Skocz do zawartości
  • 0

Stars alignment i synchronizacja HEQ5 po plate solve


WojtasSP320

Pytanie

Hej,

od pewnego czasu staram się optymalizować kroki niezbędne do rozpoczęcia sesji po rozstawieniu sprzętu.


Do tej pory mój rytuał wyglądał mniej więcej tak:

  • złapanie z grubsza ostrości
  • ustawienie się na polarną (od 3 sesji za pomocą SharpCapa zamiast tylko lunetki - mega usprawnienie)
  • podpięcie pilota pod HEQ5, wklepanie wszystkich danych zgodnie z prawdą (czas, współrzędne, DST, itd.)
  • 2-stars alignment
  • odpięcie pilota i podpięcie do komputera przez kabel EQMOD
  • zrobienie plate solve'a w APT i zsynchronizowanie współrzędnych z plate solve'a z montażem

 

Chciałbym zrezygnować z podpinania pilota, tylko od razu ustawić montaż w pozycji zaparkowanej i zrobić plate solve, ale ostatnim razem jak próbowałem to zrobić to próba synchronizacji kończyła się  komunikatem:
 

Cytat

Cannot sync to coordinates, exception occurred


Z tego co wyczytałem w internecie może tak się zdarzyć, jeśli różnica pomiędzy tym co ma aktualnie ustawiony montaż, a nowymi współrzędnymi z plate solve'a jest większa niż 15 stopni.

Dlatego też ustawiłem się na polarną (widząc ją mniej więcej w polu) i zresetowałem montaż (wyłącz/włącz) tak, żeby miał ustawione RA 0, DEC 90 (co potwierdził EQMod) ale nadal dostawałem ten sam komunikat o błędzie.

Spróbowałem więc podpiąć pilota, zrobić 1-star alignment (kończąc na gwieździe Caph) i powtórzyć cały proces ale znów rezultat był ten sam.

 

Dopiero gdy zrobiłem 2-stars alignment (Capella i Caph) montaż przyjął dane z plate solve'a.

Czy ktoś z Was się spotkał z tym problemem? Jak to u Was wygląda? I czy da się to zrobić bez podpięcia pilota?

 

-------------

Sprzęt:
HEQ5 z pilotem SynScan + kabel EQMod USB
Newton 150/750 (jeśli to miałoby jakiekolwiek znaczenie)

Soft:
SharpCap (do ustawiania na polarną)
Astronomy Photo Tools v4.00 (do obsługi całej reszty sesji w tym do plate solvingu (ustawione wszystkie 3 możliwe plate solvery))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Ja mam tylko podłączony bluetooth i eqmoda. 

Jak jestem w terenie i muszę ustawić swojego heq5 od nowa to robię tak:

1) Ustawiam lunetką na Polaris 

2) Odpalam CdC, łączę z montażem przez BT

3) Robię unpark i star tracking 

4) Odblokowuję sprzęgła i ustawiam w CdC jakąś jasną gwiazdę -> montaż "jedzie" na daną pozycję, ale odblokowane sprzęgła nie narobią bałaganu bo tuba się nie rusza, tylko same silniki

5) Na odblokowanych sprzęgłach nakierowuję sobie zgrubnie tubą w powyższe miejsce

6) Robię platesolve w APT i synchronizuję z CdC/Eqmodem 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Często czytam o star aligmencie, ale sam nie robiłem tego odkąd  przeszedłem z pilota na eqmoda i postawiłem monta na słup. Nie wiem czy to dobrze czy nie, ale nie widzę potrzeby. Nie znam się jeszcze na tym wszystkim, ale ja robię to tak. Montaż na północ przy pomocy sharp cap, od roku raz poprawiałem ustawienie, potem w APT wybieram obiekt, montaż najeżdża , cyk fotka ,plate solve i tyle. I trafia w 100 procentach.  Więc wytłumaczcie mi proszę po co ten star na trzy czy tam dwie gwiazdy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Łysy Łysy napisał:

Więc wytłumaczcie mi proszę po co ten star na trzy czy tam dwie gwiazdy? 

