Skocz do zawartości

Zmiana APO i kamery. Proszę o opinie, rady, pomoc.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, nie jako, że swojego czasu sam składałem cały sprzęt i droga była długa, trudna i "droga" :D To tym razem chcę wysłuchać waszych opinii, zdań za i przeciw jak i również zerknąć na wasze ciekawe propozycje sprzętu być może firm, których w ogóle nie brałem pod uwagę.
Wczoraj na polu na spacerze z psem spotkałem Mojżesza zaszczepił mi myśl i to jest ten czas - także nie pytajcie dlaczego.

Brak ograniczeń producentów - sterowanie zestawem z N.I.N.A.

Podjąłem już decyzję o sprzedaży kamery 6200mm Pro - nie wiem do końca na co zmienić główną i jedyną na tą chwilę alternatywą jest Asi2600mm Pro (może za jakiś czas będą to dwie sztuki na dwóch APO).
Będę chciał pobawić się w astro krajobrazy - lustrzanka + jakieś fajne szkła - ale to na inny temat.

Zastanawiam się nad sprzedażą Askar FRA500.


Zakładając, że skończy się na kamerze Asi2600mm Pro, koło mam z filtrami Antlia LRGB i SHO 2" (wiem, że 36mm będzie właściwym rozmiarem filtra, ale downgrade będzie finansowo nieopłacalny).

Jeżeli chodzi o szkło to... tylko APO, dobrej jakości, ogniskowa w granicach (było 500 na pełnej klatce) to może być w granicach 700-800 w razie "wu" będzie reduktor.

Chyba, że macie argumenty, żebym wziął APO jeszcze większe, montaż jaki posiadam na tą chwilę to AM5.

BARDZO mile widziany Petzval ! 

Co do ceny - obstawiam, że Askara z reduktorem i kilkoma małymi rzeczami do niego sprzedam w okolicach Askara gołego, nowego czyli około 10 000zł - jak będzie trzeba to jestem w stanie kilka tysi dołożyć, ma to być dobre APO w dobrej cenie.

Sprzęt ewentualnie mogę też kupić używany, nie musi być to nówka sztuka.

 

 


Z tego co zacząłem szukać, moje 2 propozycje to:                             (od strony budowy, użytych materiałów, jakości itd mam wiedzę ograniczoną, chce dobrej jakości, ale nie musi to być szkło polerowane bobrem gejszy:)

Takahashi FC-100 DC OTA - 100/740 mm 
Askar 140 mm f/7 Triplet Apo/Askar 103 mm f/6,8 Triplet Apo  - różne rzeczy czytałem o tych teleskopach kompletnie nie mam zdania🙊

 

 

Dziękuję za pomoc

 

 

Edit: Co do guidingu to mam OAG-L i Asi174mm mini



 


 

 

Edytowane przez benek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Kompletnie nie rozumiem powodu czy też celu zmian. Chodzi tylko o zwiększenie ogniskowej czy też poprawę jakości obrazu? Napisz najpierw czemu nie jesteś zadowolony z obecnego zestawu.


Nie, nie chodzi o to, że jestem niezadowolony... tak zwiększył bym z chęcią ogniskową.

Różne rzeczy czytałem o Askarze, różne rzeczy czytałem o np Takahashi i taki 100/740 (+ew ewentualny reduktor) mógł by być fajny.

BTW. Jest mnóstwo tematów na forum gdzie ludzie krytykują takie czy inne teleskopy, a inne chwalą... to samo z kamerami.
Jestem bardzo ciekawy alternatyw wg w/w kryterium, zdań ludzi, którzy mają doświadczenie, a nie opierają się na filmikach z YT, może ktoś kto ma naprawdę wiedzę napisze kilka słów, może będzie jakaś fajna dyskusja, a wnioski wyciągnę sam. 
Dzięki @dobrychemik - liczę na ciebie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już sto razy ale bez problemu  napisze jeszcze raz ... Mam dwa teleskopy Takahashi - FSQ 106 ( f5/530) i FS 128 ( f8/1040). Ostatnio ze względu na zestarzenie się matrycy  ( po 16 latach) legendarnej STL 11000 wymieniłem ją na ASI 2600MM Pro Pracuje z FSQ 106 na ogniskowej 530 ale... FSQ ma dwa dodatkowe elementy - reduktor ( f3.6) i ekstender ( f8). Oba obsługują matrycę APS-C i NIE POWODUJĄ degradacji jakości. Jedyna różnica to tyle, że bez tych reduktorów/extenderów płaskie pole ostrości obsługiwane przez FSQ ma średnicę 80 mm a z nimi 40 mm. To sprzęt uniwersalny.

