Skocz do zawartości

Bardzo dobry obiektyw 85-100 mm


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Dla mnie to za jasne, mam filtry do f/2 max. Ale gdyby nie to to kupowałbym w ciemno Sigmę art 105.

Np. tutaj:

https://astropolis.pl/classifieds/item/1533-3-obiektywy-sigma-art-canon/

 

Weź pod uwagę że taki obiektyw to inwestycja w dobie inflacji ;)

 

Co do ucieczki przed inflacją to pełna zgoda :)

Ale nie kupię używanego szkła bez gwarancji 10% taniej niż w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

 

Co do ucieczki przed inflacją to pełna zgoda :)

Ale nie kupię używanego szkła bez gwarancji 10% taniej niż w sklepie.

 

To kup w sklepie ;)

Właśnie dzięki temu, że obiektyw nie traci na wartości to dobra inwestycja!

 

Mi się wydaje że nie ma zbyt dużego wyboru "bardzo dobrych" obiektywów w tym przedziale ogniskowych. Trochę jakbyś się pytał o "bardzo dobrą chłodzoną kamerę APS-C" ale z jakiegoś powodu nie chciał kupić ASI2600 ;)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Behlur_Olderys said:

 

To kup w sklepie ;)

Właśnie dzięki temu, że obiektyw nie traci na wartości to dobra inwestycja!

 

Mi się wydaje że nie ma zbyt dużego wyboru "bardzo dobrych" obiektywów w tym przedziale ogniskowych. Trochę jakbyś się pytał o "bardzo dobrą chłodzoną kamerę APS-C" ale z jakiegoś powodu nie chciał kupić ASI2600 ;)

 

 

Też mi się tak wydaje. Jak Cię stać to bierz Art'a, to najlepszy wybór, szkoda prądu na dywagacje bo i poszukiwania bo jak nie Art to będzie zawsze coś gorszego. Ja Ci się znudzi to sprzedasz z niewielką stratą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się w zrobienie tabelki uwzględniającej liczbę linii na mm zależnie od przysłony, aberracja, koma na FF i APS-C. Na f4 większość obiektywów jest spoko, ale przy f 1,8 czy 2,0 to według testów na optyczne.pl rządzi jeden producent, choć i ART jeden drugiemu nie jest równy, w sensie, że jedne ogniskowe Sigmie wyszły lepiej, inne gorzej, trzeba przymknąć do 2,8.

 

https://www.optyczne.pl/218.4-Test_obiektywu-Canon_EF_85_mm_f_1.8_USM_Rozdzielczość_obrazu.html

 

https://www.optyczne.pl/410.4-Test_obiektywu-Sigma_A_85_mm_f_1.4_DG_HSM_Rozdzielczość_obrazu.html

https://www.optyczne.pl/410.7-Test_obiektywu-Sigma_A_85_mm_f_1.4_DG_HSM_Koma__astygmatyzm_i_bokeh.html

 

Żal, że nie ma testów Canonów R, wygląda, jakby nie mieli się czym chwalić? Sam używam 135 ART z modowaną lustrzanką Canona. Mocowanie ze stopką ściągałem z Amazona, bo obiektyw jest ciężki jak przysłowiowy słoik, ale pełny i przeważał aparat na lekkim montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, OBERON RD napisał(a):

 przy f 1,8 czy 2,0 to według testów na optyczne.pl

 

Te testy można sobie w buty wsadzić. Niestety przy zdjęciach gwiazd efekty są inne i trzeba to po prostu sprawdzić.

Min. na podstawie tych testów kupiłem Samyamga 50/1.4 który robił np świetne fotki "naziemne" - np. drobny druk w gazecie etc a przy zdjęciach gwiazd wyszły wady jak diabli. Trzeba było przymykać do 5.6 żeby było jako tako...

Tak, że dopóki sam nie sprawdzę Ti nie wierzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Min. na podstawie tych testów kupiłem Samyamga 50/1.4 który robił np świetne fotki "naziemne" - np. drobny druk w gazecie etc a przy zdjęciach gwiazd wyszły wady jak diabli. Trzeba było przymykać do 5.6 żeby było jako tak

Z ciekawości przejrzałem wszystkie testy 50tek samyanga na optycznych, po krótkiej lekturze ich testów( wg mnie świetnych) nigdy nie kupiłbym żadnego z nich do astro.

 

Nie wiem zatem co Tobą kierowało ale ja dzięki tym testom kiedyś kupiłem bardzo dobrą Sigmę 50/14EX którą foci obecnie @Tuvoc, potem bardzo dobrego Samyanga 35/14 wiedząc że muszę go przymykać do 2.8-4. aby w końcu skusić się na wybitnie genialną Sigmę 40mm/1.4.

 

Wracając do tematu mimo że sigma 105 wychodzi poza zakres autora o całe 5mm :) to jest wg mnie jedyna rozsądna opcja w tym zakresie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Darek_B napisał(a):

Z ciekawości przejrzałem wszystkie testy 50tek samyanga na optycznych, po krótkiej lekturze ich testów( wg mnie świetnych) nigdy nie kupiłbym żadnego z nich do astro.

 

Nie wiem zatem co Tobą kierowało ale ja dzięki tym testom kiedyś kupiłem bardzo dobrą Sigmę 50/14EX którą foci obecnie @Tuvoc, potem bardzo dobrego Samyanga 35/14 wiedząc że muszę go przymykać do 2.8-4. aby w końcu skusić się na wybitnie genialną Sigmę 40mm/1.4.

 

Wracając do tematu mimo że sigma 105 wychodzi poza zakres autora o całe 5mm :) to jest wg mnie jedyna rozsądna opcja w tym zakresie.

Potwierdzam, ta Sigma jest genialna. Jeden z moich lepszych zakupów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za wpisy - na pewno mój poziom świadomości wzrósł.

 

Jak już pisałem, najpierw przetestuję Canona 100. Pozwoli mi to wyrobić sobie własne zdanie w temacie. I wtedy wezmę się za odkładanie grosza na obiektyw. Pośpiechu i tak nie ma, bo na szczycie listy priorytetów mam teraz wymianę Asi294MC Pro na coś lepszego.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Bardzo dziękuję wszystkim za wpisy - na pewno mój poziom świadomości wzrósł.

 

Jak już pisałem, najpierw przetestuję Canona 100. Pozwoli mi to wyrobić sobie własne zdanie w temacie. I wtedy wezmę się za odkładanie grosza na obiektyw. Pośpiechu i tak nie ma, bo na szczycie listy priorytetów mam teraz wymianę Asi294MC Pro na coś lepszego.  

 

A ile byś chciał wstępnie za takie cudeńko?

Ale bym sobie poszalał taką kamerką.

Jak duże pliki ona generuje?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Robson_g napisał(a):

A ile byś chciał wstępnie za takie cudeńko?

Ale bym sobie poszalał taką kamerką.

Jak duże pliki ona generuje?

 

Jest ogłoszenie w Markecie, polecam :)

Wielkości pliku z Asi294 nie pamiętam. Odrobinę większe niż Asi533.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.