Skocz do zawartości

Lusterko wtórne


Łysy Łysy

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do newtonowców. Po niefortunnym ''wypadku'' zakupiłem kolejnego newtona Gso. Więc kolimacja . Kolimator Cheshire .Jakbym nie kombinował , to lusterko wtórne nie chce być centralnie, jedyne wyjście to podłożenie cienkiej podkładki pod jedną nakrętkę od pająka. Wtedy jest ok, tylko dwa ramiona pająka  są wtedy wygięte. I tu nasuwa się pytanie. Jak będą wyglądały spajki, czy będą jakoś strasznie zniekształcone czy może jakiegoś wielkiego problemu nie będzie? Wiem, że najlepiej zrobić test, ale pogoda jaka jest każdy widzi, a chciałbym go na pogodną noc mieć w miarę skolimowanego. 

z podkł.jpg

z podkładką2.jpg

bez podkładki.jpg

418723910_220752491026851_8062527020058953818_n.jpg

z podkładką.jpg

bez podkładki2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro wtórne nie ma być centralnie, musi być offsetowane.

W moim GSO 200/800 wygląda to tak:
image.png.45e2531f26c5031de9ebbbe2357a7ea7.png

 

Ogólnie polecam moją pisaninę o tym jak kolimować Newtona z użyciem Cheshire'a:

 

 

Jest omówione tam jak dobrze ustawić lustro wtórne :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Patryk Sokol napisał(a):

Lustro wtórne nie ma być centralnie, musi być offsetowane.

W moim GSO 200/800 wygląda to tak:
image.png.45e2531f26c5031de9ebbbe2357a7ea7.png

 

Ogólnie polecam moją pisaninę o tym jak kolimować Newtona z użyciem Cheshire'a:

 

 

Jest omówione tam jak dobrze ustawić lustro wtórne :)

czyli taki widok lusterka wtórnego w okularze z zasłoniętym głównym nie jest zły? Wszędzie piszą żeby widzieć centralnie wtórne w okularze. Twój wątek oczywiście czytałem i nie omieszkam go wypróbować. Po prostu zawsze myślałem , że wszystko musi być w osibezpodkadki2.thumb.jpg.fa6d1571ec887e379ea815ea04cb469a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w skrócie. Lustro wtórne nie będzie nigdy symetrycznie w srodku, wynika to z tego że przecinamy tym lustrem stożek światla i kierujemy go w bok. Istotne jest to, aby uzyskać współcentrycznosć w osi LW - wyciąg, i to nie samego lustra wtórnego, a widoku lustra głównego odbitego w tym lw. Łatwiej to osiągnąć gdy lw jest troszkę z zapasem, czyli większe. Sam zarys LW zawsze będzie mniej lub bardziej przesunięty, zarówno w osi LW - wyciąg, jak i w osi LG - LW, i tym nie trzeba się przejmować. Lepiej zadbać o prostopadlość ramion pająka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Patryk Sokol napisał(a):

Nie, lustro w światłosilnym Newtonie nie powinno być koncentrucznie z LG na obrazie z Cheshire'a. 

 

Z ciekawości - gdzie piszą, że powinno być koncentrycznie? Nie spotkałem się z tym jeszce. 

Chodzi mi o samą krawędź lusterka wtórnego względem krawędzi okularu, tak jak na screenie.  Wszędzie wygląda to właśnie tak, a u mnie jak post wyżej. A tu od 5:07 

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa przeciwległe spajki będą rozdwojone, w kształcie litery V. Kąt pomiędzy ramionami danego spajka, będzie dwukrotnością odchylenia ramienia pająka  

od linii idealnego krzyża.

