Skocz do zawartości

NIR eksperymenty


calla

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, calla napisał(a):

Zastanawiają mnie bardzo duże gwiazdy -  kolimacja jest licha, ale poza niesymetrycznością mam wokół nich jeszcze ogromną poświatę.

 

Miałem to samo w każdym obiektywie i w Newtonie 130/650. Wydaje mi się że w tych długościach fali kamera jest też bardziej przezroczysta więc piksele przeświecają między sobą. Może też szybka ochronna w kamerze już trochę przeszkadzać, nie wiem na pewno. Ciekawe byłoby sprawdzić tubę - zdjęcie z przodu zwykłym obiektywem plus filtr IR. Oczywiście dyfrakcja też robi swoje ale nie do tego stopnia.

 

PS

Filtr ZWO jest trochę słaby, ale miałem kilka innych filtrów NIR o bardzo wąskich pasmach i stromych zboczach - wszędzie jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Behlur_Olderys Maffei sproboje jak troche wylezie zza polnocy na pewno, popatrzalem za jakimis galaktykami widocznymi przez Drogę Mleczną, jest niby kilka PGC z jasnością w B wg stellarium <12 mag (PGC 165796, PGC 90320 PGC 166712) ale w ogle nie moge znaleźć o nich żadnych bliższych informacji,  . M16 troche za nisko dla mnie, ale miałem w planie przegrzebac pyły w trabie słonia i NGC 6820

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, calla napisał(a):

swoja droga, https://leda.univ-lyon1.fr/ledacat.cgi?o=PGC100170   Dwingeloo 1 wyglada na możiwy cel, jeśli dobrze interpretuję ten I-band magnitude

 

Oh yes ;) Oczywiście wielkości gwiazdowe w I są trochę przesadzone moim zdaniem, ale obiekt na pewno jest ciekawy i chyba jeszcze nie fotografowany w Polsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2023 o 14:17, calla napisał(a):

Poniżej to M27 -  88x 60s, i jak widać, prawie nie świeci w IR.

Jeszcze dwie uwagi odnośnie zdjęcia:

1. M27 w NIR to emisja głównie siarki SIII, to są długości fali ok. 953nm z tego, co pamiętam (są dwa pasma w tej okolicy). Sygnał pokrywa się w dużej mierze z Halpha. 
2. Na zdjęciu jest mocny fixed noise pattern, powinno dać się go wyeliminować darkami, warto spróbować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ma ktoś solidnie naświetlony obraz NGC6419 ? Surówkę żeby można było ciągnąć za uszy. Robiłem ostatnio, i po mgławicy nie ma sladu praktycznie, pojawia się kilka gwiazd niewidocznych wczesniej grupek gwiazd. Za tydzień może uda mi się pojechać i zebrać darki, to będzie porządniejsza kalibracja

test2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt zlokalizowany w pobliżu mgławicy Ameryka Północna,

PANSTARRS y band

image.png.5763897d4aae887cf19644b9e7ac2edc.png

DSS red

image.png.ae4fef755e2f06099b048d6172e0c132.png

dokładne współrzędne 20:53:35.5837983 +44:46:58.123079

Wyszukiwanie w SIMBAD daje gromadę otwartą [BDB2003] G085.25-00.02 oraz obszar HII [KC97c] G085.2+00.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pomagają ale i psują zabawę przeglądy nieba, wystarczy odpalić Aladina, poskakać między DSS - PanSTARRS - 2MASS aby wszystko wiedzieć. Co wyjdzie, jakie wyjdzie i czy w ogóle wyjdzie :)

 

Z mojego rozeznania (a sprawdziłem cały katalog WB89 :D a co) obiektem nr 1 jest WB89-171 choć ostatnio znalazłem na Atrobinie ślicznie namalowane obróbką Maffei 1, Maffei 2 i Dwingeloo 1 to nie wyglądają one zbyt efektownie.

 

Czekam na amatorskie IRAS 20050+2720 akurat dogodny okres na niebie :) 

 

DSS

1.thumb.jpg.7e225f991628bb65558cc7b88d963746.jpg

 

PanSTARRS

2.thumb.jpg.314e9dc38d1958382d9117b19e324a21.jpg

 

2MASS

3.thumb.jpg.e8cb8a20cef16a80e5c87d72c30aa256.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HAMAL IRAS 20050+2720 właśnie się produkuje. Próbowałem dokonać trochę niemożliwego - rejestracji brązowego karła 2MASSW J1239272+551537. Na 101x 60s coś jakby zaczyna być widać, niestety nie dołożę więcej, bo zachodzi mi za dach za szybko. Jakby ktoś miał 25cm lub większe lustro polecam spróbować z kamerą czułą na IR

chyba.png

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzam z czasem, że jeśli nie trafią do nas kamery ze szczytem czułości 1-2µ podpięte do dużych zwierciadeł, mamy małe szanse w starciu z wielkimi teleskopami, oszukują nas trochę nawyki z zakresu światła widzialnego, gdzie aż takiej różnicy nie ma. Zobacz jaki 2MASSW J1239272+551537 jest słaby w PanSTARRS, gdyby był sporą jasną plamą, to co innego. Nawet w 2MASS szaleństwa nie ma więc jest słaby źródłem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

IRAS 20050+2720, łapie się ta mała grupka gwiazd widoczna w panstarrs, ale potym obiekcie ani śladu, on sam swieci powyżej 1um

140x 60s

 

Teraz bede probowal robic troche zdjec bez filtra, łapiąc całe spektrum, zobaczymy jaka będzie jakość wtedy.

IRAS200502720.jpg

Edytowane przez calla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.