Skocz do zawartości

Czy -20*C to problem?


mstaniek

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, m_jq2ak napisał(a):

Ja odradzam walizkę, zaczyna rosieć i po prostu woda spływa po optyce.

Gorzej z wodą, która mogłaby zostać w optyce, środowisko dla grzyba...

Najpierw osuszenie w temperaturze otoczenia. Dopiero walizka.

Jeśli chodzi o temperatury. Dopóki nie położysz przy kaloryferze, albo na. Nic się nie dzieje.

 

Każdy robi jak uważa. Oczywiście można wnieść sprzęt od razu z -20 do mieszkania gdzie jest +20 (i zwykle wysoka wilgotność) i sprawdzić co się stanie. ;)

Szczelne zamknięcie do momentu wyrównania temperatur, później (rano) oczywiście walizkę/kufer otwieramy i co tam się minimalnie skropliło to odparuje.

Ale co ja tam wiem. ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kufer z zasilaczem, komputerem i UPS także ma dodatnią temperaturę w środku. Jednakże wiatraczek który w niego wbudowałem musiałem wyłączyć.

 

Dodam jeszcze że smar w wyciągu w guiderze zamienił się w klej i nie mogłem ustawić ostrości :-)

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie przy -18*C przestała działać ASI120mm mini 😞 Niby była połączona, ale nie przekazywała obrazu.

 

Chciałem podgrzać ją zapalniczką... ale przy niskiej temperaturze gaz nie chciał się zapalić 🤪

 

"Na szczęście" pole domków jednorodzinnych postanowiło mieć swój wkład w bezchmurne niebo i smog wylazł z czeluści, zakrywając całą okolicę szczelnym "kocem".

Resztę wieczoru spędziłem kręcąc w pokoju montażem. Najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, potem w przeciwną stronę... następnie próbując "narysować" nim swoje inicjały... i tak mi zeszło do 1-ej w nocy 😉 

 

Dobrej zabawy na dzisiejszą noc dla Was!

Edytowane przez mstaniek
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobilny zestaw na AM5 daje radę przy -15 na zasilaniu akumulatorowym. Grzałki na odnośniku na maksa dałem.

Ciekawe AsiAir nie chciał się rozgrzać  i pokazywał temp CPU -4stC.  Kiedyś obiecałem sobie że nie wystawiam sprzętu poniżej -10, cóż brak pogody potrafi i takie postanowienia złamać :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MaPa napisał(a):

Mobilny zestaw na AM5 daje radę przy -15 (...)

Pewnie trochę głupie pytanie bo w przekładni harmonicznej raczej nic się nie reguluje... - widzisz jakąś zauważalną różnicę w pracy guidingu w minusowych temperaturach?

Właśnie walczyłem na mrozie ze skasowaniem DEC backslash w EQ6 i pewnie nie pierwszy stwierdzę, że w tych napędach dużo się zmienia wraz z temperaturą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie totalna klapa obraz z kamerki jak na zdjęciu (nie guidowane dlatego gwiazdy pojechały) Lustra czyste, szybka na kamerze również, nie mam pojęcia skąd ten gradient. Światło boczne odpada sprawdzałem. Jeśli ktoś z Was ma jakiś pomysł, to chętnie poczytam i się z nim zapoznam. 

 

Raz się zdarzyło w NINA, że kiedy teleskop najechał na obiekt na podglądzie nie było gradientu po chwili i ustawieniu w centrum obiektu w kadrze znów pojawił się ten gradient, może kable? Nie wiem. 

 

 

 

 

image.jpeg.5897495f3a840200dd40530ae71f296f.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Auron napisał(a):

U mnie totalna klapa obraz z kamerki jak na zdjęciu (nie guidowane dlatego gwiazdy pojechały) Lustra czyste, szybka na kamerze również, nie mam pojęcia skąd ten gradient. Światło boczne odpada sprawdzałem. Jeśli ktoś z Was ma jakiś pomysł, to chętnie poczytam i się z nim zapoznam. 

 

Raz się zdarzyło w NINA, że kiedy teleskop najechał na obiekt na podglądzie nie było gradientu po chwili i ustawieniu w centrum obiektu w kadrze znów pojawił się ten gradient, może kable? Nie wiem. 

 

 

 

 

image.jpeg.5897495f3a840200dd40530ae71f296f.jpeg

Koło filtrów się przycina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Michal_IAUZ napisał(a):

Koło filtrów się przycina?

Nie posiadam koła filtrowego. Gradient może być spowodowany feralnymi kabelkami fabrycznymi, ale to tylko moje przypuszczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kristofus napisał(a):

Pewnie trochę głupie pytanie bo w przekładni harmonicznej raczej nic się nie reguluje... - widzisz jakąś zauważalną różnicę w pracy guidingu w minusowych temperaturach?

Właśnie walczyłem na mrozie ze skasowaniem DEC backslash w EQ6 i pewnie nie pierwszy stwierdzę, że w tych napędach dużo się zmienia wraz z temperaturą...

To był jeden z celów jaki mi przyświecał czyli co zrobi pan Harmonic na zimnie. Pozytywnie w sumie. Szkoda tylko tej mlecznej zupy w jakiej tonie okolica.

15min w O3
image.png.39a191460b97c443e27d4780d9515b6c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam z praktyki problem z kablami wspomniany przez Herberta parę postów wcześniej. To jest realny problem przy niskich temperaturach. Kable robią sie sztywne, a brak ich elastyczności może uszkodzićsam kabel, gniazdo w które jest dany kabel wpięty lub pogorszyć tranking. Po prostu pilnuj ich na mrozie i tyle. (oczywiście dochodzą zabawy typu przymarznięte osłony szyn w obserwatorium, czy padające akumulatory ale to juz mechanika pośrednia, że tak powiem)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Auron napisał(a):

Nie posiadam koła filtrowego. Gradient może być spowodowany feralnymi kabelkami fabrycznymi, ale to tylko moje przypuszczenie. 

To jest transmisja cyfrowa czyli sygnał jest albo go nie ma. Kabel nie ma jak generować takiego gadientu

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj od północy nachodziły wysokie chmury. Bardzo powoli i zaczynając od bardzo cienkich. Temperatura nieba w CloudWatcher rosła od -30°C baaaaardzo powoli. Może ten gradient to po prostu chmury? Może. Najbardziej to podejrzewał bym kondensację na szybce kamery - nawet minimalna, tak mała, ze wystarczy odkręcić kamerę i ruch powietrza po wzięciu do ręki ją osuszy. 

 

Kable to absurd jakiś.  W gradient nie uwierzę - aż takich cudów to nie ma. Przy transmisji cyfrowej mogą uciec pojedyncze bajty czy nawet całe linie ale gradient!? To jest zresztą tranmisja potwierdzana CRC czyli sumą kontrolną i jak się nie zgadza to cała paczka danych leci ponownie. Kable mogą zaburzać prowadzenie bo całe pakiety danych mogą polecieć w kosmos, mogą powodować błąd że się nie da ściągnąć pliku (zdjecie to też plik). Mogą po prostu odciąć całą komunikację. Wtedy NINA czy inny program od akwizycji wyrzuca błąd, że się zdjęcia nie da ściągnąć. 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.