Skocz do zawartości

Nie zniechęcajcie się... Czyli moje zmagania z nowym setupem.


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Ustanów i okolice są dosyć mocno "obsadzone" że tak powiem ;) 

BDW, polewanie nagrzanej papy wodą może być problematyczne. O ile wpływu takich działań na sam taras nie podejmuje się oceniać, to z bańki ciepła zamienisz sobie na bankę wilgoci. To też nie będzie bez znaczenia. 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, beny napisał(a):

Właśnie, jaką tam masz skalę @Grzędziel?

Zależy od konfiguracji. Ten teleskop jest sprzedawany w komplecie z 3 calowym korektorem full frame i ma ogniskową 1150 mm. Prócz tego mam 2 calowy korektor GPU (daje ogniskową 1000mm). Chodzi mi po głowie również zakup reduktora/korektora x0.73 co da ogniskową 730 mm i światło 2,92.

 

Jeśli chodzi o detektor to zamiennie stosuję dwa poczciwe CCD: Atik One 9 i Atik 383. Mam więc wybór skali (i FOV) od 0.66 do 1.11 arcsec/pix.

Docelowo jest w planach zakup nowoczesnego cmos-a, ale najpierw chcę ogarnąć to co mam. Obecnie setup jest uzbrajany w automatykę i zobaczymy jak to wszystko się sprawdzi w boju.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Piotr, byłem bardzo ciekaw nowości od Ciebie i doczekałem się! :)

Gratuluję nowej miejscówki i nowych nabytków. Ciekawą historię opowiedziałeś. Pozwolę sobie zamieścić tutaj moje dokonania w zakresie projektowania i wykonania tarasu do astrofoto w moim nowym domu. Mój taras jest nad garażem również krytym papą, ale na etapie projektowania nie mogłem wyobrazić sobie żeby łazić po papie. ;) Zbudowałem więc taras na belkach drewnianych, opartych na specjalnych podporach betonowych. Bezpośrednio na stropie wybetonowany został fundament pod pier, więc po drewnianym tarasie mogę łazić bez problemu podczas sesji.

 

Dach garażu po ułożeniu belek nośnych tarasu. Na dalszym planie widać fundament piera.

 

20210823_190109_m.jpg.bd41c5b5334c72c4e60555eb68fc3513.jpg 

 

A tu już gotowy taras z widocznym fundamentem piera. Tarasem z pierem i teleskopem już się na tym wątku chwaliłem. Pochwalę się tylko, że ten drewniany taras zrobiłem przez 2 tygodnie urlopu samodzielnie. ;)

 

20210918_172107_m.jpg.df06cf90cda9ed3d4392712bd1e36a6f.jpg

 

Też zastanawiałem się nad termiką miejsca (taras nad papą i blisko ściany budynku - ok. 3 m), ale doświadczenie pokazało, że drewniana podłoga z tarasu dość skutecznie zabezpiecza papę przed nagrzewaniem i generalnie z termiką problemu nie mam.

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, holeris napisał(a):

@diver Powiedz, że te lampy w nocy nie świecą...

 

Lampy są generalnie mało uciążliwe, bo to dość słabe ledy w oprawach świecących w dół. I powiem Ci, że od czasu "kolapsu energetycznego" gmina wyłącza lampy o 23, a włącza o 4. Z czego jestem oczywiście cholernie zadowolony. Mam nadzieję, że nie przyjdzie im do głowy włączać ich ponownie. Na szczęście mija też chyba moda na lansowanie się poprzez oświetlanie elewacji budynków. Więc jak gmina wyłączy lampy, mam dość ciemno. Gdyby nie odległy o 10 km Koszalin...

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, diver napisał(a):

 

Lampy są generalnie mało uciążliwe, bo to dość słabe ledy w oprawach świecących w dół. I powiem Ci, że od czasu "kolapsu energetycznego" gmina wyłącza lampy o 23, a włącza o 4. Z czego jestem oczywiście cholernie zadowolony. Mam nadzieję, że nie przyjdzie im do głowy włączać ich ponownie. Na szczęście mija też chyba moda na lansowanie się poprzez oświetlanie elewacji budynków. Więc jak gmina wyłączy lampy, mam dość ciemno. Gdyby nie odległy o 10 km Koszalin...

 

Ufff :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał(a):

Cześć Piotr, byłem bardzo ciekaw nowości od Ciebie i doczekałem się! :)

Gratuluję nowej miejscówki i nowych nabytków. Ciekawą historię opowiedziałeś. Pozwolę sobie zamieścić tutaj moje dokonania w zakresie projektowania i wykonania tarasu do astrofoto w moim nowym domu. Mój taras jest nad garażem również krytym papą, ale na etapie projektowania nie mogłem wyobrazić sobie żeby łazić po papie. ;) Zbudowałem więc taras na belkach drewnianych, opartych na specjalnych podporach betonowych. Bezpośrednio na stropie wybetonowany został fundament pod pier, więc po drewnianym tarasie mogę łazić bez problemu podczas sesji.

 

Dach garażu po ułożeniu belek nośnych tarasu. Na dalszym planie widać fundament piera.

 

 

A tu już gotowy taras z widocznym fundamentem piera. Tarasem z pierem i teleskopem już się na tym wątku chwaliłem. Pochwalę się tylko, że ten drewniany taras zrobiłem przez 2 tygodnie urlopu samodzielnie. ;)

 

 

Też zastanawiałem się nad termiką miejsca (taras nad papą i blisko ściany budynku - ok. 3 m), ale doświadczenie pokazało, że drewniana podłoga z tarasu dość skutecznie zabezpiecza papę przed nagrzewaniem i generalnie z termiką problemu nie mam.

 

No to czas na część trzecią opowieści Piotra.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.