Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Marcin_G napisał(a):

Proszę proszę, Małopolska rośnie w askarową siłę! Niedługo pewnie w Krakowie wydzielą pasy ruchu dla „Askar owners only” inparkowanie bez opłat. Kto następny po 140-tkę? 
ile ich już mamy na forum?

Nieśmiało się zastanawiam tyle że nikt nic konkretnego nie napisał o możliwościach teleskopu w wizualu.Mam dwóch kandydatów Askar 140 oraz SW Evostar 150 ED

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Scaiter napisał(a):

Lepiej nie pisać publicznie o nowym apo Ja swoje odebrałem pod koniec października i pogody jak na lekarstwo 😃

Od jakichś 2 miesiecy czystego nieba nie widziałem wiec to napewno nie moja wina :neat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

 

Mówi się o znacznym rabacie dla askarowców :)

 

:buahaha:

Wreszcie jest powód, by go kupić :friends:

 

A tak poważnie - cieszę się, że jego populacja szybko u nas rośnie. Jest chyba tylko kwestią czasu, kiedy powstanie pierwszy w Polsce Bino-Askaro-scope z lustrami Matsumoto. To będzie miazga na DS-ach!

Edytowane przez Marcin_G
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Marcin_G napisał(a):

A tak poważnie - cieszę się, że jego populacja szybko u nas rośnie. Jest chyba tylko kwestią czasu, kiedy powstanie pierwszy w Polsce Bino-Askaro-scope z lustrami Matsumoto. To będzie miazga na DS-ach!

 

Czy takie bino dało by jaśniejszy / lepiej czytelny obraz mgławic niż np. Newton 12"???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Czy takie bino dało by jaśniejszy / lepiej czytelny obraz mgławic niż np. Newton 12"???

 

Nie. Może naciągane 8-9".

 

EDIT: pisze o wersji 140 mm

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co porównujemy: 2x140 bino kontra 12" mono czy kontra 12" bino?

To po pierwsze.

Po drugie - co innego zasięg i rozdzielczość na papierze, a co innego subiektywne wrażenia....

Newton ma teoretycznie więcej światła niż 2x 140mm ale punktowość gwiazd na korzyść refa.

 

I no najważniejsza niewiadoma - jak Askar poradzi sobie z optyką nasadki bino. Liczę, @Piotrek K. już niedługo odpowie na to pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Marcin_G napisał(a):

:buahaha:

Wreszcie jest powód, by go kupić :friends:

 

A tak poważnie - cieszę się, że jego populacja szybko u nas rośnie. Jest chyba tylko kwestią czasu, kiedy powstanie pierwszy w Polsce Bino-Askaro-scope z lustrami Matsumoto. To będzie miazga na DS-ach!

Też mnie ten temat korci. Wiedząc co potrafi binoedek 120, chce się trochę powiększyc szkielka z przodu. Niestety binoaskar musi czekać, może za jakiś czas. Póki co będzie "wersja demo" z nasadką Maxbright II.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotrek K. napisał(a):

Też mnie ten temat korci. Wiedząc co potrafi binoedek 120, chce się trochę powiększyc szkielka z przodu. Niestety binoaskar musi czekać, może za jakiś czas. Póki co będzie "wersja demo" z nasadką Maxbright II.

Ale w Krakowicach Małopolskich macie już przynajmniej trzy Askary, więc do dzieła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

A tak poważnie - cieszę się, że jego populacja szybko u nas rośnie. Jest chyba tylko kwestią czasu, kiedy powstanie pierwszy w Polsce Bino-Askaro-scope z lustrami Matsumoto. To będzie miazga na DS-ach!

A tak na bardzo poważnie, skoro mamy w PL już 10 sztuk to widział bym w konfiguracji Dragonfly Array:

 

image.png.7e996d14d00d4e9b3cd4e7b72b632a88.png

 

Wypadkowa średnica układu 443 mm, światłosiła f/2,07

 

Drechslera, Strottnera i innych ekstermalnych fociarzy z Astrobina robimy na miękko.

 

  • Lubię 5
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2024 o 14:11, krzysiek81 napisał(a):

Nieśmiało się zastanawiam tyle że nikt nic konkretnego nie napisał o możliwościach teleskopu w wizualu.Mam dwóch kandydatów Askar 140 oraz SW Evostar 150 ED

Wydaje mi się, że to mówi wiele o podejściu Askara do tej serii. 

Ja to widzę tak: Askar, jak każdy producent, chce sprzedać jak najwięcej tych refów (mowa głównie o modelach 140/185) a największym targetem są jednak aktualnie osoby parające się astrofotografią. Więc optykę skorygowali pod kątem focenia. Szczególnie dobrze widać to po niemal doskonałej korekcji w czerwieni, bo wiadomo - tam świeci H-alfa. Tak więc na DS-ach będzie cacy, ale już w wizualu nie do końca cudownie. Choć nadal dobrze, jeśli weźmiemy pod uwagę relację możliwości / cena.

