Skocz do zawartości

Heq5 vs EQM35 Pro


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie pytanie mam nastepujace zamiezam zakupic montaz Paralaktyczny pod Astrofotografię i mam dylemat juz mówię nic Ciężkiego nie bedzie wisialo sw80ed guiding Lustrzanka i tu jest właśnie dylemat 

czy celowac w heq5 czy raczej szukac oszczędnosci i brac eqm35 pro a roznice w cenie wykozystac na cos innego np wyplaszczacz pola chcialbym WAS zapytac jako Fachowców w dziedzinie Bo mysle sobie ze jak jest Guiding To i tak jest Prowadzenie i tak 

Jestem Ciekawy Waszego zdania 

Dziekuje i Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrofotografii nie ma zmiłuj, montaż musi być najlepszy na jaki Cię stać. Sam zaczynałem focić ED80 i dedykowana kamera, kupiłem GEM28. Flatenner to i tak konieczność… Kup używanego HEQ-5 lub cos w tej klasie nośności. Mój ED80 ważył około 8kg razem z guiderem, kamera i dłuższa szyna doveteil.

powodzenia

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał szukać oszczędności przy zakupie sprzętu to na pewno nie szukałbym ich w wyborze montażu. Lepszy montaż pozwoli Ci uniknąć wielu frustracji związanych ze śledzeniem obiektu przy dłuższych czasach ekspozycji.

Poczytaj sobie na czym dokładnie polega guiding bo stwierdzenie - "jak jest guiding to i tak jest prowadzenie i tak" - jest błędne. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mateusz8799 napisał(a):

Tak też słyszałem .

ale moje pytanie padło tutaj bo gość ze sklepu właśnie mówił brać EQM35 pro polecał strasznie bo lekkie a działa tak samo 

Obsługi że sklepu to Ty Kolego nie słuchaj. Zawsze pchają kit. Bierz heq5 bez dwóch zdań. Jest nawet do sprzedania używał ana olx chyba 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Patryk Sokol napisał(a):

Olej Eqmoda, używaj GS Severa:

 

 

Eqmod należy zakopać. 

E tam, wg mnie oba działają mniej-więcej tak samo, tylko GSS ma ładniejszy interfejs. A nawet bym powiedział, że GSS jest nieco mniej, jak to się teraz ładnie mówi, responsywny (dużo więcej czasu zajmuje mu przetworzenie każdej komendy - przeważnie nie robi to aż takiej różnicy, ale tak jest i czasem jednak robi).

 

A w ogóle to jak dla mnie, to najwygodniejsza jest w tej materii aplikacja SynScan (w sensie ta na kompa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

E tam, wg mnie oba działają mniej-więcej tak samo, tylko GSS ma ładniejszy interfejs. A nawet bym powiedział, że GSS jest nieco mniej, jak to się teraz ładnie mówi, responsywny (dużo więcej czasu zajmuje mu przetworzenie każdej komendy - przeważnie nie robi to aż takiej różnicy, ale tak jest i czasem jednak robi).

 

A w ogóle to jak dla mnie, to najwygodniejsza jest w tej materii aplikacja SynScan (w sensie ta na kompa).

Nie do końca.

Raz, że nie wywala konfiguracji w kosmos (a EQMod to robi), dwa, że lepiej obsługuje przepięcia, odpięcia itp. W EQModzie odpięcie kabla potrafiło wymagać restartu kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Patryk Sokol napisał(a):

Nie do końca.

Raz, że nie wywala konfiguracji w kosmos (a EQMod to robi), dwa, że lepiej obsługuje przepięcia, odpięcia itp. W EQModzie odpięcie kabla potrafiło wymagać restartu kompa.

"U mnie działa" :P

W sensie, że jakieś straszne cyrki mi się nigdy chyba z EQModem nie zdarzały, a na pewno nie było nic gorszego niż z GSS (bo GSS też parę razy odstawił mi jakieś dziwne rzeczy typu jechał w jedną stronę, a pokazywał, że jedzie w drugą itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

phd2 ma trochę parametrów, ale na początek startuj z domyślnymi wartościami. Przy pierwszym uruchomieniu będziesz musiał podać to co jest niezbędne. Niektórzy się skarżą, ale mi zadziałało bez problemów. W planetarium musisz szukać opcji Connect to telescope albo podobnie. Ja korzystam z ascom'a, mam starszy montaż ale wszystko działa jak ta lala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.