Skocz do zawartości

Instalacja zestawu astrofoto w zdalnym obserwatorium AstroCamp - relacja i pierwsze zdjęcie


Rekomendowane odpowiedzi

No nie wiem, ja bym im mojego teleskopu nie powierzył.... 😉

 

Screenshot2024-04-24152731.png.fd452af8d7c158fdbca6b6a96c98c2a8.png

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, ryszardo napisał(a):
 
 

Wielkie gratulacje i cieszę się razem z Tobą 🙂. Świetna decyzja. A tak z ciekawości, jaki miałeś rms guiding'u w Polsce?. I czy robiłeś zdjęcia spod tych LED u siebie?. Zdjęcie testowe zapowiada sukcesy! 

Dzięki :)
W Polsce to mi po prostu wariowało i żadnej zależności nie widziałem. Były nocki w zeszłym roku, że szło stabilnie również 0,3 do 0,7 ale ten rok, nocki z tego roku - totalne szaleństwo od 0,4 do 1,1" nawet. Aż się zastanawiałem czy montaż nie jest zepsuty... 
Lampy jeszcze nie świeciły. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat dostępu do zarządzania zasilaniem każdego z elementów zestawu już nieaktualny, właśnie dostałem info, żeby zweryfikować; sprawdziłem - działa :)

Z ciekawostek jeszcze:
- dwóch innych Polaków ma jeszcze tam swój sprzęt - niestety nie pamiętam nazwisk :(

- większość stojących tam zestawów nigdy nie zobaczy swoich właścicieli :) Camilo był zdziwiony w sumie, że tak mały zestaw sam chcę przyjeżdżać ustawiać, bo większość... kupuje i zamawia wysyłkę do niego do Astrocamp, on zawozi na tę górę, montuje, podłącza, przekazuje dostępy i ma działać :)


- są klienci na tyle wymagający, że oprócz ustawiania na biegun robi precyzyjne ustawienia "flexure"/ugięć na ~50 różnych punktach nieba; montaż wtedy nie robi w ogóle "Plate Solve" - jedzie i pamięta ugięcie w tym fragmencie nieba i sam się koryguje o to ugięcie... kosmos :) Jestem pełen podziwu wiedzy tego człowieka.  

- na zdjęciu wyżej w głównym wątku widać potężnego PlaneWave CKD ma montażu L-500 (~30.000 Euro za montaż). Pojawił się jakiś luz/problem przy ustawianiu osi RA (?) - być może źle zrozumiałem, ale ktoś ma przyjechać od Planewave i zdiagnozować problem na miejscu. Krótko mówiąc - zepsuć się może wszystko. 

 

- najczęściej psują się/padają kable USB - cytując: "pytanie nie jest czy, ale kiedy się zepsuje". 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, milo zobaczyć znajome kąty. Pracowałem z astrocampem chyba przez 2 albo 3 lata parę lat temu. Wszystko to co piszesz to przeszliśmy i wiele wíęcej.

Ileż to nocy spędziłem zdalnie albo osobiście z Camilo :) nad naszym iTeleskop.org Chłopaki są w porządku, ale nie spodziewaj się szybkiej reakcji, jak Ci się coś zatnie to min 48h zanim chłopaki pojadą na górę, a w sumie na miejscu to jest Ricardo (on sie nie zna na sofcie, moze ogarnie hardware). Camilo chyba z Albacete dojeżdża, a to kawałek drogi.

 

Z Polaków to na pewno po naszym projekcie iTeleskop.org został Andrzej Armiński, możesz z nim pogadać, bo raczej dalej dziala na CDK 12.5 + ParamountME.

 

Co do kurierów to klasyk, nie przejmuj sie i szybko naucz się cierpliwości w pracy z Hiszpanami :) Mañana to znaczy jutro, albo rano :)

Jakbyś miał wątpliwości czy pytania to daj znać.

 

P.S. Przy okazji oczywiście hostel El Molino polecam i kuchnię właściciela. A co do wjazdu na górę, to my hatchbackiem (Seat Leon) dawaliśmy radę, choć bezpieczniej tą Gazelą co chłopaki ujeżdżają (a może już zmienili) :D 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! 
To radykalny krok. Ile orientacyjnie kosztuje wynajem i obsługa sprzętu? Chyba musisz dokupić rotator, bo jak bedziesz kadrować zdjęcia? Powodzenia i koniecznie opisz swoje wrażenia już po jakimś czasie. A ta kamera wewnętrzna to rozumiem ze nie mogła być zwykła do monitoringu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, qbanos said:

Z Polaków to na pewno po naszym projekcie iTeleskop.org został Andrzej Armiński, możesz z nim pogadać, bo raczej dalej dziala na CDK 12.5 + ParamountME.

