Skocz do zawartości

Poszerzenie zestawu okularów. Proszę o poradę.


Mumia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przybieram się do upgrade’u dwóch swoich okularów ES 20 mm 68” i ES 6,5 LER 82”. Mam dwa dobsony GSO 8”  F/6 i GSO 12” F/4.9

Chciałbym wypróbować czegoś z wyższej półki. Głównym teleskopem którego, używam, jest 12”, mam bardzo łatwy dostęp do ciemnego nieba (Bortle’a 2,3,4).

1. Szukam okularu do planet, księżyca ogniskowa w przedziale 4,5-6,5 mm. 
AFoV najlepiej powyżej 70”, żeby planety zbyt szybko nie uciekały mi z pola widzenia. ER powyżej 15 mm, nie nosze okularów, ale dobrze mieć w miarę dobra ergonomię.

Wiem, że w naszym przepięknym kraju seeing rzadko pozwala na powiększenia powyżej 300x, ale wiadomo, zdarzają się te noce ;) 

2. Okular pośredni do jasnych DS w przedziale 16-22 mm. AFoV najlepiej powyżej 82” (szerokie pole daje mi lepszą imersję podczas oglądania DS). ER jw. Najlepiej konstrukcja 2”, ostatnio nabyłem filterki O-III i UHC w oprawie 2”.

Rozważam Tele Vue, Pentaxy, ES i Baderki.

Ostatnio testowałem ES 12 mm 92” LER, nie powiem, konstrukcja bardzo udana, jak i ergonomiczna. Poszukiwałbym czegoś w podobnym przedziale jakościowym albo wyższym.

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie bardziej doświadczonych kolegów. Jednocześnie z chęcią rozważę przytulenie jakiś ciekawych używek ;).

Pozdrawiam serdecznie Krystian.

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W określonym przez Ciebie zakresie ogniskowych polecam te okulary, które sam posiadam i bardzo sobie chwalę: Pentax XW5 i Delos 17.3 (ewentualnie, jeżeli budżet pozwoli - Ethos 17, wspaniały okular, używałem go z teleskopami 13" i 18").

A uciekaniu planet z pola widzenia można zaradzić w najlepszy sposób - inwestując w platformę paralaktyczną. Sam takową posiadam (zrobiona na zamówienie na Węgrzech, zerknij: https://tms-astro.webnode.hu/eq-platform/  Trochę to kosztuje, ale po kilku obserwacjach Newtonem 14" posadowionym na takiej platformie jestem zachwycony i nie zamierzam wracać do tradycyjnego popychania dobsona co kilka sekund. Muszę się kiedyś zmobilizować i napisać rezencję platformy zrobionej przez Tamasa, to naprawdę kawał profesjonalnej roboty.

Skąd jesteś? Jeżeli mieszkasz niedaleko Kielc, zapraszam w odwiedziny. Najlepiej zobaczyć zabawki na żywo :-) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szarlej napisał(a):

W określonym przez Ciebie zakresie ogniskowych polecam te okulary, które sam posiadam i bardzo sobie chwalę: Pentax XW5 i Delos 17.3 (ewentualnie, jeżeli budżet pozwoli - Ethos 17, wspaniały okular, używałem go z teleskopami 13" i 18").

A uciekaniu planet z pola widzenia można zaradzić w najlepszy sposób - inwestując w platformę paralaktyczną. Sam takową posiadam (zrobiona na zamówienie na Węgrzech, zerknij: https://tms-astro.webnode.hu/eq-platform/  Trochę to kosztuje, ale po kilku obserwacjach Newtonem 14" posadowionym na takiej platformie jestem zachwycony i nie zamierzam wracać do tradycyjnego popychania dobsona co kilka sekund. Muszę się kiedyś zmobilizować i napisać rezencję platformy zrobionej przez Tamasa, to naprawdę kawał profesjonalnej roboty.

Skąd jesteś? Jeżeli mieszkasz niedaleko Kielc, zapraszam w odwiedziny. Najlepiej zobaczyć zabawki na żywo 🙂

Do planet/księżyca właśnie rozważałem : 7 opcji Pentax XW 5mm, delos 4,5mm, delos 6mm, nagler Type 6 5mm, Morpheus 4,5mm, Morpheus 6mm, ES 5,5mm 100”

Do DS : ES 17mm LER 92”, ES 20mm 100”, Nagler type 5 22mm, Delos 17,3 ( niestety nie paruje z moimi filtrami), Pentax SMC XW 16,5 no i oczywiście Ethosik 17 ❤️

Testowałeś może Pentaxa na tle konkurencji?
Co do platformy zakładałem początkowo skompletowanie setu docelowych okularów, w następnej kolejności platforma, ale dziękuje za namiar. Jestem na etapie planowania w pełni stacjonarnej miejscówki na działce pod idealnym niebem. 

Jestem z Podlasia, stad te ciemne niebo ;) 
 

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotrfie napisał(a):

Może Baader Morpheus?

Pole 76 stopni, ER zgodny z twoimi wymaganiami i występuje z ogniskowymi takimi, jakich szukasz.

Używam Morpheuszy z 13" Dobsonem i jestem z nich zadowolony. 

 

Rozważam do planet. Testowałeś może 4,5 i 6, porównawczo z odpowiednikami Pentaxa albo TV ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Polecam Ci ten wątek kolegi @Mareg, dotyczący obserwacji planetarnych przez duże i jasne Newtony. Być może przyda się do rozważań o wyborze okularów. Krótko mówiąc, duża światłosiła do planet nie pomaga za bardzo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nikony NAV to numer 1!