Bez podłączenia komputera inaczej się nie da, ale z racji, że ja właśnie mam podłączony komputer to chciałbym się tego kroku pozbyć... ale nie mogę ze względu na w/w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja od dawna używam EQMOD-a .. wiem ze stary i że są nowe wodotryski (jeszcze nie testowałem) ale po co zmieniać coś co działa i uruchomienie u mnie montażu zajmuje 1 min ? No tak mam to na pierze w obserwatorium no ale ... pomijając fakt że nie bawię się w ustawianie na polarną. U Ciebie można spokojnie wywalić pilota od samego początku robisz tak jak napisał @sidiouss 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, warpal napisał:

Po ustawieniu na polarną - jakie wartości widzisz w okienku "Mount position"?

RA 00:00:00
DEC +90:00:00

 

14 godzin temu, sidiouss napisał:

Odblokowuję sprzęgła i ustawiam w CdC jakąś jasną gwiazdę -> montaż "jedzie" na daną pozycję, ale odblokowane sprzęgła nie narobią bałaganu bo tuba się nie rusza, tylko same silniki

Spróbuję następnym razem.

W między czasie doczytałem, że problem z synchronizacją może się pojawić jeśli różnica między montażem a komputerem jest większa niż 15 stopni oraz jeśli montaż wskazuje na NCP lub do 5 stopni od niego. Może to też było problemem (chociaż nie tłumaczyłoby błędu po zrobieniu 1-star alignment i ustawieniu na Caph).

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, WojtasSP320 napisał:

RA 00:00:00
DEC +90:00:00

 

Spróbuję następnym razem.

W między czasie doczytałem, że problem z synchronizacją może się pojawić jeśli różnica między montażem a komputerem jest większa niż 15 stopni oraz jeśli montaż wskazuje na NCP lub do 5 stopni od niego. Może to też było problemem (chociaż nie tłumaczyłoby błędu po zrobieniu 1-star alignment i ustawieniu na Caph).

Dokladnie tak, nie zrobisz synchronizacji, jeśli będzie rozjazd tych kilku stopni. Stąd ruszam montażem w znane miejsce na odblokowanych sprzęgłach, ustawiam tubę na danych współrzędnych i wtedy robię plate solve - synchronizacja wtedy się poprawi już dokładnie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wybaczcie, ale jakoś to skomplikowanie brzmi.

Moja "procedura" była następująca.

Ustawiam na polarną > W APT podłączam montaż >   wybieram obiekt > robię plate solve (z synchronizacją i Goto ++) > startuję sesję.

Używałem EQMOD'a HEQ5/6, wersję bez 2.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ekspertem nie jestem, ale ja robię to tak:

1. Ustawiamy na GP w Sharp Cap

2. Włączam CDC , synchronizuję ale nigdy nie zgadza mi się położenie montażu z CDC?

3. Włączam APT , synchronizuję montaż z programem.

4. Wchodzę do CDC , wybieram sobie np M31, prawa strona myszy, teleskop, obrót na M31.

5. Jestem pewny że teleskop nie trafił ?

6. W APT włączam Point Craft, platesolve, wybieram M31...

7. O trafił! 

9. Synchronizuję sobie znaleziony cel w APT metoda platesolve, z tym celem w CDC. Program zapyta czy jesteś pewien że to właśnie teleskop patrzy na M31. 

8. Fotografuję.

 

Zaraz po ustawieniu na GP , w EQMOD w zakładce Alignement/SYNC klikam na te trzy ikonki w LG rogu.

 

Edytowane przez Robson_g
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Powyższa metoda też spoko ale można też w ten sposób jeśli się zrobi Align w EQMOD i się go zapisze na raz następny nic więcej nie trzeba robić czyli :

 

1. Ustawiamy na GP w Sharp Cap

2. Wchodzę do CDC , wybieram sobie np M31 (lub Vega etc. co lepiej widać) , prawa strona myszy, teleskop, obrót na M31 - wcześniej rozpinam sprzęgła.

