żeby zamiast okularu o 60 stopniowym polu widzenia zainwestować w coś o polu znacznie szerszym polu (np ES 24mm 82 stopnie). To już jednak będzie droższe rozwiązanie niż wspomniany Celestron. Z kolei Celestrona X-cel lx o ogniskowej 12 mm miałem okazję porównywać z okularem ES 11mm 82, a także z Vixenem LVW 13mm 65. W skrócie mogę napisać że Celestron o tej długości ogniskowej wcale nie poległ w walce ze znanymi konkurentami, a nawet w niektórych elementach (np. naturalność kolorów) był od nich lepszy. Przy cenie za używkę w okolicach 300 zł propozycja ta będzie trudna do przebicia.

Stosunkowo najsłabiej w moim achromacie wypadł test okularu Celestron X-cel lx o ogniskowej 7mm. Tutaj już niestety warto byłoby się zasadzić na jakiś lepszy sprzęt (Vixen LVW, Pentax XW itd.) To będą już jednak poważne wydatki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1
W dniu 5.09.2022 o 19:35, Marek_N napisał:

 

W f/5 dobrze działają serie 60typu TS HR, BST / Starguider ED, z

Celestron Xcel lx też wydaje się ok a nie jest bardzo drogi.

 

Edycja: chyba mój post zmienia lokalizację, był wcześniej, a teraz pojawił się na końcu wątku :)

Edytowane przez Frosch
Post zmienił lokalizację, był wcześniej w innym miejscu.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.