Skocz do zawartości

Read noise w ZWO ASI 533 MC Pro


Wojciech Mazur

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, niedawno przyszła do mnie nowa kamera Asi 533 MC Pro i już zdążyłem przetestować ją pod niebem, ale zapomniałem doczytać na internecie kwestie gain'u (muszę się przestawić z ISO na gain) i chyba popełniłem błąd... Wykres od ZWO pokazuje, że po przekroczeniu wartości 100, read noise nagle spada z ~3.3 do 1.0. Zdjęcia tej nocy robiłem na gain = 90 i T = -15°, ale zapomniałem, że przy takich ustawieniach read noise jest o wiele większy i z tego co pamiętam, kamera ta jest znana z małego szumu. Czy ta kamera robi lepsze zdjęcia pod względem szumu na np. gain = 105 niż na 90? Ma ona jakieś 2 tryby, które przełączają się na wartości 100?ASI533MC-pro read noise - Getting Started Equipment Help and Advice -  Stargazers Lounge

 

 

Edytowane przez Wojciech Mazur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, większość (o ile nie wszystkie) nowych kamer ma dwa tryby pracy i powyżej jakiejśtam wartości gainu włącza się ten drugi ("high conversion gain"), który mocno redukuje szum odczytu i tym samym zwiększa dostępną rozpiętość tonalną - więc przeważnie najlepiej jest ustawić właśnie taki gain, żeby się przełączyło. To nie jest tak, że jak ustawisz gain 90 to się stanie jakaś tragedia, ale powyżej 100 powinno być lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Tak, większość (o ile nie wszystkie) nowych kamer ma dwa tryby pracy i powyżej jakiejśtam wartości gainu włącza się ten drugi ("high conversion gain"), który mocno redukuje szum odczytu i tym samym zwiększa dostępną rozpiętość tonalną - więc przeważnie najlepiej jest ustawić właśnie taki gain, żeby się przełączyło. To nie jest tak, że jak ustawisz gain 90 to się stanie jakaś tragedia, ale powyżej 100 powinno być lepiej.

Czyli najlepiej robić zdjęcia na gain = 102/103 tylko żeby kamera się przełączyła na ten drugi tryb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie pomocnicze -> jak jest wtedy ze studnią? 533 ma 50ke-, ale przy gain 100 no to już trochę poniżej 20ke-.

Czy jedyną konsekwencją tego jest skrócenie potencjalnej maksymalnej długości ekspozycji? Żeby się nie prześwietli obraz? Przykładowo z max. 5min do <2min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy napewno od nieba, filtrów, optyki. Ja np. robię z Sigma 135 na F2 i pale do 3min klatki (tyle mi wystarcza, nie próbowałem nawet więcej, w mieście z L-eX, w Bieszczadach 3min bez filtra) i nic się nie przepala więc nie jest chyba tak źle. Oczywiście trzeba uważać przy obróbce też, często tam leży wina, np przepalonych gwiazdek ;)

spokojnie po 5 min ludzie palą, więcej i tak nie ma potrzeby zazwyczaj ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, to był tylko przykład podany, że teoretyczny maksymalny czas się skraca niemal trzykrotnie. Co nie zmienia faktu, że i tak te <20ke- pozwala na dużo.

Zastanawiałem się jaki jest sens stosowania gainu <100 w przypadku asi533, poza wykorzystaniem głębszej studni i jakichś ekstremalnie długich ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

W wersji uproszczonej - tak, ustaw gain na 100 czy przy ilu tam się przełącza i zapomnij, że można w ogóle to zmieniać :)

1 godzinę temu, Maetrik napisał(a):

Dokładnie tak jak pisze Krzysztof, przy 100 się już załącza, taki osobiście w tej kamerce stosuję. Ustawiłem raz i nie ruszam :)

 

Dziękuję za pomoc, tak będę ustawiał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to generalna zasada jest taka, że im bardziej zaświetlone niebo, tym krótsze dajesz czasy ekspozycji. Poza tym do można obliczyć / dobrać optymalny czas ekspozycji do danego układu niebo + teleskop wraz z filtrami + fotografowany obiekt. Ja też się przez to przebijam. Póki co patrzę na histogram, dobierając tak czas ekspozycji, aby nie przekraczać ~70% wypełnienia (też focę ASI 533MC). Na pewno są lepsze, bardziej dokładne metody, niż wspomniana.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gain 0 przydaje się na plejadach i generalnie łapaniu gwiazd bez przepalania :) a tak to na DSach stosuję gain z okolic HCG bez zagłębiania się ile setnych decybela SNR na tym tracę. I offset 40. Jeśli chcesz nurkować w temat, to w necie są wielogodzinne analizy nie prowadzące do żadnych spójnych wniosków. Stopni swobody w temacie jest tyle, że na habilitację wystarczy.

 

Przy bortle 9 ekspozycję ustawiasz tak, żeby histogram oderwał się z lewej strony i to się dzieje dość szybko (trafiasz w limit ustawiony przez LP). Punktem odniesienia jest krótka ekspozycja lub dark. Pamiętaj że offset przesuwa histogram w prawo na każdej klatce, "zero" jest przesunięte, więc za punkt odniesienia nie można brać lewej krawędzi histogramu.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.