Skocz do zawartości

VdB141/SH2-136 - ponowna obróbka


Jan Bielański

Rekomendowane odpowiedzi

47 minut temu, MaPa napisał:

Po co zbierać nowe materiały :g: Mam gigabajty danych z 15+ lat zabawy.

Teraz wystarczy: PixInsight + Blur/Star/NoiseXTerminator + inne plagoejaje i przeskakuje Księżyc :whistling:

Ewolucji nie da się zatrzymać...

Wiem, że rzuciłeś to trochę żartem czy przekąsem ale właśnie nic specjalnego w tych pluginach nie ma. Kolejne narzędzia, które używane ze świadomością co i jak robią ułatwiają nieco obróbkę. Już krążą na atrobinie "review version" po bezmyślnym aplikowaniu tych wszystkich ...Xt. Dla mnie to żadna ewolucja, ot nowe narzędzia dla rozsądnych ludzi :D

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw tło, leci w niebieski. A poza tym bardzo ładne! Powinieneś być bardzo zadowolony z różnicy między v1 a v2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

12 minut temu, Tuvoc napisał:

Wiem, że rzuciłeś to trochę żartem czy przekąsem ale właśnie nic specjalnego w tych pluginach nie ma. Kolejne narzędzia, które używane ze świadomością co i jak robią ułatwiają nieco obróbkę. Już krążą na atrobinie "review version" po bezmyślnym aplikowaniu tych wszystkich ...Xt. Dla mnie to żadna ewolucja, ot nowe narzędzia dla rozsądnych ludzi :D

 

 

Dobrze odczytujesz :)

Specjalnie nie ma potrzeby się rozwodzić. Uzyskany efekt jest tym czego szukamy: gwiazdy poszły na bok, mgławice zajaśniały, szum chyba nie był problemem w tym wypadku. Poza wspomnianymi w pierwszym uwagami różnica pokazuje jak bardzo odmiennie można podać ten sam materiał.

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MaPa napisał:

Teraz wystarczy: PixInsight + Blur/Star/NoiseXTerminator + inne plagoejaje i przeskakuje Księżyc :whistling:

 

Za postem Mirka @Tuvoc: używasz tego, czy może jednak "honorowo" nie? ;)

 

5 godzin temu, Jan Bielański napisał:

Ponieważ to były surowe zdjęcia

postanowiłem je obrobić nowymi narzędziami.

 

Janek, jest znacznie, znacznie lepiej. Masz zajefajny setup. Trochę więcej materiału i więcej uwagi przy obróbce, a będzie jeszcze lepiej. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, diver napisał:

 

Za postem Mirka @Tuvoc: używasz tego, czy może jednak "honorowo" nie? ;)

 

 

Janek, jest znacznie, znacznie lepiej. Masz zajefajny setup. Trochę więcej materiału i więcej uwagi przy obróbce, a będzie jeszcze lepiej. :)

 

 

Nie no Sławku, nie jestem jakimś ortodoksem :D Tylko zwyczajnie nie wierzę w cuda za jednym bezmyślnym kliknięciem :D NoiseXterminator jest świetny, ale trzeba mieć umiar i wiedzieć kiedy powiedzieć dość. Dobrze zmieniać delikatnie stosunek odszumiania do wyostrzania, ale nie dowalać ile fabryka dała. Mam Starnet2++ i znowu, można sobie uprościć robotę, ale potem przy ponownym składaniu w całość zrobić ze zdjęcia potworka. Co do BlurXterminator to Janek słusznie zauważył kiedyś, że warto do niego używać innego skryptu - PSF Image Creator aby samemu sobie wyznaczyć średnicę PSF. Lubię kombinować przy obróbce, sprawdzać różne opcje, nie spieszy mi się :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jan Bielański napisał:

- wydaje mi się że tło jest za niebieskie

 

 

Jeśli monitor nie pozwala Ci tego ocenić, spróbuj histogramem. Widać poniżej jak rozkładają się kanały:

 

image.png.62cb35a5fa80e4742f48d71cc3ce6078.png

 

 

W Sirilu jest narzędzie linear match, które w wielu przypadkach może pomóc. Świetnie się sprawdza na US. Po napisaniu skryptu na kolanie wystarczy 1 kliknięcie i złożenie powstałych kanałów do RGB. 

Pozwoliłem sobie "grzebnąć" w Twoim zdjęciu właśnie w taki sposób:

 

janekB.thumb.jpg.4e76fc282dd17122aaf03c58b26db10a.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym niebieskim tłem to wiem, tylko że jak próbowałem je usunąć to wpadałem w różowe i niebieskie gwiazdy robiły się nijakie.

Ale spróbuję z histogramem i maską na tło z negatywu.

Co do ilości materiału to wiem, w zasadzie od  czterech miesięcy zero nowych zdjęć. A już straszliwie mi brakuje jakiejś fajnej sesji

typu tydzień ładnej pogody i conocne fotografowanie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się jeszcze tłem (maska z negatywu dużo pomogła):

VdB141_LRGB_50x300s_8_8_9x600s_Final_clone_Crop.thumb.jpg.d3becf7edb0fc077f04e9b62bf744b9f.jpg

Odkryłem też przyczynę czarnych plamek, to są chłodne piksele wyciągnięte przez BlurXTerminator.
Przed zastosowaniem BXT wszystkie takie skupiska trzeba CloneStamp usuwać, bo narzędzie może je wyciągną.

Próbowałem je usunąć na finalnym zdjęciu po BXT ale wygląda to gorzej niż ich pozostawienie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym niebieskim można też inaczej. Na zdjęcie nakładamy maskę z jego kopii, odwracamy ją i traktujemy tak zamaskowane zdjęcie procesem SCNR z wybranym kolorem niebieskim. Poziom redukcji do doświadczalnego ustalenia.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.