Skocz do zawartości

ZWO ASI 585MC Pro


kruzd

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Jak dla mnie kamera umiarkowanie sensowna. Na Asi533 dużo osób narzeka, że sensor za mały, a tu jest jeszcze sporo mniejszy. 

To jak z samochodem. Jeden potrzebuje wana, inny kabriolet ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Michał Z. napisał(a):

 

Wracając do pytania kolegi - to samo chciałem zadać. 

Czy można sensownie podłączyć Samyanga canonowskiego do takiej kamery?

Mam taki zestaw i czasami foce niechłodzona wersja tej kamery , mam mieszane uczucia i zdecydowanie wolę chłodzona 533.

1gX6NYZTqBOd_2560x0_8iPX_NUR.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Co raz bardziej się przekonuje, żeby wybrać ją. Popatrzyłem FOV w Stellarium na różnych obiektach we współpracy z Samyangiem 135mm i nie jest aż tak wąsko. Można się skupić na konkretnych obiektach bez dużej ilości zbędnego tła. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegów ponieważ często w różnych postach pojawia się stwierdzenie np. "fajna ale nie współpracuje z AsiAir".

Czy przy stosowaniu kamer ZWO używanie AsiAir jest obligatoryjne, czy to tylko pomocne urządzenie (umyślnie nie używam słowa gadżet), a połączenie kamery i na przykład SA 2i czy SA GTI z komputerem można ogarnąć zwykłym hubem USB?

 

Oczywiście domyślam się, że wartościami dodanymi jest sterowanie wyjściami zasilania czy bufor pamięciowy umożliwiający transmisję klatek bez błędów, ale podejrzewam, że akurat w guidnigu ma to mniejsze znaczenie.

 

Próbowałem znaleźć w zasobach forum, ale pośród 1585 wyników wyszukiwania hasła "Asiair" nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Dla uściślenia, wiem że można stosować rozwiązania na "malince", ale chwilowo rozpatruję tylko guiding montażu, chociaż chciałbym to zrobić przyszłościowo np na Evoguide 50 ED i nie chciałbym od razu nabijać kosztów dodatkowym wydatkiem na AsiAir.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, JurekN napisał(a):

Mam pytanie do kolegów ponieważ często w różnych postach pojawia się stwierdzenie np. "fajna ale nie współpracuje z AsiAir".

 

Czemu nie współpracuje z AsiAir Pro? Przecież 585 MC PRO jest ze stajni ZWO...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Cygnus_b52 napisał(a):

Czemu nie współpracuje z AsiAir Pro? Przecież 585 MC PRO jest ze stajni ZWO...

No tak, za krótki cytat dałem :)

Chodzi o to, że świat nie kończy się na kamerach ZWO i w paru tematach czytałem właśnie zacytowanej zdanie, na przykład  w odniesieniu do Player One.

 

A głębiej chodzi mi o to czy nawet stosując ZWO z np. ASI120MM musze to robić przez AsiAir czy wystarczy zwykły hub USB 2 lub 3?

W skrócie czy chcąc zrobić guiding do montażu SA GTI za 650 USD muszę od razu wypieprzyć extra 300 USD na AsiAir?

Pytanie jest zerojedynkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu AsiAir nie obsługuje np kamer PlayerOne. Ja np posiadam ten mini komputerek i chciałbym żeby moja kamera z nim współpracowała i wkoło tego na ten moment buduje zestaw. Dzięki niemu mogę wygodnie telefonem/tabletem obsłużyć sesję. 

 

Laptopem i Niną też można to wszystko osiągnąć. Nie trzeba odrazu kupować Asi Air. 

Edytowane przez kruzd
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kruzd napisał(a):

Laptopem i Niną też można to wszystko osiągnąć. Nie trzeba odrazu kupować Asi Air. 

Dzięki za odpowiedź. Myślałem o PHD2. Zdążyłem trochę sie z tym zapoznać, NINA ma od cholery możliwości, których pewnie w najbliższej przyszlości nie wykorzystam i trzeba uczyć się od nowa.

Niemniej najważniejsze, że Asiair to nie obowiązek. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

Podstawowe funkcje NINA, te które są potrzebne na początek każdy ogarnie bez problemu :)

Może i masz rację, tym bardzie4j że będę miał więcej czasu na naukę bo muszę od nowa całośc przemyśleć.

Niestety wygląda na to że Skywatcher wypuścił wadliwie skonstruowanego gniota (SA GTI) i wszedzie czytam, że ludzie skarżą się na błędy w prowadzeniu spowodowane luzami mechanicznymi.

Poczekam czy coś zmienią, albo wrócę do koncepcji SA 2i. Zanim coś wymyśle moge pouczyć się NINA :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera do mnie dotarła. Podłączyłem sprawdziłem czy się odpala i chłodzi. Wszystko wygląda w porządku. Generalnie byłem zaskoczony jej gabarytami i o dziwo ciężarem.

 

Nadchodzi moje pierwsze pytanie co do sposobu pracy z dedykowana kamerą astrofotograficzna. Mianowicie czym jest i jak rozumieć Gain? Jak dobieramy odpowiedni? Po części rozumiem to jak coś odpowiedniego do ISO w DSLR oraz odpowiada za poziom szumu. Wydaje mi się to bardzo uproszczonym rozumowaniem z mojej strony. Czytałem preferowana wartość to przeważnie 100.

