Skocz do zawartości

Nie zniechęcajcie się... Czyli moje zmagania z nowym setupem.


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Duser napisał(a):

Wow, jestem pod wrażeniem Twoich zmagań !!! I gratuluję znalezienia rozwiązania problemu.   Piękny sprzęcik kupiłeś , jednak Oriona a nie GSO/TS . Super , teraz tylko czekać fajnych fotek .

Małe sprostowanie, to nie AG Oriona tylko N-AG10 ze stajni TS-a. ten model.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale się nie dziwię. Ja widziałem różnicę gdy teleskop stał na trawie w gorące lato vs. powierzchnia wysypana czarnym kamieniem w podobnych warunkach.

 

Gdy idzie się cieplym letnim wieczorem po trawie i wchodzi np. na asfalt albo kostkę to dosłownie od razu czuć unoszące się gorące powietrze.

 

Cieszę się, że wiesz co się dzieje. Teraz tylko problem rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w mieście ten efekt jest widoczny w ciepłe dni, tylko na dachach i trochę słabiej. Sprawdzam go ustawiając się na wschodnie niebo, wtedy wykres biegunowy w PHD pokazuje odchyłki pod kątem 45 stopni między RA i DEC, bo tak mam ułożony OAG w wyciągu. I to już wiem, że to nie montaż, ani seeing, tylko miasto stygnie.

 

Ja z podobnych rzeczy miałem odblaski w newtonie na północno-wschodnim niebie. Doszedłem, że to przez to, że sąsiadka zapalała światło w sypialni, czym odrobinę mi świeciła w odwłok newtona. A 8" od SW ma tam zwierciadło wystawione radośnie do świata, więc światło wchodziło jak złoto. Zrobiłem taki berecik z czarnej kodury na magnesach, założyłem na odwłok newtona, problem zniknął :D Analogiczny efekt był z obiektami w az=140-150 i el=25-35 stopni. Odblaski w newtonie, których nie było w cassegrainie. Na dwunastym piętrze mieszka tam osoba, która nie zasłania okien, a ma potwornie jasny ledowy żyrandol. W cassegrainie mam bafle więc problemu nie było, a w newtonie nie. Wyłożenie welurem wraz ze zmianą wyciągu na steeltrack (która była przy okazji i raczej nie miała wpływu na to) ograniczyło problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna historia :original:

Już sobie wyobrażam, jak musiałeś w każdej wolnej chwili romyslac i zastanawiać się, co tu jest grane.

Bo to tak jest, że jak coś się rypie, to za wszelką cenę chce się to naprawić i zaprząta to strasznie głowę.

Ciekawa sprawa z tym tarasem.

Napisz coś więcej o nim.  

Będziesz zadaszał to obserwatorium?

Żadnych większych drgań tam się nie spodziewasz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

Czyli rozwiązaniem będzie wyłożenie tarasu jasnymi płytkami?

Jasne płytki to jedno, a nad stanowiskiem obserwacyjnym w słoneczne dni rozkładać parasol lub przyczepić do barierki jakiś materiał np 3x3 metry, żeby ograniczał nagrzewanie płytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Robson_g napisał(a):

Fajna historia :original:

Już sobie wyobrażam, jak musiałeś w każdej wolnej chwili romyslac i zastanawiać się, co tu jest grane.

Bo to tak jest, że jak coś się rypie, to za wszelką cenę chce się to naprawić i zaprząta to strasznie głowę.

Ciekawa sprawa z tym tarasem.

Napisz coś więcej o nim.  

Będziesz zadaszał to obserwatorium?

Żadnych większych drgań tam się nie spodziewasz?

 

Taras jest spory, 68m2. Pod nim moja żona-joginka ma swoją wymarzoną sale ćwiczeń jogi na kilkanaście osób, a na nim ja swoje obserwatorium. Dwie pieczenie na jednym ogniu. Strop nad salą to solidna, zbrojona płyta betonowa. Bezpośrednio na płycie posadowiony jest betonowy zbrojony słup -podstawia piera. Dalej na płycie jest ocieplenie 20 cm styropianu i kolejna warstwa betonu z hydroizilacją. Warstwa ta jest dylatowana od podstawy piera. Na to wszystko dodatkowo gruba papa. Chodząc po tarasie, a nawet skacząc wierzchnia warstwa betonu ma wibracje i setup postawiony na statywie jest na nie narażony, natomiast pier posadowiony bezpośrednio na płycie stropowej jest bardzo stabilny, nie ma problemu z draniami podczas chodzenia wokół.

Początkowo w projekcie była kopuła 3 m średnicy, ale po wielu konsultacjach na razie jej montaż wstrzymałem i nie wiem jeszcze jak rozwiążę sprawę zabezpieczenia teleskopu. Tumczasowo jest zabezpieczany dużą folią mylarową.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Duser said:

Wow, jestem pod wrażeniem Twoich zmagań !!! I gratuluję znalezienia rozwiązania problemu. 

