Skocz do zawartości

Draco Trio NGC5981, NGC5982, NGC5985


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Północna Polska dostaje tyle prezentów pogodowych tej wiosny, że tylko korzystać i tworzyć kolejne prace :)

Brawo. Dobrze doświetlone ( ponownie)
Czy masz jakiś patent na markery które pozwalają Ci dokładnie ustawiać kamerki po zmianie aby spajki się zgrywały ?

 

6 godzin temu, diver napisał(a):

 

Prawie sześć lat temu tę grupkę galaktyk przedstawiał kolega @MaPa (już wtedy jako "stary wyżeracz") : https://astropolis.pl/topic/59220-trzy-galaktyki-draco-trio/

Dzięęęki. Jak wtedy byłem "starym" to teraz chyba już chodzę o dwóch laskach :D . Tyle lat to cała wieczność w astrofoto hahaha
Na marginesie - ciekawe gdzie teraz jest moj zmodyfikowany C8N, pięknie współgrał z ST2000mono. To był zestaw szyty na miarę.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MaPa napisał(a):

Północna Polska dostaje tyle prezentów pogodowych tej wiosny, że tylko korzystać i tworzyć kolejne prace :)

Brawo. Dobrze doświetlone ( ponownie)
Czy masz jakiś patent na markery które pozwalają Ci dokładnie ustawiać kamerki po zmianie aby spajki się zgrywały ?

 

Dzięęęki. Jak wtedy byłem "starym" to teraz chyba już chodzę o dwóch laskach :D . Tyle lat to cała wieczność w astrofoto hahaha
Na marginesie - ciekawe gdzie teraz jest moj zmodyfikowany C8N, pięknie współgrał z ST2000mono. To był zestaw szyty na miarę.

Twój C8N jest ciągle u mnie, całkiem niedaleko bo też w Tarnowie. Dorobiłem mu wyciąg Moonlite bo ten sprzedawany się nie nadawał 😛


 

20230513_121724.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super. Jeśli działa stabilnie na nim pod obecnie dostępne kombo OAG-CFW-CMOS/CCD tylko się cieszyć.

ST2000 miała wbudowany guider - bardzo ułatwiało powtarzalne wyniki po zgraniu całości.

Ciesze się w duchu widząc go wciąż w tak dobrym stanie !

 

3 godziny temu, JaLe napisał(a):

Ponad 11 lat temu ta gromadę przedstawił JaLe, a MaPie dopiero ten łańcuszek chodził po głowie.

 

Faktycznie chodził mi wtedy po głowie co sam odnotowałem :D

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MaPa napisał(a):

Czy masz jakiś patent na markery które pozwalają Ci dokładnie ustawiać kamerki po zmianie aby spajki się zgrywały ?

 

Nie mam w newtonie rotatora z podziałką, więc markery mam w... oku. ;)

Jak może zauważyłeś, zawsze ustawiam rotację matrycy tak, żeby matryca była dłuższym bokiem w poziomie, a spajki żeby były równoległe/prostopadłe do krawędzi matrycy. Niesie to ze sobą pewne ograniczenie w swobodnym kadrowaniu przez rotację, ale coś za coś. W ten sposób uzyskuję rotację kadru (przy odpowiedniej rotacji tuby w obejmach) zbliżoną do "naturalnego" widoku nieba, takiego jak jest przedstawiany w mapach nieba.

Po zmianie kamery ustawiam więc rotację na spajki, a "markerem" jest równoległość/prostopadłość spajków do krawędzi matrycy. Pod tym względem oko jest dość precyzyjne, rzadko mylę się o więcej niż 1 stopień. Drobne niedokładności (co i tak przecież muszę robić) wyrównuje mi StarAlignment.

Nawet gdybym ustawił inną rotację kadru, mam przecież w APT podgląd live view, więc porównując ustawienie rotacji z klatką z poprzednio używanej  kamery, jestem w stanie dość dokładnie uzgodnić rotację matrycy z poprzednią kamerą.

Problem nie do pokonania pojawia się tylko wtedy, gdy pomiędzy sesjami zmienisz rotację tuby (a tym samym pająka) względem montażu (obejm). W taki przypadku materiały nawet po star alignment będą miały obrócone względem siebie spajki. Z tego powodu nie mogę wykorzystać swoich najstarszych OSC, bo w między czasie demontowałem tubę  a potem została ona zamocowana względem obejm pod innym kątem.

 

13 godzin temu, Grzędziel napisał(a):

i zżera mnie zazdrość jakie masz niebo u siebie.

 

Przyznaję Piotr, że po przeprowadzce jestem w miarę zadowolony z nieba, które teraz mam. Oddalenie się 10 km na południe od centrum stosunkowo niewielkiego Koszalina przyniosło radykalną poprawę SQM. Gdybym oddalił się o kolejne 15 km w niektórych miejscach byłoby nawet Bortle 3 (są tutaj niedaleko obszary, które mają SQM w granicach 21,85). Ale aż tak daleko nie chciałem się przeprowadzać - żona nie pozwoliłaby. ;)

Ale SQM to połowa sukcesu. Podstawą są bezksiężycowa noc astronomiczna i dobre warunki atmosferyczne. No i jeszcze o 23 gmina wyłącza oświetlenie. Więc gdy następuje koincydencja wszystkich warunków, nie mogę narzekać. :)

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tayson napisał(a):

Wydaje mi sie, że nad niektórymi galaktycznymi detalami pracowałeś wiecej niz nad resztą. 

 

Dobrze Ci się Tomek wydaje! Zastosowałem pewną selektywność obróbki i było to w pełni świadome działanie, mam nadzieję że bez przesady.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.