Skocz do zawartości

Refraktor ATM 80mm F/15 ( Scopetch )


Mateusz F

Rekomendowane odpowiedzi

5 hours ago, JSC said:

A masz krotkie?

I czy masz jakis jeszcze inny teleskop np. Newtona 150/750?

 

Bedzie ciekawiej jak napisze, ze nie mam apo ani taka, chociaz krotki dublet zawsze pod reka niedaleko mam, zwarty i gotowy do obserwacji plam na Sloncu. 

 

1 hour ago, anatol said:

A ja czekam na opis i zdjęcia 80/1200 które Mkowalik posiada. 🙂

 

Naprawde mam Ci udowadniac, ze mam ten teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mkowalik napisał(a):

 

Naprawde mam Ci udowadniac, ze mam ten teleskop?

 

Nie musisz udowadniac.

Po prostu napisz co i jak widzisz w konkretnych teleskopach, konkretnymi okularami. Konkretne szczególy.

Nic wiecej.

To naprawde jest bardzo ciekawe jak inni obserwuja i co widza. Kazdy ma inne oczy inny seeing, inną jasnośc nieba,  ale mozna sie wiele nuczyc. Jak inni widza aberracje... Samemu cos spróbowac...

 

Ty caly czas liecisz w kółko z "powiekszeniem rozdzielczym" i kazda inna rozmowa trafia w beton "powiekszenie rozdzielcze". Nie jest wazne kto co widzi, nie sa wazne inne prawa optyczne, wzory optuczne, wykresy... jest "powiekszenie rozdzielcze" i jest dupa z dyskusji.

Po cholere Ci optyka Pana Stefana? Kup za kase recznie robionej optyki najgorszego chinskiego Newtona ale o cal wiekszego. Tak przeciez wiecej zobaczysz, no nie?

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkowalik a ja bym chciał zobaczyć Twoją wersję Scopetecha bo po prostu lubię oglądać takie teleskopy. To jest kolejny taki długas na mapie Polski i fajnie by było go zobaczyć.

W zamian wstawiam fotkę mojego Oculusa. 😉 

 

Tu Oculus w akcji na DS-ach.

 

IMG_20240430_223710_131~2.jpg

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, oicam napisał(a):

@mkowalik a ja bym chciał zobaczyć Twoją wersję Scopetecha bo po prostu lubię oglądać takie teleskopy. To jest kolejny taki długas na mapie Polski i fajnie by było go zobaczyć.

W zamian wstawiam fotkę mojego Oculusa. 😉 

 

Tu Oculus w akcji na DS-ach.

 

IMG_20240430_223710_131~2.jpg

 

Mamy na forum już sześć dugich i cinkich 80mm F/15 : dwa Vixeny (JSC i Scaiter) i cztery ScopeTechy (Mateusz, Mkowalik, Maciek-Oicam i mój).

😀

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minutes ago, oicam said:

@mkowalik a ja bym chciał zobaczyć Twoją wersję Scopetecha bo po prostu lubię oglądać takie teleskopy. To jest kolejny taki długas na mapie Polski i fajnie by było go zobaczyć.

W zamian wstawiam fotkę mojego Oculusa. 😉 

 

Tu Oculus w akcji na DS-ach.

 

Dwa cienkie dlugie to blizniaki. Jak zrobie zdjecie to wrzuce przy okazji jakiegos porownania, moze nawet z chinskim Newtonem 150/750 🙂 albo makiem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu tyle tych rurek i dodatkowo Taki Askary i planetarne Newtony...

Ale do rzeczy widzialem kiedys Alcora B.

Nie rozdzielilem go  rzecz jasna, ale Alcor B siedzial jako malutenka czerwona kropeczka na skraju białego dysku  Airego Alcora A.

Ktos to moze widział?

Jestem świecie przekonany, ze go widziałem i to własnie w 80/1200. Separacja (1") i kąt pozycyjny się zgadzały.

Co ciekawe oficjalnie rozdzielono go dopiero w 2009! I co jeszcze bardziej ciekawe - juz znacznie wcześniej na niektorych starych rycinach Alcor byl rysowany z mała czerwona kropeczka na brzegu dysku Airego Alcora A....

 

Mizar-Alcor-sextuple-model_ST_edited-1(1).jpg.d1e6d9a3f4beda852ce60b0995471b6e.jpg

Uwaga! Szkic bez zachowania skali odległosvi pomoedzy Alcorem i Mizarem (wziety z netu)

 

Nie moge teraz znaleźć tych starych szkicow, ale mam je na kompie to potem dodam.

 

Kiedys juz o to pytalem, ale malo kto mial planetarne kilery, a i wiedza o dyskach airego byla znikoma. Teraz jak sobie pogadalismy, to mam nadzieje ze duzo spraw sie wyklarowalo i juz mozna zaczynac obserwacje.

Wiem - pierwsze lody juz skruszone - obserwacje Izara :)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.