 

@krzysiek81 ,Bierz TS apo 130 f/7 na szkle FPL-53. To bardzo dobrze skorygowany ref pod kątem wizuala. I z bino ładnie śmiga, bo masz wykręcaną tuleję.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież były testy w wizualu. Rozumiem, że moje opinie nie są dla nikogo atrakcyjne, ale wypowiadali się też wyjadacze. Nie można napisać nic bardzo konkretnego, skoro pogoda jest jaka jest.

Ja mogę tylko tyle powiedzieć, ze znany i lubiany tu wizualowiec kupił ten teleskop po obserwacjach u mnie, więc raczej jest to pewna rekomendacja.

Natomiast odkąd teleskop mam były dokładnie 3 noce z w miarę dobrą pogodą..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kubaman napisał(a):

Przecież były testy w wizualu. Rozumiem, że moje opinie nie są dla nikogo atrakcyjne, ale wypowiadali się też wyjadacze. Nie można napisać nic bardzo konkretnego, skoro pogoda jest jaka jest.

Ja mogę tylko tyle powiedzieć, ze znany i lubiany tu wizualowiec kupił ten teleskop po obserwacjach u mnie, więc raczej jest to pewna rekomendacja.

Natomiast odkąd teleskop mam były dokładnie 3 noce z w miarę dobrą pogodą..

Nikomu oczywiście nie umniejszam wiedzy ,nie o to mi chodziło w mojej wypowiedzi ale o brak warunków pogodowych  do konkretnych testów na których można by oprzeć decyzję o zakupie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale on jest w kolorze (ten pierwszy obrazek. Kolejne to moje rozłożenie na kanały czerwony, zielony i niebieski.

Niestety moje oprogramowanie nie analizuje obrazów dyfrakcyjnych. Do tego można by użyć programu Winroddier, ale gwiazda po obydwu stronach ogniska jest nierówno rozogniskowana,

w dodatku nie wiemy jaka jest odległość dla tych dwóch obrazów. Dlatego nie da się tego policzyć. Można sobie wyklikać w programie Aberrator i porównać.

Czerwony i zielony przed i za ogniskiem wyglądają bardzo podobnie. No dla mnie wygląda przyzwoicie.

Edytowane przez oicam
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tam jest taki fioleto róż, o rany ! Myślałem, że to jakiś błąd...

Właśnie miałem pytać, czy mi się wydaje, że są nierówne rozogniskowania.

Ciekawe jakie to jest powiększenie, jaki sensor... 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, m_jq2ak napisał(a):

To tam jest taki fioleto róż, o rany ! Myślałem, że to jakiś błąd...

Właśnie miałem pytać, czy mi się wydaje, że są nierówne rozogniskowania.

Ciekawe jakie to jest powiększenie, jaki sensor... 

Marcinie, nie ma na CN tych informacji. Można o to spytać autora tych zdjęć.

Piszesz, że "fioleto róż", no tak jest. Zajrzyj na to zestawienie testów gwiazdowych, które zamieściłeś dwa posty wyżej.

Nie jest wcale tak źle w porównaniu do innych. A przecież rozogniskowane gwiazdy ogląda się w zasadzie raz, jak się kupi

teleskop. Później ogląda się już tylko zogniskowane😉

A na obrazach w ognisku na pewno będzie dobrze.

Aksar otwiera nowy rozdział astronomii amatorskiej - duże APO dla ludzi.

Zobacz na te testy DPAC Askara 185 i zerknij na takie testy teleskopu StellarVue SVX180, który kosztuje wielokrotność ceny Askara.

Każdy ma swój próg zadowolenia, dla jednego będzie to tylko Askar 140 czy 185, dla innego będzie to świetny teleskop Askar 140 czy 185.

Nikt nie może za nikogo decydować jaki teleskop sprawia mu większą przyjemność z obserwacji/posiadania.

Nikt też nie będzie mówił, że te teleskopy są lepsze czy porównywalne pod każdym względem do teleskopów np. Takahashi.

Ale wiem, że nie trzeba kupować bardzo drogiego teleskopu, żeby czuć się dobrze.

Ty stawiasz na super jakość obrazu gwarantowaną parametrami optyki. Ale zastanówmy się jak to zmierzyć.

Czy powiedzmy Strehl jednoznacznie przekłada się na subiektywną ocenę obrazu?

A pamiętajmy, że ludzie bodźce między innymi wzrokowe odbierają w skali logarytmicznej, więc te różnice często mogą być "marginalne".

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.