Ogólnie najważniejsze jest żeby osie optyczne były poprawnie zorientowane, a nie żeby lustra były symetrycznie względem tuby.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem szkoda pieknego życia na ustawianie pająka... kupic stałego i po zabawie  no chyba, ze ktos lubi takie zabawy.

https://www.astroshop.pl/pozostale-czesci-i-akcesoria/artesky-spinne-fuer-skywatcher-200-1000-oder-200-800-newton-teleskope/p,65062

 

BTW

Widze ze sa jeszcze pierscienie zamiast łapek na LG, myśle ze tez bardzo przydatne, szczególnie do dużych luster...

https://starizona.com/products/primary-mirror-mask-for-skywatcher-150-cnc-machined?pr_prod_strat=e5_desc&pr_rec_id=16514dde4&pr_rec_pid=8005077467393&pr_ref_pid=8005074780417&pr_seq=uniform

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok panowie. Wypieprzamy podkładkę, centrujemy pająka i kolimujemy nie patrząc na centrycznosć wtórnego. Jutro ma być chwilę w miarę dobrego nieba, więc zobaczymy jak wyszło w praktyce. Dzięki za pomoc i naprowadzenie na właściwy tor

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, JSC napisał(a):

Moim zdaniem szkoda pieknego życia na ustawianie pająka... kupic stałego i po zabawie  no chyba, ze ktos lubi takie zabawy.

https://www.astroshop.pl/pozostale-czesci-i-akcesoria/artesky-spinne-fuer-skywatcher-200-1000-oder-200-800-newton-teleskope/p,65062

Fajna sprawa , ale nie do budżetowego gso za mniej kasy niż ten pająk 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał(a):

Moim zdaniem szkoda pieknego życia na ustawianie pająka... kupic stałego i po zabawie  no chyba, ze ktos lubi takie zabawy.

https://www.astroshop.pl/pozostale-czesci-i-akcesoria/artesky-spinne-fuer-skywatcher-200-1000-oder-200-800-newton-teleskope/p,65062

 

BTW

Widze ze sa jeszcze pierscienie zamiast łapek na LG, myśle ze tez bardzo przydatne, szczególnie do dużych luster...

https://starizona.com/products/primary-mirror-mask-for-skywatcher-150-cnc-machined?pr_prod_strat=e5_desc&pr_rec_id=16514dde4&pr_rec_pid=8005077467393&pr_ref_pid=8005074780417&pr_seq=uniform

 

Stały pająk wymaga dokładnego przyklejenia lustra wtórnego.

Dlatego ja zdecydowanie wolę mieć możliwość korekcji tego, jak fabryka kleiła.

No i ta grubość ramion...

 

Co do maski z linku, to ona nie zastępuje łapek, ale je maskuje, oczywiście kosztem apertury.

Przy większych aperturach może warto poświęcić parę milimetrów, żeby było mniej odblasków od rantu lustra.

U mnie wystarczyło 5 mm, żeby też przykryć łapki drukowaną przysłoną (300 mm -> 295 mm).

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze zależy czy chcemy zdjecia czy obserwacje wizualne.

Niesymetryczny pająk daje brzydkie spajki

MissalignedSpider.jpg.3b51d136b979e4cfb9f93029f7765e24.jpg

https://www.backyard-universe.de/en/i/installation-secondary-spider

 

W wizualu do przełkniecia, ake na zdjeciach to akurat "clou programu" i musza te spajki byc perfekcyjne.

Ja akurat nie lubie spajkow nawet na artystycznych astrofoto, no ale co kto lubi. Gdyby byly pajaki cnc trójramienne do Newtona SW 200mm to chyba szarpnalbym sie na niego.

 

PS 

Te stałe pajaki Artesky (ale tez te zpowyzszego linku, chyba ze to jest to samo) maja calkiem cienkie ramiona, chyba bardzo niewiele grubsze od tych " blaszkowych".

Artesky-Spinne-fuer-Skywatcher-200-1000-oder-200-800-Newton-Teleskope.jpg.1955e66836e46e89aeafa578501065d0.jpg

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC, zgadzam się, że czteroramienny pająk bardzo trudno ustawić tak, żeby ramiona były symetryczne, i tu może stały pająk jest dobrym rozwiązaniem.
Natomiast w stałym pająku trudno o cienkie ramiona.

