Skocz do zawartości

NGC 2438 - mgławica planetarna w M46


Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie świetne. Maleństwo nie jest takie małe!

 

Wybacz, ale zawsze jak wrzucasz jakieś zdjęcie z tej armaty to przychodzi mi do głowy ta scena z filmu Scarface :-)

 

giphy-1857681679.gif.0f2815069871aedd239cb816b2ac3fa7.gif

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopracowane aż przyjemnie popatrzeć.

Czytając opis kilka lat temu spalili by Ciebie na stosie za takie herezje: planetarka nisko w elewacji, czasy 1s, kamera CMOS, brak chłodzenia i bez montażu EQ (rotator pomijam ;)). Jeśli jeszcze z grodu Kraka to podziwiam odwagę prawie kopernikańską.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Herbert West napisał(a):

Zdjęcie świetne. Maleństwo nie jest takie małe!

 

Wybacz, ale zawsze jak wrzucasz jakieś zdjęcie z tej armaty to przychodzi mi do głowy ta scena z filmu Scarface 🙂

 

giphy-1857681679.gif.0f2815069871aedd239cb816b2ac3fa7.gif

Dzięki, mam nadzieję że jeszcze kilka fotek w zanadrzu wywoła podobny efekt :D

 

 

4 godziny temu, MaPa napisał(a):

Brawo. Na marginesie przyjemności podziwiania rzadko pokazywanego obiektu wymagającego dobrej skali co ma tutaj miejsce, gratuluje upolowania seeingu (!) na tej wysokości nad horyzontem.

Dzięki, polowania na seeing i ogólnie warunki do łapania tej mgławicy trwały kilka sezonów, aż w końcu trafiła się idealna jak na tę porę roku pogoda :)

 

 

59 minut temu, lukost napisał(a):

To je vyborne! :)

A maleństwo nie jest znowu takie trudne, spokojnie można łapać w większych lornetkach pokroju 22x85 czy 25x100. Filtry UHC wskazane.

No w wizualu ten obiekt nie jest aż tak trudny jak w Lucky Imagingu. Ogłądałem mgławicę w 8" i 16" Newtonach, a z chęcią popatrzyłbym na nią przez lornetę również :)

 

 

29 minut temu, RMK napisał(a):

Dopracowane aż przyjemnie popatrzeć.

Czytając opis kilka lat temu spalili by Ciebie na stosie za takie herezje: planetarka nisko w elewacji, czasy 1s, kamera CMOS, brak chłodzenia i bez montażu EQ (rotator pomijam ;)). Jeśli jeszcze z grodu Kraka to podziwiam odwagę prawie kopernikańską.

Trochę czasu minęło zanim poznałem ograniczenia i możliwości sprzętu wprowadzając różne "usprawnienia" metodą prób i błędów. Znając limity setupu wiem na ile mogę sobie pozwolić przy robieniu takich fotografii :)
P.S. Ja swoje obserwacje i sesje przeprowadzam około 270km od Krakowa w rodzinnych stronach w pobliżu Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach, gdzie mam jakość nieba Bortle 3 . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Semeno napisał(a):

Nie sprawdzałeś jak wychodzi mgławica protoplaneterna która też jest w tej gromadzie?

Niestety nie, wykadrowalem tak by NGC 2438 była w środku kadru, ale wezmę ja na cel następnym razem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.