Czy to Andrzej Armiński od jachtów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, qbanos napisał(a):
 
 

Fajnie, milo zobaczyć znajome kąty. Pracowałem z astrocampem chyba przez 2 albo 3 lata parę lat temu. Wszystko to co piszesz to przeszliśmy i wiele wíęcej.

Ileż to nocy spędziłem zdalnie albo osobiście z Camilo :) nad naszym iTeleskop.org Chłopaki są w porządku, ale nie spodziewaj się szybkiej reakcji, jak Ci się coś zatnie to min 48h zanim chłopaki pojadą na górę, a w sumie na miejscu to jest Ricardo (on sie nie zna na sofcie, moze ogarnie hardware). Camilo chyba z Albacete dojeżdża, a to kawałek drogi.

 

Z Polaków to na pewno po naszym projekcie iTeleskop.org został Andrzej Armiński, możesz z nim pogadać, bo raczej dalej dziala na CDK 12.5 + ParamountME.

 

Co do kurierów to klasyk, nie przejmuj sie i szybko naucz się cierpliwości w pracy z Hiszpanami :) Mañana to znaczy jutro, albo rano :)

Jakbyś miał wątpliwości czy pytania to daj znać.

 

P.S. Przy okazji oczywiście hostel El Molino polecam i kuchnię właściciela. A co do wjazdu na górę, to my hatchbackiem (Seat Leon) dawaliśmy radę, choć bezpieczniej tą Gazelą co chłopaki ujeżdżają (a może już zmienili) :D 


Nie miałem pojęcia, że ktoś z forum też miał tam swój zestaw - widocznie przeoczyłem, bo miałem okienko paru lat przerwy od astrofoto. 
Tak, mam świadomość, że w razie awarii 48h to pewnie minimum - rozumiem też czemu -> nie da się tam być na miejscu :)

El Mlino akurat nie spaliśmy, ale jedliśmy z Camilo -  bardzo dobra kuchnia :) Jeśli wjeżdżaliście tam Seatem Leonem to naprawdę "respect" :D Ja bym się nie odważył na pewno :)
Dobrze wiedzieć, że masz stamtąd doświadczenia - jak będę miał jakieś pytania - na pewno się odezwę! Dzięki!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):
 
 

Gratuluję. Umieszczenie sprzętu w takim miejscu to imho jedyna sensowna droga, żeby wykorzystać sprzęt w 100%. 

 

PS czy nie boisz się że po zrobieniu jakichś 50 doskonałych zdjęć w przeciągu najbliższych 3-4 miesięcy zacznie Ci się nudzić? ;)


Nie boję się :D Poza tym też nie przesadzajmy - z tą pogodą tam jest bardzo dobrze, ale nie jest ta,  że mamy 100% pogodnych nocy. Marzec, zanim wstawiłem, był tragiczny. Dach otworzyli dosłownie w ciągu kilku nocy w miesiącu (rekordowo zły miesiąc; pewnie jakiś skrajny przypadek, ale jednak...). Teraz będzie też 2-3 dni przerwy z tego co widzę po prognozach. 

Nastawiam się raczej na duże, porządne projekty po 20-40h minimum na zdjęcie. Jak uda mi się zrobić 2 takie projekty w miesiącu to będę już bardzo zadowolony. 

Bardziej boję się, że ten setup przestanie być "wystarczalny", sprzedam nerkę i w końcu odważę się iść w RC jakieś 12" :D 
Będę pisał do Camilo o podmianę zestawu :D Bo jak widzę zdjęcia kolegów z tego forum, które robią tymi RCkami z Polski to kopara opada 😉 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie mnożyć nowych tematów i wątków, testów ciąg dalszy. Poniżej 45 min w sumie, bez Księżyca, 15x60 sekund na każdy kanał RGB. ASI 294MM, TS130, AM5 z Nerpio. Trochę ciągnięte za uszy, dlatego resize. 

Nie wiem dlaczego, ale guiding w Binx2 działa mi gorzej niż w Binx1 w kamerce do guidingu oczywiście - wszędzie czytam, że OAG i Binx2 na kamerze powinien dawać jeszcze lepsze rezultaty, a u mnie jest odwrotnie... nie doszedłem jeszcze do tego, co robię źle. 

choinka_rgb_test.thumb.jpg.b425437738a366896b0e8e272e778932.jpg

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.