Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, kubaman napisał(a):

Co to za kabelek USB masz do kamery?

Taki teraz dają. Super szybki bo czerwony ;) 

a poważnie, to bez grzałki to przy tej tubie zapomnij. Trzy ostatnie nocki ratowałem obiektyw suszarka w środku nocy.  Takze, polecam, wiecie kogo ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawda, wczoraj założyłem grzałkę, ale jej przez nieuwagę nie włączyłem. O 23 suszyłem suszarką soczewkę, wszystko było w lodzie.

Teraz jadę z grzałeczką i jest git (sam sobie robię, tez mam sterownik PWM :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam grzałkę tutaj

image.png.fc366f4aab17a04a573ae28019d27f81.png

 

Przy temperaturze ok -5C poniżej zera nie było rady wczoraj jak dać grzałkę 15w na maksa. To jest bardzo ciężki, pojemny telep.

Teraz jadę na 70% ale jest odrobinę na plusie (choć kopuła już w szronie).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej pojemności cieplnej tubusa, celi i soczewek, nie ma opcji, by "ujechać" grzejąc od zewnątrz....

Dodatkowo - ciepła cela rozszerza się, niwelując problem spajków na skutek ucisku śrubek kolimacyjnych na brzegi soczewek, o czym już przekonał się Oskar.

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dzisiaj przesunąłem opaskę i spajki zniknęły. A nawet ładne były ;)

 

Trzecia kolejna noc nowego Askara  Dzisiaj nawet uruchomiłem drugi zestaw i mam duet typu Flip i Flap, czyli 140Apo oraz Fra300. I wszystko pięknie działa!

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

Przy tej pojemności cieplnej tubusa, celi i soczewek, nie ma opcji, by "ujechać" grzejąc od zewnątrz....

Dodatkowo - ciepła cela rozszerza się, niwelując problem spajków na skutek ucisku śrubek kolimacyjnych na brzegi soczewek, o czym już przekonał się Oskar.

U mnie przy takim grzaniu jak napisałem nie ma problemu z szronieniem, czy parowaniem i nie mam w ogóle spajków. Przynajmniej w tych temperaturach jak teraz (powiedzmy do -5  -7 stopni).

Ale ja mam mocną grzałkę własnej produkcji.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, apolkowski napisał(a):

A nie da się go w obejmach przesunąć?

 

Da się. Można też w innym miejscu szyny przykręcić obręcze. Przy niewielkiej zmianie udało mi się uzyskać taki efekt, aby bez problemu wyważać całość, a zarazem, by była możliwość zapakowania całości do oryginalnego futerału (co pewnie przyda się dopiero przy okazji wyprawy do Bukowca w maju).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar ma rację, tylko jak się zmieni mocowanie szyny, to nie wejdzie to futerału.

U mnie jest bez ruszania stabilnie, choć nie zostało już miejsca do dalszej korekty wyważenia w dół. Ja nie mam koła filtrowego ani guidera ani ASIAIR.

Ale tak jak jest jest bezpiecznie i solidnie, nie ma żadnego ryzyka.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj jeszcze mialem pogode to robilem sesje. Nadchodzi dobry tydzien niepogody, to przesune te pare cm tube w obreczach i przekrece szyne losmandy. Mimo nie wywazenia CEM70 daje spokojnie rade i prowadzi jak zloto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe spotrzezenie, okupione "zmarnowana" sesja. Wyciagana czesc tubusu rotuje. Za kazdym razem nalezy wiec sprawdzic ustawienie kadru plate solvem + ustawic rotacje. Cenne doswiadczenie, ktore niestety kosztowalo mnie wczorajsze okienko pogodowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dimis napisał(a):

Dodatkowe spotrzezenie, okupione "zmarnowana" sesja. Wyciagana czesc tubusu rotuje. Za kazdym razem nalezy wiec sprawdzic ustawienie kadru plate solvem + ustawic rotacje. Cenne doswiadczenie, ktore niestety kosztowalo mnie wczorajsze okienko pogodowe...

 

No wiesz co... Nie spojrzałeś na ekran, żeby zobaczyć co się tam produkuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, dimis napisał(a):

Dodatkowe spotrzezenie, okupione "zmarnowana" sesja. Wyciagana czesc tubusu rotuje. Za kazdym razem nalezy wiec sprawdzic ustawienie kadru plate solvem + ustawic rotacje. Cenne doswiadczenie, ktore niestety kosztowalo mnie wczorajsze okienko pogodowe...

Marker permanent pomoże 🙂

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dobrychemik napisał(a):

No wiesz co... Nie spojrzałeś na ekran, żeby zobaczyć co się tam produkuje?

nie byla to wielka zmiana, a ze robilem OIII do wschodu Lysego to nie zauwazylem. 

 

2 minuty temu, apolkowski napisał(a):

Marker permanent pomoże 🙂

jade do sklepu :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to akurat bardzo ważne spostrzeżenie. Mnie nie dotyczy ale warto pamiętać o takim ryzyku, np. przy próbie dokręcenia rano w razie W, lub jeśli na dzień składamy sprzęt i skracamy tubę.

Tuba nie ma ograniczenia rotacji i może służyć za rotator sama w sobie. W przeciwieństwie do wbudowanego rotatora na focuserze nie ma też żadnej podziałki ani nawet linii środkowej. Bardzo łatwo więc skręcić kadr w zasadzie nie mając tego świadomości. Jak to przemyśleć, to w zasadzie dobrze by było odpalać NINA z ręcznym rotatorem i za każdym razem potwierdzać kąt przy solve. Dla bezpieczeństwa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
7 godzin temu, wfifiak napisał(a):

Oooo...... jaka fajna miejscówa.....

Ta sama co zazwyczaj - ok 40 km na poludnie od Krk.

7 godzin temu, KrisJot napisał(a):

Piotrek pisz relację co tam jak tam, bo czekamy:-). Ten okularek na zdjęciu to Pentax XW?

Do relacji raczej daleka droga przy obecnej pogodzie. Na pewno w tym sezonie będą jakies testy i porównania w wizualu, będzie to jeden z dwóch głównych teleskopów na wsi obok niutka 20" i na pewno jak coś będzie warte opisania to tutaj wrzucę. Okular to Pentax XW 10mm - nie nastawialem się na żadne obserwacje i mialem tylko kilka okularów przy sobie (akurat ten był najkrótszy jaki miałem - z kitowym barlowem SW 2x 1,25" szkoda sobie psuć oczy) i jakąś szrotową kątówkę lustrzaną SW. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Piotrek K. napisał(a):

Wczoraj dotarł do mnie, cały i zdrowy.

Proszę proszę, Małopolska rośnie w askarową siłę! Niedługo pewnie w Krakowie wydzielą pasy ruchu dla „Askar owners only” inparkowanie bez opłat. Kto następny po 140-tkę? 
ile ich już mamy na forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.