Skocz do zawartości
  • 0

Dziwny "odblask" MAK127 + PowerMate 2.5


spock

Pytanie

Hej,

 

Nie wiem do końca jak nazwać efekt widoczny na poniższych zdjęciach ale chciałbym zrozumieć z czego wynika i czy da się coś z tym zrobić. Widać to szczególności przy fotografii księżyca. Na planetach nie widziałem. Ustawienie ostrości lekko zmniejsza widoczny kształt luster ale go nie niweluje. Sprzęt: Mak127, PowerMate 2.5, ASI585.

 

image.png.22f224fdca9f29dd9e43edd87a771dfc.png

 

image.png.bf9d34a3da09ee6825b3fe153481dfd1.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Wygląda podobnie jak odblask opisany kiedyś na forum SolarChat. TL;DR: spróbuj dać jakąś przedłużkę między PM a kamerą, może pomóc (a powiększenie nie zmieni się znacząco dzięki telecentryczności PM).

 

Ponadto ta kamera ma pikselki ledwie 2,9 µm - Barlow 2,5x to za dużo (powiększasz obraz bez nowych szczegółów, jedynie z rozmyciem). Nie dawałbym więcej niż 1,6x (np. element z Barlowa 2x wkręcony bezpośrednio w nosek kamerki).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A czy przednia krawędź Powermate'a nie jest przypadkiem lśnącym chromem? Ja podobny problem miałem przy obserwacjach planetarnych - z Delitami od Tele Vue spadał mi kontrast. Paczam do środka na okular - a tam przednia tuleja z gwintem filtrowym od przodu, jest pięknie pochromowana i odbija światło. Po wyczernianiu jej mazakiem, problem zniknął.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

A czy przednia krawędź Powermate'a nie jest przypadkiem lśnącym chromem? Ja podobny problem miałem przy obserwacjach planetarnych - z Delitami od Tele Vue spadał mi kontrast. Paczam do środka na okular - a tam przednia tuleja z gwintem filtrowym od przodu, jest pięknie pochromowana i odbija światło. Po wyczernianiu jej mazakiem, problem zniknął.

To może być to, sprawdzę za kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie w Newtonie VX8 tego psikusa robi Celestron X-Cel LX 3x, Explore Scientific Focal Extender 3x i Meade S5000 TeleXtender 5x. To wygląda tak, jakby było widać tą okrągłą naklejkę na środku LG. Tuleja Celestrona jest w pełni wyczerniona, natomiast w Explore i Mead, tam gdzie jest gwint filtrowy, to nie ma wyczernienia, ale w środku wszystko wyczernione. To zauważyłem jakiś czas temu, ale nie wgłębiałem się w problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@spock to stara czy nowa wersja PM2.5 ?

IMG_2040.jpeg.f6653ed9cc0427ce6161fbc0ec197912.jpeg

 

Jeżeli nowe, bez zwężki na wejściu, to problemu od chromowanej tulei nie powinno być, bo mak127 ma baflę na wyjściu - coś około 20mm.

Jeżeli stare jak po lewej, to spróbowałbym z krążkiem czarnego Bristolu czy welurowym krążkiem, dociętym do średnicy soczewki wejściowej.

 

BTW - z przedłużką 100mm między PM2.5 a kamerą, będzie miało krotność ~2.1x, co da trochę lepszy sampling z takim małym pikselem. Sama przedłużka na odblaski chyba nie pomoże - ale a nuż…

Edytowane przez bartolini
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 27.12.2023 o 12:28, bartolini napisał(a):

Czy blenda wokół chipu ASI585 jest matowa czy to anodowane, gładkie aluminum?

Dodatkowo spróbowałbym z filtrem UV+IR cut.

Od strony kamery wygląda to tak:

 

image.png.176bd50a7a9a7dd916f7422a0a8818dc.png

 

Od strony teleskopu tak:

 

image.png.fe97046f715cde8b27bb94b21dfd411a.png

 

Próbowałem dzisiaj przez złącze kątowe tak jak sugerowali na SolarChat. Efekt jest dalej widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Mareg napisał(a):

@spock, a próbowałeś bez PowerMate ?

 

Tak, bez PowerMate tego nie ma. Znalazłem jeszcze sugestie że to może być wina odbicia na szybce kamery, które potem odbija się od PowerMate. Sprawdzę to następnym razem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, spock napisał(a):

Tak, bez PowerMate tego nie ma. Znalazłem jeszcze sugestie że to może być wina odbicia na szybce kamery, które potem odbija się od PowerMate. Sprawdzę to następnym razem.

Raczej nie tędy droga.

 

Wyczernij przód Powermate'a

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Używasz filtra IR/UV cut? Może któraś z powłok średnio radzi sobie z IR i daje takie odblaski. Bo ,,kolor" odblasku wygląda mi jak IR łapane na kamerze kolorowej.

Miałem gdzieś odblaski dokładnie takiego samego koloru i założenie filtra IR/UV cut załatwiło sprawę.

Edit: szkiełko chroniące sensor filtrem IR/UV cut nie jest jakby co ;)

Edytowane przez FilipOgorzelski
dodałem coś
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.