Co zmieni się jeśli dam 200 a co jeśli 50?

 

Drugie to odpowiednie dobranie odległości do matrycy. Będę pracował z Samyangiem 135mm. Zgodnie z instrukcją powinienem zastosować przeciowke do eos i ring 11mm. Te dwa elementy w zupełności wystarcza do odpowiedniego ostrzenia?

 

Trzecie gdybym w przyszłości chciał dobrać jakiś filtr typu L-enhance to powinienem dobierać wersję 2" czy 1,5"? 

w którym miejscu taki filtr umieszczać? Wkręca się go w ten ring 11mm przed samą matrycą?

 

 

Edytowane przez kruzd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kruzd napisał(a):

Kamera do mnie dotarła. Podłączyłem sprawdziłem czy się odpala i chłodzi. Wszystko wygląda w porządku. Generalnie byłem zaskoczony jej gabarytami i o dziwo ciężarem.

 

Nadchodzi moje pierwsze pytanie co do sposobu pracy z dedykowana kamerą astrofotograficzna. Mianowicie czym jest i jak rozumieć Gain? Jak dobieramy odpowiedni? Po części rozumiem to jak coś odpowiedniego do ISO w DSLR oraz odpowiada za poziom szumu. Wydaje mi się to bardzo uproszczonym rozumowaniem z mojej strony. Czytałem preferowana wartość to przeważnie 100.

Co zmieni się jeśli dam 200 a co jeśli 50?

 

Drugie to odpowiednie dobranie odległości do matrycy. Będę pracował z Samyangiem 135mm. Zgodnie z instrukcją powinienem zastosować przeciowke do eos i ring 11mm. Te dwa elementy w zupełności wystarcza do odpowiedniego ostrzenia?

 

Trzecie gdybym w przyszłości chciał dobrać jakiś filtr typu L-enhance to powinienem dobierać wersję 2" czy 1,5"? 

w którym miejscu taki filtr umieszczać? Wkręca się go w ten ring 11mm przed samą matrycą?

 

 

U mnie właśnie pracuje :D Gain najlepszy dla tego sensora 252 :) A filtr 1,25 wystarczy, najlepiej jak najbliżej matrycy. 

image.png.6f4ee9950060e970ffff77705d137c01.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, flamezz napisał(a):

U mnie właśnie pracuje :D Gain najlepszy dla tego sensora 252 :) A filtr 1,25 wystarczy, najlepiej jak najbliżej matrycy. 

image.png.6f4ee9950060e970ffff77705d137c01.png

Bez znaczenia dla Gainu jest LP, jakość nieba, przysłona etc? Tą wartość 252 pobrana jest z oficjalnych tabel ZWO?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kruzd napisał(a):

Bez znaczenia dla Gainu jest LP, jakość nieba, przysłona etc? Tą wartość 252 pobrana jest z oficjalnych tabel ZWO?

 

Si senor 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie powinno być w miarę ok, choć czasem nie pasuje dokładnie, a samyang jest chyba wrażliwy na backfocus trochę. Generalnie ostrzyć powinien w miarę blisko ustawienia na nieskończoność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2024 o 20:45, kruzd napisał(a):

Po części rozumiem to jak coś odpowiedniego do ISO w DSLR

W zasadzie tak, ustawianie ISO w aparacie to tak naprawdę manipulacja gainem, tylko, powiedzmy, w jakiś tam sposób znormalizowana. W kamerze możesz ustawiać dowolną wartość.

 

W dniu 27.03.2024 o 20:45, kruzd napisał(a):

oraz odpowiada za poziom szumu

Tak, im wyższy gain (czyli też ISO), tym generalnie niższy szum odczytu. Ale za to efektywna pojemność studni potencjału się zmniejsza, więc zmniejsza się rozpiętość tonalna zdjęcia.

 

 

Generalnie jak nie do końca wiesz co robisz, to sprawdź przy jakim gainie włącza się tryb HCG (w tym trybie znacząco spada szum odczytu) - w przypadku 585 to jest chyba wspomniane wyżej 252, ale sprawdź sobie - i zapomnij, że można to w ogóle zmieniać. W sporej większości przypadków jest to ustawienie optymalne.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

W zasadzie tak, ustawianie ISO w aparacie to tak naprawdę manipulacja gainem, tylko, powiedzmy, w jakiś tam sposób znormalizowana. W kamerze możesz ustawiać dowolną wartość.

 

Tak, im wyższy gain (czyli też ISO), tym generalnie niższy szum odczytu. Ale za to efektywna pojemność studni potencjału się zmniejsza, więc zmniejsza się rozpiętość tonalna zdjęcia.

 

 

Generalnie jak nie do końca wiesz co robisz, to sprawdź przy jakim gainie włącza się tryb HCG (w tym trybie znacząco spada szum odczytu) - w przypadku 585 to jest chyba wspomniane wyżej 252, ale sprawdź sobie - i zapomnij, że można to w ogóle zmieniać. W sporej większości przypadków jest to ustawienie optymalne.

Tak, tak samo jak w wersji podstawowej HCG przy gainie 252. Ale sprawdzenie za pomocą sharpcap nie zaszkodzi (Analiza sensora w zakładce narzędzia jak dobrze pamiętam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.