Skocz do zawartości
  • 0

Czym sie kierować przy wyborze rasberry?


Kriss2022

Pytanie

Witajcie. Jestem poczatkujący, dopiero wchodzę w świat astro. Posiadam troszkę sprzętu ale bardziej mnie interesuje "rozbudowa" a nie siedzenie pod niebem. Stad moje pytanie.... 

1. Czym się kierować kupując Rasberry?

2. Czy rasberry śmiało zastąpi Asiair? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
48 minutes ago, kubaman said:

Ponieważ chcemy tu doradzić koledze, który pyta do dodam - ja do mobilnego zestawu postawiłem za namową na forum na RaspberryPi4 i astroberry i EKOSa i po dwóch miesiącach zmagań, przy bezskutecznym wsparciu forum, sprzedałem.

Dopiero wtedy kupiłem ASIAIR i od kopa, od pierwszej sekundy nie miałem z nim ani jednego problemu.

Minikomputer też mam na innym teleskopie, możliwości są większe ale problemy się pojawiają i obsługa nie jest taka prosta, zwłaszcza mobilna.

Miałem dokładnie tak samo. Stawiam pierwsze kroki w temacie. Z astroberry walczyłem dlugo, niepowodzenie zwalając na to że jestem lajkonikiem w temacie i/lub że jestem po prostu głąbem.  Wiec z niepewnością zakupiłem asiair. Powiesiłem, podłączyłem i zrobiłem pierwsze guidowane zdjęcie od strzału. Zadziałał ustawienie na obiekt (plate solve), AF, guiding, i same zdjęcia. Przy kosztach całej tej zabawy nie wiem czy oszczednosc pewnie z 800pln między astroberry a asiair jest uzasadniona. Astroberry leży, nawet mu dorobiłem nakładkę do sterowania grzałkami, jak nabiorę astroogłafy może dam mu 2 szanse, jesli będzie taka potrzeba. 

 

Astroberry zastąpi asiair. Ale czy śmiało i łatwo dla początkującego to mam mocne wątpliwości. Oczywista wada asiair jest brak obsługi sprzętu innego niż zwo, co może być argumentem decydującym.

Edytowane przez ko20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Każdy z nas ma własne przejścia ze sprzętem. Jednemu nic nie działa, innemu dziala wszystko. Ja należałem do tej drugiej grupy. Jak zaczynalem z raspberry to nigdy wcześniej nie miałem styczności z linuxem. Ale w przypadku pytan google lub forum i opanowałem zabawkę bardzo szybko. 

Ale z tego co większość pisze, to asiair jest włącz i działa, więc jest lepsze, pod warunkiem że masz wszystko od zwo. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam 3 setupy z czego 2 są pod kontrolą Astroberry, a jeden (z konieczności) działa na platformie ASCOM/Win10/MaximDL. Zaczynałem komputerowe astrofoto z Macbookiem, stąd wybór platformy INDI/EKOS i Kstars jako kompletnego programu do akwizycji. Potem spróbowałem Astroberry i tak zostało. 

Używam Astroberry jako serwera INDI/EKOS, a sesję kontroluję z klienta Kstars uruchomionego na Windows 10. Taki układ pozwala na pracę z Kstars na wielu monitorach w dowolnych rozdzielczościach. Od pewnego czasu uruchamiam na jednym komputerze Win10 (z trzema monitorami) dwie instancje Kstars podłączone do dwóch astroberry.

Kstars według mnie jest kompletnym systemem z własnymi modułami guidingu, plate-solve i z rozbudowanym graficznym planetarium. Nigdy nie korzystałem z PHD2, bo moduł prowadzenia Kstars całkowicie wystarczał.

Ostatnio twórca Astroberry dość wolno implementuje aktualizacje EKOS i Kstars, stąd moje zainteresowanie Stellarmate. Jest to konkurent Astroberry z tym samym softwarem "na pokładzie" i z niezłym wsparciem technicznym. Stellarmate ma też w ofercie swój produkt podobny do pierwszej wersji Asiair, a za parę tygodni ma się pojawić nowa wersja podobna funkcjonalnie do AA Plus.

Wersje raspberry, ktorych używam, to Rpi 4 z 4 GB RAM.

Asiair nie jest dla mnie alternatywą ze względu na stosowanie telefonu/tabletu jako GUI (emulator nie jest dla mnie alternatywą dla natywnego Kstars) i z powodu wykluczenia np. fokuserów innych niż EAF. Mam DreamFocusery i SestoSenso2, których nie chcę zamieniać na produkt ZWO.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W moim wypadku, gdzie na codzień pracuję w unixach samo Astroberry nie sprawia problemu. Ewentualnie czasem są cyrki z undervoltage i trzeba się nakombinować z zasilaniem (ostatecznie pomogła przetwornica step-down z 12v z kontrolowanym napięciem i sporym zapasem amperażu).

 

Sama biblioteka INDI działa bardzo dobrze, ale największym problemem jest KStars, który się w nieokreślonych momentach zawiesza, nie ważne, czy na Mac, czy Windows (Parallels Desktop), czy natywnie w Astroberry - nie dało się określić przez co (na forum Ekos sugerują, że może EAF, a może że autostretch w podglądzie subów, itp).

 

O ile samo INDI dalej chodziło i wystarczyło się szybko połączyć, to kamerę trzeba wychładzać od nowa...

 

Długo się wzbraniałem przed AsiAir głównie przez brak Plate Solving, bo nie zawsze mam luksus dostępu do Polaris, a KStars ma do tego bardzo przydatne narzędzie.

 

I ostatnio wprowadzili taką funkcjonalność do AsiAir - All Sky Polar Aligment.

