Skocz do zawartości

Sycorax - zewnętrzny księżyc Urana


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje, ja to mam problemy nawet z najjaśniejszymi księżycami Urana, dużo trudniejsze niż Tryton Neptuna. Chyba niebo musi być ciemne, bo z balkonu ani razu nie udało się żadnego zarejestrować, raz na polu złapał się 1 (albo Oberon, albo Tytania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Charon_X napisał:

Gratulacje, ja to mam problemy nawet z najjaśniejszymi księżycami Urana, dużo trudniejsze niż Tryton Neptuna. Chyba niebo musi być ciemne, bo z balkonu ani razu nie udało się żadnego zarejestrować, raz na polu złapał się 1 (albo Oberon, albo Tytania).

Wizualnie czy fotograficznie? :) Oberon i Tytania mniej więcej podobnie się łapią. Pozostałe dwa faktycznie dużo ciemniej i dobrze łapię tylko wtedy, gdy nie nachodzi na spajki. Poniżej zrzut ekranu z tej sesji, bez podbicia (widoczne są 4 księżyce, Umbriel najbardziej po lewej). Dodatkowy spajk wziął się z powodu częściowego przykrycia przez budynek, z którego akurat wychodził :P

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjna praca, gratulacje!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

9 godzin temu, LibMar napisał:

Wizualnie czy fotograficznie? :) Oberon i Tytania mniej więcej podobnie się łapią. Pozostałe dwa faktycznie dużo ciemniej i dobrze łapię tylko wtedy, gdy nie nachodzi na spajki. Poniżej zrzut ekranu z tej sesji, bez podbicia (widoczne są 4 księżyce, Umbriel najbardziej po lewej). Dodatkowy spajk wziął się z powodu częściowego przykrycia przez budynek, z którego akurat wychodził :P

 

image.png

 

Fotograficznie oczywiście, wizualnie nie ma szans przecież bez wielkiego lustra i ciemnego nieba. Jakie czasy naswietlales ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Charon_X napisał:

 

    Fotograficznie oczywiście, wizualnie nie ma szans przecież bez wielkiego lustra i ciemnego nieba. (...)

 

 

Tu jest mała relacyjka z obserwacji trzech księżyców Urana w 12" na niebie około 20 mag/arcsec2.

Titania, Ariel i Oberon mają około 14 mag, więc jest to jak najbardziej w wizualnym zasięgu naszych teleskopów.

Nie jest to jakoś dużo ciemniej niż 13.7 Tritona, więc zachęcam do próbowania.
Myślę, że jest jeszcze szansa na czwartego Umbriela z jego 14.7 mag, ale jak dotąd mi się jeszcze nie udało.
Do takich celów pomagają większe powiększenia i "kontrastowa" optyka.

No i oczywiście trzeba trafić na dobry seeing.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2022 o 14:31, Charon_X napisał:

Fotograficznie oczywiście, wizualnie nie ma szans przecież bez wielkiego lustra i ciemnego nieba. Jakie czasy naswietlales ? 

W tym przypadku to 60s na unity gain. Nie zauważyłem, aby podwyższenie gainu wpłynęło znacznie na wzrost zasięgu gwiazdowego. Nie prześwietlam również wtedy gwiazd 13-14 mag, gdyż każdy materiał analizuję pod kątem spotkanych gwiazd zmiennych, a obiekty o takich jasnościach mają bardzo gładkie krzywe :)

 

Poprzednio stosowałem 30s naświetlania mając praktycznie 0% odrzut. Teraz wynosi on kilka procent, ale zastosowanie 2x dłuższego czasu naświetlania dało wyraźny wzrost zasięgu gwiazdowego o około 0.3 mag (i 2x mniej klatek do analizy!). Chętnie wypróbowałbym dłuższe czasy, skoro przy 60s na bezksiężycowym niebie mam tło do 2-4%. Ale to już wymaga guidingu, docelowo to ma być OAG. Ale to dopiero jak zmienię tubę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.