Skocz do zawartości

Bardzo dobry obiektyw 85-100 mm


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Możecie polecić jakiś bardzo dobry obiektyw mniej więcej 85-100 mm do Canona EF? 

Zastosowanie: astrofotografia oraz fotografia dzienna statywowa.

Ma dawać bardzo dobry obraz na APSC przy dużej światłosile.

Może być manualny.

No i cena maksymalnie kilka kzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę tanim rozwiązaniem i dobrym  jest stałka 100mm/2,8 Canona . W dodatku to obiektyw macro więc bedzie też fajną alternatywą do dziennej zabawy z  macrofotografią . Są dwie wersje , L-ka z czerwonym paskiem i druga wersja teoretycznie z tymi samymi szkłami ale w plastiku . Tę tańszą wersję mam osobiście i robiłem nim dawniej trochę zdjęć nocnych

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Nie. Nie moje ogniskowe. Tylko fotografia dzienna.

 

 

Niestety może się okazać, że na astro się wykładają. Tak jest z np. Samyangami 50 i 85mm - zwykle zdjęcia super, a przy gwiazdach trzeba przymykać do 5.6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

26 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

24 minuty temu, Miesilmannimea napisał(a):

Robiłeś nimi astrofotki? @Wiesiek1952

 

Miałem ten obiektyw i próbowałem nim także astrofoto w parze z FF (Canon 6d). Moim zdaniem nie nadaje się on zbytnio do astro ponieważ na pełnej dziurze (F2.8) rogi "ciągną" sporo - trzeba go przymykać (dużo lepiej jest skorygowany Samyang 135mm). Natomiast do fotek dziennych, zwłaszcza makrofotografii ta Canonowa eL'ka jest rewelacyjna.

 

Edytowane przez simarik
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Dawno przetestowany w boju, choć na FF. Rzeczywiście ostry ale w narożnikach fatalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tomekL napisał(a):

Ja mam Sigme 105mm wersja macro, sporo tańsza od wersji Art. Robiłem nią fotki astro na FF i moim zdaniem daje radę.

Też go mam (znalazłem go dzięki twoim postom - dzięki:) i jest dobry i tani ale niestety nie bardzo dobry, trzeba przymykać co najmniej do F/4, ma dość duże AC i sporą komę na FF. Mnie to za bardzo nie przeszkadza bo i tak go wieszam na solidny montaż EQ i pale długie czasy więc mogę przymykać a na lepszy nie mam kasy. Niemniej marzy mi się wersja Art i w taką bym celował.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, obiektyw nie jest idealny, to solidna budżetówka, która sensownie sobie radzi z FF. Dla ciekawych dodaję surową klatkę 180s, f3.5, iso800. DM z Bukowca 2021. Dodam, że za swój egzemplarz dałem 400zł , bo miał uszkodzony autofocus, który finalnie okazał się, że dział ale tylko przy punktowym pomiarze.

2021-05-09_23-01_20_6D_1250_180_105.thumb.jpg.7ea5517391950f000d94f9bfe4db3362.jpg

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam stałkę Canona 85 mm f/1.8. Załączam surową klatkę z moich ostatnich testów tego obiektywu na pełnej klatce. 271s, f/4, ISO 400, niemodowany Canon 5D Mark II, prowadzenie EXOS-2 OnStep. Ostrość ustawiałem ręcznie w trybie Live View bez maski Bahtinova.

 

 

NGC869_NGC884_Canon85.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko powiem szczerze nie bardzo rozumiem po co Ci 105 Art na apsc. Chyba, że chcesz się przesiąść na FF. Bo tak to jednak wywalanie kasy, poszukałbym coś bardzo dobrego na apsc. ALbo dobrego na FF i bardzo dobrego na apsc, bo apsc leczy sporo wad obiektywów FF :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.