Skocz do zawartości

Focus w Maximie - zawiesza się [rozwiązane!]


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Mam taki problem i nie mogę dojść jaka jest przyczyna:

 

Do ustawiania ostrości używam prostego narzędzia w Maxim DL 6, zakładka Focus w zakładce Observatory. Wiem, że większość osób korzysta z FocusMax, jednak przy dużej skali ( wpływ seeingu ) i tak finalnie robię korekty ręcznie.

Czasem przez miesiąc wszystko działa, a czasem zawiesi się na etapie "Swiching to fine focus mode", czasem zawiesi się już po wykonaniu pierwszego zdjęcia ( klatka schodzi, focuser robi jeden przejazd i... koniec ).

Wszystkie parametry ustawione ( zamieszczę screena ustawień dla pewności ) , CFZ, step size wyliczony itd.

DreamFocuser w najnowszej wersji. Wyciąg Moonlight 2,5".

 

Gdyby nie działało wcale to rozumiem. Ale raz działa raz nie i nie mogę znaleźć przyczyny dlaczego się tak dzieje.

 

Może ktoś już spotkał się z takim problemem.

 

W FocusMax wszystko działa, ale jest zbyt rozbudowany jak dla mnie i przy dużej skali nie sprawdza się. Poza tym przy różnych kamerach i flattenerach trzeba by mieć ileś tam profili...

 

Pytanie dodatkowe: czy jest jakiś prosty program który narysuje krzywą V ostrości. U mnie jest to zawsze U a nie V przy dużej skali ;) - i tu jest pies pogrzebany, dlatego też szukam rozwiązania nietypowego.

 

pozdrawiam

M

Edytowane przez Marcinos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał(a):

Polecam focus max v3.8 darmowy.

Mam, czasem używam w ostateczności.

Muszę jeszcze dodać, że praktycznie nie ma potrzeby robienia refocus w 16", carbon prawie nie pracuje.

Czasem tylko dla pewności robię krzywą aby sprawdzić.

9 minut temu, isset napisał(a):

Albo przesiadkę na N.I.N.A. lub CCDCiel.

Rozważam przesiadkę, jednak Maxim ma tą zaletę, że współpracuje z softem ASA. Dlatego próbuję znaleźć powód blokowania się funkcji Focus.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię to tak. Równolegle do Maxima odpalam NINA. Jak potrzebuję wyostrzyć, ustawiam w Maximie odpowiedni filtr w kole i wtedy w Camera Control odłączam kamerę. W NINA mam ustawiony profil, w którym jest kamera, koło i fokuser (przez ASCOM Device Hub). Włączam kamerę, koło i fokuser i uruchamiam Autofocus. Po wyostrzeniu rozłączam wszystkie trzy urządzenia w NINA i włączam kamerę w Camera Control. Trzeba pamiętać o uruchomieniu chłodzenia.

Wygląda to na skomplikowaną operację, ale w realu trwa krótko i jest skuteczne.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podobne objaw u mnie zadzialal reinstal starownika ascom usbfocusa ktorym kontroluje wyciag (swoja droga, d. nie urywa ten sprzet, a temp. compensation sugeruje wylaczyc i zapomniec, bo jedyne co wnosi to skoki irytacji). Maxim pozostaje w zasadzie "max upgrade jaki daje licencja i wypuszczona wersja". Co ciekawe, po reinstalacji sterownika musialem od nowa wszystkie krzywe wyznaczac.

 

Pozdrawiam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marcinos zmienił(a) tytuł na Focus w Maximie - zawiesza się [rozwiązane!]

 

W dniu 28.02.2023 o 19:09, Hans napisał(a):

Maxim pozostaje w zasadzie "max upgrade jaki daje licencja i wypuszczona wersja". Co ciekawe, po reinstalacji sterownika musialem od nowa wszystkie krzywe wyznaczac.

 

Masz na myśli to, że Maxim to już taki dinozaur. Wszyscy idą do przodu, a tu aktualizacji brak. No ale najważniejsze,  że przynajmniej jest tani ??

 

W dniu 28.02.2023 o 18:57, apolkowski napisał(a):

Ja robię to tak. Równolegle do Maxima odpalam NINA. Jak potrzebuję wyostrzyć, ustawiam w Maximie odpowiedni filtr w kole i wtedy w Camera Control odłączam kamerę. W NINA mam ustawiony profil, w którym jest kamera, koło i fokuser (przez ASCOM Device Hub). Włączam kamerę, koło i fokuser i uruchamiam Autofocus.

Jest to ciekawa elternatywa. Finalnie już wszystko działa, ale może kiedyś do tego wrócę.

 

Winnym okazał się ASCOM w wersji 6.5, zrobiłem downgrade do 6.0 i wszystko działa. Nawet dithering, którego już nie musze robić ręcznie...:brawo:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim to nie tylko platforma do akwizycji. Ma kilka fajnych "wspomagaczy" dla fotometrii. 

 

A co do nowych wersji. Slabe jest to, ze zakup licencjonowanego softu daje 2 lata darmowych upgrades. Wiec po zamknięciu okna czasowego, płacz i płać albo koniec z aktualizacjami. Z tego co patrzyłem ostatnio, to nowe wersje softu czasem się pojawiają.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcinos napisał(a):

Winnym okazał się ASCOM w wersji 6.5, zrobiłem downgrade do 6.0 i wszystko działa. Nawet dithering, którego już nie musze robić ręcznie...:brawo:

Brawo :) Twoja kamera korzysta też z ASCOM, czy Maxim ma wbudowany sterownik? Jesteś w stanie określić, czy problem kompatybilności był po stronie kamery, czy focusera?

Przyznam, że nie testowałem focusera na najnowszym ASCOM. W teorii jest on kompatybilny wstecz, ale jak widać, nie całkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał(a):

Twoja kamera korzysta też z ASCOM, czy Maxim ma wbudowany sterownik? Jesteś w stanie określić, czy problem kompatybilności był po stronie kamery, czy focusera?

Kamera nie ma tu nic do rzeczy. Były dwie rzeczy które nie działały: sterowanie teleskopem z poziomu Maxima oraz funkcja Focus.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.