 

Dlatego DO WIZUALA ja jestem zwolennikiem trójramiennych pająków, z naciąganymi, jak szprychy, cienkimi ramionami.
W moim Taurusie ramiona są zrobione z nierdzewki 1 mm i chyba ciężko zrobić dużo lepiej.
Wytrzymałość mechaniczna ramion jest uzyskana dzięki materiałowi i szerokości ramion, nie grubości:

 

T300_pajak_bok.jpg.9b982c0b0f8bf1cb1f6c7c62d21d5a95.jpg

 

 

Na zdjęciu widać czujnik i kabel do ogrzewania lustra.
Kabel był elegancko przyklejony pod jednym z ramiom, ale i tak w okularze było widać, że jest grubiej.
Dlatego kabel usunąłem i zamiast grzać, używam odrośnika, co ma też dodatkowe zalety.

 

Przy trzech ramionach jest sześć spajków i nawet jak nie są rozłożone idealnie co 60*, to i tak tego nie widać.

A jak mechanika mocowania luster jest dobrze rozwiązana i ma się troszkę wiedzy i przyzwoite narzędzia, to kolimacja może być przynajmniej dla niektórych frajdą.

Poniżej jest zdjęcie telefonem przez dziurkę autokolimatora po zakończeniu kolimacji po myciu luster Taurusa.

 

T300_autokolimator.jpg.03fcacd5f1da3c43abaeea05d20609f6.jpg

 

 

Na zdjęciu widać, że jedno z ramion nie jest całkiem prostopadłe do osi optycznej, co też widziałem w okularze.

Bardzo łatwo dało się to skorygować, bo ramiona pająka w Taurusie można ustawiać też osiowo.

 

Dla mnie jak Newton jest przystosowany do zrobienia porządnej kolimacji, to kolimacja nie jest jakimś wielkim wyzwaniem, i możliwość samodzielnego ustawienia wszystkiego jest tylko zaletą, bo nie musimy w niczym polegać na ustawieniach fabrycznych.

 

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Łysy Łysy napisał(a):

Fajna sprawa , ale nie do budżetowego gso za mniej kasy niż ten pająk 😄

@Tom-cio z https://www.serwisastro.pl/ robi fenomenalne pająki w świetnej cenie.

Mam, polecam, jeden z nalepszych wydatków na astro jaki w życiu zrobiłem. Nie żałuję ani złotówki.

26 minut temu, Łysy Łysy napisał(a):

Dobra, wycentrowałem pająka, jest centralnie pośrodku. I standardowa procedura kolimacji. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że coś jest nie tak

Czy czerwony kolor, obrys lusterka wtórnego  nie powinien iść w lewo? 

418728800_894801678857646_8013866124920022834_n.jpg

1.jpg

A to co tu pokazujesz to LW które się obróciło.

Niestety - do poprawki :)

I nie jestem pewny co do wysokości umieszczenia LW.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Patryk Sokol napisał(a):

@Tom-cio z https://www.serwisastro.pl/ robi fenomenalne pająki w świetnej cenie.

Mam, polecam, jeden z nalepszych wydatków na astro jaki w życiu zrobiłem. Nie żałuję ani złotówki.

A to co tu pokazujesz to LW które się obróciło.

Niestety - do poprawki :)

I nie jestem pewny co do wysokości umieszczenia LW.

Właśnie chodzi o to, że bez podkładki nie ma szans na wyrównanie. A wtedy ramiona pająka są wygięte

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to najpierw powinienes sprawdzic ustawienie wyciagu, potem wycentrowac pajaka, potem LG... bez kolimatorów. Dopiero potem poluzowac LW i zlapac go w dlon i probowac wstepnie  ustawiac. Dopiero na samym koncu poprawki kolimatorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JSC napisał(a):

Generalnie to najpierw powinienes sprawdzic ustawienie wyciagu, potem wycentrowac pajaka, potem LG... bez kolimatorów. Dopiero potem poluzowac LW i zlapac go w dlon i probowac wstepnie  ustawiac. Dopiero na samym koncu poprawki kolimatorami.

Eyup - dokładnie jak to opisywałem już wcześniej w linku :)

Żeby kolimator dobrze działał, to musi być co najmniej sensownie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, HAMAL napisał(a):

Za bardzo buszujesz w temacie :) musisz usystematyzować wiedzę i czynności, nie wiem czy znasz czy nie, może przyda się mój opis.

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

Oczywiście, że znam. Sama kolimacja nie jest dla mnie problemem. Problemem były ograniczające ruch lusterka ''otworki''. Sprawa rozwiązana przez tego typa 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.