To jest póki co diagnoza problemu. Czy wykończenie tarasu w jasnych kolorach problem rozwiąże ja mam wątpliwości. Mam takie wspomnienie z dzieciństwa, ze słonecznego lata, że gołymi stopami po piasku nie dało się czasem chodzić, taki był goracy. Jasnego piasku. Trzymam kciuki żeby to wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Grzędziel napisał(a):

dotychczas w Mysiadle

Jak na razie to  "zamienił stryjek siekierkę na kijek". Najważniejsze że wiesz co jest grane bo głowa już spokojniejsza.  Bardzo możliwe że mam podobny problem u siebie po całym dniu upału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, ko20 napisał(a):

To jest póki co diagnoza problemu. Czy wykończenie tarasu w jasnych kolorach problem rozwiąże ja mam wątpliwości. Mam takie wspomnienie z dzieciństwa, ze słonecznego lata, że gołymi stopami po piasku nie dało się czasem chodzić, taki był goracy. Jasnego piasku. Trzymam kciuki żeby to wystarczyło.

 

Idziesz w dobrą stronę. Liczę na to, że @Grzędziel dopisze dalszy ciąg historii :-) 

 

10 godzin temu, Robson_g napisał(a):

Już sobie wyobrażam, jak musiałeś w każdej wolnej chwili romyslac i zastanawiać się, co tu jest grane.

Bo to tak jest, że jak coś się rypie, to za wszelką cenę chce się to naprawić i zaprząta to strasznie głowę.

 

Kilka długich rozmów się odbyło. Potwierdzm, że poziom stresu był wysoki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Grzędziel said:

..................

Więc po kolei:

Sporo się u mnie zmieniło. Udało mi się wreszcie skończyć budowę domu (20 km na południe od Warszawy)

.............

To chyba prawie jesteśmy sumsiadami ;) Ja mieszkam trochę na południe od Zalesia Górnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, miałem identyczny problem. Remontowałem obserwatorium i po słonecznym dniu z otwartym dachem....makabra. Guiding wariował, gwiazdy kreski, kometki itp. Bez sensu rozebrałem montaż 🙂🙂🙂...w końcu doprowadziłem wąż z wodą schładzam wieczorem podłogę i jest super. Niedługo start z nowymi siłami...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, apolkowski napisał(a):

 

Idziesz w dobrą stronę. Liczę na to, że @Grzędziel dopisze dalszy ciąg historii 🙂

 

 

Kilka długich rozmów się odbyło. Potwierdzm, że poziom stresu był wysoki.

 

Tak, poziom stresu był wysoki. Był też niepokój czy moja diagnoza jest słuszna.

 

Jako, że jestem, jak to się mówi w gorącej wodzie kąpany i chcę mieć wszystko na już musiałem zadziałać szybko. Poczytałem sobie w necie o farbach do papy i za 2 godziny byłem w specjalistycznym sklepie z materiałami malarskimi. Jak usłyszałem, że farby dedykowane do papy, dodatkowo ją zabezpieczają zwiększając jej trwałość na lata, to po chwili do bagażnika mojego auta załadowałem 2 baniaki po 25 litrów bielutkiej jak śnieg farby. Po drodze kupiłem jeszcze duży wałek na kiju i do roboty:

 

taras1.jpg.c68d7832451d4cf79bb414243b54b09d.jpg

 

Po położeniu jednej warstwy testy wykazały wyraźną poprawę, ale nie na 100% Taras wyglądał okropnie, ale zgodnie z zaleceniem docelowo trzeba pomalować 3 razy. Wczoraj zakończyłem akcję, taras jest bielutki jak śnieg, w upalny, słoneczny dzień można chodzić boso nie czując, że jest ciepły.

 

taras2.jpg.db87d682c0e49e0cee1021221c470a7c.jpg

 

Wczorajsze testy wypadły pomyślnie.

 

W razie naprawdę dużych upałów za radą @ryszardo zastosuję szlauch z zimna wodą.

 

ps

Docelowo planuję położenie jasnej deski kompozytowej.

W prawdzie jest nie jest tak biała, ale ma znacznie mniejszą pojemność termiczną niż beton i nawet jak sie nagrzeje powinna wieczorem szybko wystygnąć.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termika daje w kość... Teraz mój zestaw stoi pod białą plandeką (gruby materiał- taki jak plandeki np. na przyczepach), ale w gorące dni i tak się nagrzewał bardziej niż pod złotym workiem geoptics. Więc teraz narzucam worek geoptics w celu ochrony przed słońcem a na to plandekę w celu ochrony przed pogodą i zestaw się schładza o połowę szybciej niż wtedy, gdy był pod samą plandeką.

 

Na Twoim tarasie musisz zainstalować coś, co sprawi, że papa oraz to co pod nią jest się nie nagrzeje w dzień. Może jakiś rodzaj folii refleksyjnej a na to deska kompozytowa? Chociaż nie wiem jak taka folia zniesie warunki atmosferyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Grzędziel napisał(a):

Małe sprostowanie, to nie AG Oriona tylko N-AG10 ze stajni TS-a. ten model.

Widzę, ze idziesz moją drogą. Ten sam teleskop i (chyba) ta sama matryca ICX694. U mnie to już niestety historia. Będziesz zadowolony. Ten zestaw daje znakomite efekty, zwłaszcza na galaktykach.  Tylko ta skala jest bardzo wrażliwa na seeing, ale to już pewnie wiesz. Gratulacje i udanych zdjęć.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.