3. Jestem pewny że teleskop nie trafił ?po czym ręcznie kieruję na M31 (lub Vega etc. co lepiej widać) i blokuje sprzęgła

4. Fotografuję.

 

Jak wspomniałem ta metoda działa tylko i wyłącznie wtedy kiedy EQMOD odpalamy juz z zapisanymi wcześniej punktami alignacji (zalecam min 5) a tutoriale jak to zrobić są na YT ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, warpal napisał:

Ustawiam na polarną > W APT podłączam montaż >   wybieram obiekt > robię plate solve (z synchronizacją i Goto ++) > startuję sesję.

Tak właśnie na początku chciałem zrobić, ale w momencie kliknięcia "Sync" dostawałem w konsoli błąd: Cannot sync to coordinates, exception occurred
W moim wypadku pomogło zrobienie przed tym 2-star alignment i teraz szukam przyczyny błędu i jak go naprawić bez 2SA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, warpal napisał:

Nie bardzo rozumiem po co w tym wszystkim CdC, skoro GoTo można zrobić bezpośrednio z APT?

Też się nad tym zastanawiałem, no ale jak, w ogóle bez żadnego planetarium.?:)

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Robson_g napisał:

Też się nad tym zastanawiałem, no ale jak, w ogóle bez żadnego planetarium.?

APT ma całkiem fajną bazę obiektów i jeśli ktoś nie potrzebuje wizualizacji gdzie co leży na niebie to można prosto wybrać z listy po nazwie/symbolu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, WojtasSP320 napisał:

APT ma całkiem fajną bazę obiektów i jeśli ktoś nie potrzebuje wizualizacji gdzie co leży na niebie to można prosto wybrać z listy po nazwie/symbolu.

No wiem, ale.ja lubię buszować po niebie i widzieć cały nieboskłon ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W ogóle to zamiast EQModa, można się podłączyć za pośrednictwem aplikacji SynScan na kompa (tylko trzeba też zainstalować sterownik ASCOM) - wtedy, jak ktoś bardzo chce, to ustawienie na dwie/trzy gwiazdy można zrobić z poziomu samej aplikacji tak samo jak się to robi z pilota.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, komprez napisał:

Powyższa metoda też spoko ale można też w ten sposób jeśli się zrobi Align w EQMOD i się go zapisze na raz następny nic więcej nie trzeba robić czyli :

Kurcze - nigdy nie robiłem "align" w EQMOD (no chyba, że nieświadomie).

Miałem ustawione "home position" na wyrównanych osiach i tę pozycję zapisaną w EQMOD.

Sprzęgła rozpinałem tylko do transportu i wyważania.

17 minut temu, WojtasSP320 napisał:

Tak właśnie na początku chciałem zrobić, ale w momencie kliknięcia "Sync" dostawałem w konsoli błąd: Cannot sync to coordinates, exception occurred

Nie miałem takiej sytuacji

 

19 godzin temu, WojtasSP320 napisał:
  • podpięcie pilota pod HEQ5, wklepanie wszystkich danych zgodnie z prawdą (czas, współrzędne, DST, itd.)
  • 2-stars alignment
  • odpięcie pilota i podpięcie do komputera przez kabel EQMOD

Może trzeba wyłączyć montaż i wtedy wypiąć pilota i podłączyć montaż do komputera?

 

17 minut temu, Robson_g napisał:

bez żadnego planetarium?

 

17 minut temu, Robson_g napisał:

no ale jak, w ogóle bez żadnego planetarium.?

Zawsze sobie można odpalić osobną sesję ;) i wtedy

 

14 minut temu, Robson_g napisał:

buszować po niebie i widzieć cały nieboskłon

Zresztą kadry na sesję to sobie przygotowuję w domu i zapisuję w "ToDo" ;)

 

13 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

W ogóle to zamiast EQModa, można się podłączyć za pośrednictwem aplikacji SynScan na kompa

Jest to jakieś wyjście.  Ale i tak trzeba alignować, co uważam za stratę czasu ;)

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, warpal napisał:

Kurcze - nigdy nie robiłem "align" w EQMOD (no chyba, że nieświadomie).

 

APT, NINA, SGP i wszystkie inne robią align po każdym platesolve. Opcja jest we wszystkich programach domyślnie włączona ale można ją wyłączyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, warpal napisał:

Może trzeba wyłączyć montaż i wtedy wypiąć pilota i podłączyć montaż do komputera?

