Skocz do zawartości

M52, NGC7635 i dużo świecącej materii


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Maetrik napisał:

Ale kolorki piękne...takich gwiazdek to nawet 2600 nie narysuje :)

Szkoda, że nie działasz już z tą kamerą, te diamenciki są genialne :)

 

Święta prawda i miód dla moich uszu jako, że posiadam 2 kamery z tym sensorem. Żadna inna nie daje tak pięknych gwiazdek. Nie żałujesz @Maetrik, że mi ją sprzedałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, kubaman napisał:
 
 

Ale przecież gwiazdy to tu zrobił FSQ a nie piksel..

Ja mówiąc szczerze chciałem o to pytać od razu jak zdjęcie zobaczyłem, ale bałem się wyjść na ignoranta tudzież okazać się brakiem jakiejś podstawowej wiedzy, która być może mi umknęła...

Gwiazdki na tym zdjęciu są genialne. To wynik optyki? Kamera? Obróbka? Czemu ST8300 daje takie gwiazdki, a 2600 takich nie narysuje? Wielkość piksela 5,4 vs 3,76 robi taką różnicę? Nie chcę wywoływać jakiejś g..burzy czy coś - może po prostu czegoś nie wiem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło tylko o te piękne mikro spajki, które tworzy KAF czyli matryca tej (i nie tylko) kamery, nie wiem jakie gwiazdki rysuje FSQ (może też ma swój udział?) wiem natomiast co robi z gwiazdkami KAF, gdyż miałem wcześniej atika z tą matrycą o czym właśnie była wymiana poglądów z @Grzędziel :) 

2600 rysuje też bardzo ładnie ale gwiazdki z niej są "zwykłe" - bez żadnych "udziwnień" dlatego takich pięknych nam nie da :) Tyle ode mnie by nie zaśmiecać autorowi tematu.

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kubaman napisał:

Ale przecież gwiazdy to tu zrobił FSQ a nie piksel..

FSQ daje piękne, idealnie punktowe gwiazdy na całym polu FF, ale te mini spajki i delikatne rozmycie to zasługa KAF 8300.

 

12 godzin temu, Maetrik napisał:

Brakuje mi troszke tych gwiazdek ale czułość i szum to jest jednak przepaść z 2600, szczególnie w moich kiepskich warunkach ;)
Także tak i nie... ale wyszło na plus :)
 

Większy szum i mniejszą czułość KAF 8300 można zrekompensować dłuższym naświetlaniem, a z cmosa takich gwiazd nijak nie uzyskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

ej chłopaki - serio? Spajki od pikseli???

 

Nie od pixeli, tylko od mikrosoczewek na tych pixelach :)

Jest to dyfrakcja powodowana przez mikrosoczewki.

 

Inny efekt masz np. na asi 1600, tylko tam to wygląda o wiele gorzej, ale też jest powodowane przez mikrosoczewki na samej matrycy i nie jest to związane z optyką teleskopu.

Edytowane przez OnlyAfc
literówka
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Robson_g napisał:

Nie. Spajki, to raczej optyka rysuje.

Jak widać nie zawsze.

Przepraszam, za OT troszkę, tutaj jest ciekawy artykuł w którym pokazany jest ten wyraźny obraz „spajków” na poziomie pojedynczego pixela w tej matrycy:
https://journals.plos.org/plosone/article/figures?id=10.1371/journal.pone.0015955

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ta kamera wchodziła na rynek to każdy zadawał to pytanie: co to za gwiazdki i wielu nie było przkonanych. Po latach można docenić  skądinąd raczej efekt uboczny ba nawet być jego miłośnikiem. Też lubię takie gwiazdki.

 

Wersja hrgb...

 

m52_2014_hrgb.thumb.jpg.82cd7ff9fb19a6d0976b45e23da77eca.jpg

 

i opisana

 

m52_2014_lrgb_Annotated.thumb.jpg.a92c8576b86c5cb47aac1207f3638830.jpg

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.