2. Pentax XW lub TV Delos (Naglery drogie w porównaniu do jakości, którą reprezentują czyli mniej więcej Baader Morpheus, Ethosy dla mnie nie wyróżniają się w ogóle i mam wrażenie jakbym patrzył przez szersze Naglery).

3. Baader Morpheus

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Setaarius @bartolini moglibyście coś więcej powiedzieć o tej serii Nav od Nikona w porównaniu to Delosow. Miałem okazje parę razy spojrzeć przez delosa, co prawda nie planetarnego, obraz wydawał się kryształ, korekcja aż po same brzegi. Da się lepiej ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przekopaniu polskich forum, znalazłem tak naprawdę jeden wątek kolegi @Dzmtr

 

Plus, parę wątków na CN. Ogólnie bardzo mało treści, nawet w języku angielskim na temat tej serii. Dostępność w EU, też dość ograniczona. W zasadzie znalazłem tylko w ofercie teleskop-express. 
Cena co prawda premium, ale zawiera konwerter do ogniskowej 14 mm, czyli w zasadzie dostajemy 2 w 1.

Zastanawia mnie opinia szerszego grona :) zwłaszcza w testach porównawczych z innymi okularami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mumia No więc tak, w PL znam osobiście dwie osoby, które mają Nikony NAV 17 HW. Obydwie jeżeli dobrze pamiętam kupowały bezpośrednio z Japonii chociażby dlatego, że było co najmniej 2k taniej.

Tutaj wrzucam Ci krótkie porównanie paru okularów, ale jak każdy taki test opatrzony jest pewną dozą subiektywizmu.

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=20&t=1406&p=8204&hilit=Nikon#p8204

 

Tu masz lekkie wspomnienie o Nikonie

 

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=29&t=1427&p=8473&hilit=Nikon#p8473

 

Generalnie nie wyciągam go z wyciągu u znajomego w 24 calach, służy zarówno do szukania jak też oglądania, już tak się przyzwyczaiłem do niego, że jak zmieniamy czasem na Ethosy to widzę mydło:) 

To pewnie przesada, ale dodatkowo uważam, że obraz czyli wrażenia zmysłowe podlegają również indywidualnej interpretacji czyli czemuś na zasadzie gustu i tutaj dla mnie królem jest Nikon, a potem Pentaxy XW...

Edytowane przez Setaarius
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Setaarius napisał(a):

@Mumia No więc tak, w PL znam osobiście dwie osoby, które mają Nikony NAV 17 HW. Obydwie jeżeli dobrze pamiętam kupowały bezpośrednio z Japonii chociażby dlatego, że było co najmniej 2k taniej.

Tutaj wrzucam Ci krótkie porównanie paru okularów, ale jak każdy taki test opatrzony jest pewną dozą subiektywizmu.

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=20&t=1406&p=8204&hilit=Nikon#p8204

 

Tu masz lekkie wspomnienie o Nikonie

 

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=29&t=1427&p=8473&hilit=Nikon#p8473

 

Generalnie nie wyciągam go z wyciągu u znajomego w 24 calach, służy zarówno do szukania jak też oglądania, już tak się przyzwyczaiłem do niego, że jak zmieniamy czasem na Ethosy to widzę mydło:) 

To pewnie przesada, ale dodatkowo uważam, że obraz czyli wrażenia zmysłowe podlegają również indywidualnej interpretacji czyli czemuś na zasadzie gustu i tutaj dla mnie królem jest Nikon, a potem Pentaxy XW...

Super dzięki za odpowiedz. W takim razie złoże mieszany zestaw Delosy i Pentaxy. Potestuje, zobaczę co mi bardziej leży. Co do tego, co piszesz i tego, co wygrzebałem na temat Nikona, to wydaje się wart każdej złotówki ;). Tak się składa, ze mam zamiar być w JPY we wrześniu. Już wiem co sobie przywiozę jako pamiątkę. ;)  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu miałem podobne rozterki. Po długich poszukiwaniach i dyskusjach na zagranicznych forach skończyło się na zakupie Nikonów z serii NAV SW (7, 10, 14). Od tego czasu sporadycznie używam innych okularów. Moim zdaniem przebijają korekcją pola i punktowością gwiazd choćby Delosy. Co do kolorów, w moim odczuciu są naturalne, co akurat mi odpowiada.  10tki w bino w planetarnym Newtonie wyrywają plomby z zębów detalem😁. Szczerze, nie widziałem różnicy pomiędzy nimi a parą orciaków Takahashi, które z sentymentu zostały ze mną. Za to to pole... . Dotychczas testowałem Nikony w sprzętem od F/5 do F/15 i dawały radę. W szybszych konstrukcjach warto się wspomóc korektorem komy (np Baadera, Sieberta, ew. GSO).

 

Swego czasu patrzył przez nie w tym samym Newtonie Kolega Daniel i gwiazdki mu się bardzo podobały, skrzyły jak punktowe diamenty (na planety i Łysego czasu nie starczyło, chmurzyska przyszły). Szkoda tylko, że seria kończy się na tak na prawdę na 14mm (17.5mm nie polecam, najsłabszy z serii).

 

 

P.S.

Seria NAV SW podobnie jak HW też ma dedykowany barlow ala korektor, który jak czytałem fajnie też koryguje wady, wychodzące zawsze przy szybkich "teleskopach". Jest to model EIC-16. Przy okazji jakościowo porównywany z np. barlowem Zeiss'a, ale zdecydowanie lepiej kontrolujący odblaski. Tutaj znajdziesz ciekawy wątek o nim wraz z testami. Ten model też bardzo dobrze współpracuje z okularami innych producentów (np. pochlebne opinie o tandemie z Morfeuszami).

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.