Tylko wtedy montaż będzie ustawiony na ostatnią gwiazdę a po włączeniu będzie miał wpisane współrzędne z PARK POSITION (czy nie mam racji?).
 

 

4 minuty temu, warpal napisał:

Ale i tak trzeba alignować, co uważam za stratę czasu

O to, to to. Tego właśnie chcę się pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Wiesiek1952 napisał:

APT, NINA, SGP i wszystkie inne robią align po każdym platesolve. Opcja jest we wszystkich programach domyślnie włączona ale można ją wyłączyć. 

Skrót myślowy. W sumie to synchronizacja w "Point Craft".

 

3 minuty temu, WojtasSP320 napisał:

Tylko wtedy montaż będzie ustawiony na ostatnią gwiazdę a po włączeniu będzie miał wpisane współrzędne z PARK POSITION (czy nie mam racji?).

Park to the Home Position - czyli zerowej.

Po podpięciu komputera, ja już bym nie podłączał więcej pilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Każdy platesolve w w NINA (w APT, SGP też) na koniec działalności wykonuje sync - to samo co align z pilota. Sync to nic innego jak powiedzenie montażowi. Zapomnij gdzie "myślałeś", że patrzysz - teraz patrzysz tu i tu.

 

Zwykle nie jest potrzebny align na 3 punkty. Jeśli nie jeździmy po całym niebie to algin-sync na jeden punkt wystarczy w zupełności. Na 3 punkty to EQMOD tworzy sobie swego rodzaju mapę poprawek i jak przejeżdża w inny obszar nieba to z tej mapy wylicza jak to zrobić.

 

 

Zrzut ekranu 2022-09-8 o 15.11.01.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, warpal napisał:

Jest to jakieś wyjście.  Ale i tak trzeba alignować, co uważam za stratę czasu ;)

Nie mówię, że nie - ale tak jest trochę prościej w porównaniu z robieniem tego z pilota i przepinania się na kompa, bo wszystko jest z kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie procedura wygląda w dużym uproszczeniu tak: ustawienie na polarną, powrót na home position, następnie w KStars wyszukuje interesujący mnie obiekt, program obraca montaż mniej więcej na ten obiekt, robi zdjęcie, plate solve, poprawia montaż jeżeli trzeba, kolejne zdjęcie, plate solve i zazwyczaj po drugim zdjęciu montaż jest wycelowany dokładnie w punkt. Bez żadnych CdC po drodze czy align na ileś tam gwiazd. Po to jest plate solve, żeby montaż wiedział dokładnie gdzie patrzy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, isset napisał:

U mnie procedura wygląda w dużym uproszczeniu tak: ustawienie na polarną, powrót na home position, następnie w KStars wyszukuje interesujący mnie obiekt, program obraca montaż mniej więcej na ten obiekt, robi zdjęcie, plate solve, poprawia montaż jeżeli trzeba, kolejne zdjęcie, plate solve i zazwyczaj po drugim zdjęciu montaż jest wycelowany dokładnie w punkt. Bez żadnych CdC po drodze czy align na ileś tam gwiazd. Po to jest plate solve, żeby montaż wiedział dokładnie gdzie patrzy.

U mnie wygląda identycznie tyle, że używam Stellarium a nie KStars. Z całej tej procedury to najdłużej trwa ustawienie na polarną w nowym miejscu. Reszta to coś około 1 minuty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem jak jest w APT, ale w Kstars po podłączeniu montażu widać na mapie nieba, gdzie według komputera celuje montaż. To pozwala na szybko sprawdzić, czy jest jakaś duża rozbieżność między tym, gdzie fizycznie "patrzy" teleskop, a tym, gdzie komputer myśli, że celuje. Jeśli teleskop jest wycelowany na Polarną, a kółeczko znacznika na mapie nieba jest zupełnie w innym miejscu, wystarczy kliknąć na Polarną i zsynchroniować montaż z programem. Dalej powinno działać. Nigdy nie używam pilota do jakichkolwiek ustawień czasu, pozycji itp. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.