 

Zero problemów z zasilaniem (12v), zero problemów ze sprzętem (niestety tylko ZWO), a już na pewno odpada nerwica "czy już się zawiesił i straciłem cenne minuty?".

Doszło do takiego absurdu, że musiałem cały czas siedzieć i gapić się w ekran.

 

AsiAir uruchamiam, ustawiam i idę spać.

 

Sam sobie zrobi meridian flipa, wróci na cel, jak sobie ustawie, że po X klatkach ma się wyłączyć, to zaparkuje montaż i odłączy zasilanie.

 

Dziękuję, poleżę.

Edytowane przez Voult
doprecyzowanie
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

tez kiedyś zastanawiałem się nad Maliną ale to było gdy kosztowała poniżej 200 zł. Dzisiaj gdy kosztuje ponad 700 zł nie bardzo widzę sens takiego zakupu. MiniPC można kupić taniej, a jego ogromną zaletą jest wbudowany dysk SSD. Umożliwia to nie tylko fotografowanie DS-ów ale też avikowanie planet. Nie bez znaczenia jest też fakt, że oba rozwiązania mają zbliżony pobór prądu (ważne w terenie), a przy okazji na MiniPC można uruchomić dowolne oprogramowanie, którego jest od groma. Astroberry jednak wymaga zapoznania się z linuxem (podchodziłem do tego kilka razy), a efekt końcowy i tak zależy od tego czy jakiemuś miłośnikowi astronomii nadal będzie się chciało rozwijać system

 

niedawno miałem potrzebę zdalnego podglądu z kamerki podłączonej do MiniPC po NDI na potrzeby transmisji internetowej i tu nie było najmniejszego problemu. Zainstalowałem klienta NDI i w 2 minuty miałem zdalny podgląd. Obsługiwałem starą kamerkę PGR Chameleon przez SC. Nie wiem czy to możliwe na RPi. Na PC to banalne. Taka transmisja to sporo problemów do rozwiązania. Przynajmniej ten jeden miałem z głowy, a zdalny podgląd okazał się równie prosty jak bezpośrednie podłączenie kamery do komputera

 

nie każdy ma takie potrzeby i zapewne wielu osobom Malina wystarczy całkowicie do ich celów ale przy obecnych cenach nie jest to specjalna konkurencja dla MiniPC. Jeśli ktoś siedzi w linuxe to nie będzie też przeszkodą więc wtedy można rozważyć

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przy obecnych cenach maliny, nie jest grzechem kupić jakiegoś używanego WYSE albo NUCa, nawet AsiAir zaczyna być konkurencyjne, nie mówiąc o takich maluchach x86 od MeLe  (https://www.amazon.com/dp/B0999BD96Z), które zaczynają być ciekawą alternatywą np pod N.I.N.A czy linuxa z Ekosem.
A pytanie może z innego kąta widzenia - Też mam epizod Astroberry (+ zegar RTC) i szczerze mówiąc zauważam zbieżność wieszania się KSTARS ze wspomnianymi czkawkami zasilania na urządzeniu. No i te powolne aktualizaje - czy ktoś z tu obecnych przeprowadził instalację KSTARS/EKOS na gołego Raspbiana? Ciekawi mnie, czy taka opcja nie będzie lepsza no i jakie jest doświadczenie z tak skonfigurowanym systemem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak Kuba, to bardzo fajny komputerek ma tylko jeden feler- brak automatycznego uruchomienia systemu po zaniku zasilania. Co ciekawe - ma tą opcję w BIOS- tyle że nie działa. Pisałem do dystrybutorów tego malucha, czy coś będzie się z tym działo - nie mają zamiaru. Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

"Proste" pytanie @Kriss2022 okazało się wierzchołkiem góry lodowej zdolnej zatopić Titanica. Sam chciałem je zadać, w kwestii sterowanie zestawu z lustrzanką (no Canon to nie produkt ZWO) ale z odpowiedzi wyczuwam, że przy odrobinie pecha,  co by nie wybrać, to będzie bolało :facepalm:Mam 1 kamerkę ASI i kilka Canonów, ale co w przyszłości?! Czyli mnie raczej skłoniliście do miniPC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, TheHollowMan napisał(a):

Przy obecnych cenach maliny

 

Dokładnie, Raspberry jest teraz trudne do kupienia i cena jest kosmiczna. Ja kupiłem 14 grudnia 2022 na allegro, to zapłaciłem 730zł. Teraz ten sam model u tego samego sprzedawcy, to już 750zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ceny RPi to gwoździ do trumny każdego pomysłu zwiazanego z tą platforma. 

Jeżeli zrezygnujesz z usb3 to jest jeszcze ciekawa opcja:

Raspberry Pi Zero 2 W 512MB RAM + USB Hub Hat - 4-portowy hub.

Nie musisz nic lutować. Połowa ceny pełnej wersji maliny i moc RPI3. 

Astroberry śmiga!

Podłączysz co będziesz chciał.

Jak chcesz poskromić malinę to proponuję to!  

 

Fakt! Canon jest zniechęcający we współpracy. Zwłaszcza nowe. Na upartego się da! 

Z kamerami satro nie ma problemów. 

 

Łatwiej i przyjemniej korzystać z micro pc na Windows. Są niewiele droższe od RPi na dzisiaj. 

 

Z kolei Asiair to produkt dla smartfona. Odrobina wprawy i ogarniesz bez problemów. To jest rozwiazanie które pozwala się cieszyć astrofoto out of the box jeżeli masz tylko ZWO. Dslr też poleci...

 

Nie rezygnuj z raspberry. Jak możesz, poświęć jej chwilę i sam zobaczysz. Potrafi pozytywnie zaskoczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.