Dodam że ASI 1600 bezszelestnie zastąpiła STLa. Mam filtry 2 cale.

Ja mam extender a Zombi ma reduktor. Możesz podejrzeć moje zdjęcia na www.astrofun.pl

Poniżej fotka IC 342 z STL 11000 i FSQ z extenderem x 1.8

IC342.thumb.jpg.3d46c991e88886fffba2f27961181fbc.jpg

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w temacie prosisz o opinie i rady, to ja bym poradził się przespać, bo chyba pierwszy raz widzę jak ktoś zakłada temat o zamianie sprzętu z teoretycznie wyższej półki na taki z teoretycznie niższej (mówię o kamerze). Bo na razie to wygląda, jeszcze biorąc pod uwagę chaos wypowiedzi, jakby ten spotkany Mojżesz poczęstował Cię jakimś boskim zielem

  • Dziękuję 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Qbszon napisał(a):

Jeżeli w temacie prosisz o opinie i rady, to ja bym poradził się przespać, bo chyba pierwszy raz widzę jak ktoś zakłada temat o zamianie sprzętu z teoretycznie wyższej półki na taki z teoretycznie niższej (mówię o kamerze). Bo na razie to wygląda, jeszcze biorąc pod uwagę chaos wypowiedzi, jakby ten spotkany Mojżesz poczęstował Cię jakimś boskim zielem

🤣 nie qbszon, nie chodzę nafukany i nie fukam 😅 
"Teoretycznie wyższej na teoretycznie niższej" - Asi6200mm przestawione na tryb APS-C to taka 2600. Biorąc pod uwagę iż chciał bym postawić na zmianę ogniskowej (zwężenie pola) to taka zmiana mi w tym pomoże. 6200 jest zajefajna, ale z drugiej strony jak bym się wbił np. Takahashi w okolicy 600mm to biorąc pod uwagę ekwiwalent ogniskowej 2600 kadr będzie węższy. 
Z kolei reduktor 0.63, 0.7 zrobi robotę w razie potrzeby szerszego kadru.
Ale po co zmieniać skoro można wykadrować - ona po to, żeby nie zbierać każdej klatki po 120mb no i wiadomo jest różnica w cenie, różnicę na spokoju można doinwestować w coś innego.

Głównie chcę poznać opinie na temat różnych dobrych i tych gorszych (do ominięcia)APO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak ekwiwalent ogniskowej w astrofotografii, jest pole widzenia i skala obrazu ;) . Skalę obrazu w obu kamerach będziesz miał taką samą, bo obie mają taką samą wielkość piksela. Zmieni Ci się pole widzenia.... ale to tak jakbyś wykadrował :P Różnicę w cenie jestem w stanie zrozumieć, nie wnikam. A jak chcesz poznać tylko opinię o lepszych refraktorach, no to na pewno ta wymiana zdań sprowadzi dyskusje na lepsze tory :P 

  • Lubię 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło pytanie:

Na co wymienić refraktor kosztujący 10 kzł? Zakładam, że mogę dołożyć kilka kzł.

 

Padła odpowiedź:

Takahashi za 30 kzł.

 

Czyli standardowo :D

 

@benek Weź zrób sobie przerwę i odpuść wymianę sprzętu, bo to nie ma obecnie sensu.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to, że ja to napisałem zupełnie nieironicznie :P chodziło mi to, że chociaż temat wymiany kamery i motywacji jest wyjaśniony, więc będzie można skupić się na refraktorze...

.. a potem do mnie dotarło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Na co wymienić refraktor kosztujący 10 kzł? Zakładam, że mogę dołożyć kilka kzł.

 

Jak kamerę chce tańszą, to może i teleskop. Zawsze można kupić KSON-a ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@benek też nie za bardzo rozumiem co chcesz zmienić i jaki efekt osiągnąć. No bo skoro jest dobrze i nic nie przeszkadza, to po czym stwierdzić, że zmiana jest na lepsze?

 

Zmiana ogniskowej z 500 na 700 to niewielka różnica. Jakbyś szedł powyżej 1000 - ok. A tak.. co te 700mm ma dać, czego 500 nie daje? Zmiana kamery na mniejszą matrycę - zaskakujące posunięcie. Jak chcesz mniejsze pliki, to przecież ustawiasz ROI i masz zdjęcia dowolnie małe. Poważnie bierzesz pod uwagę zmianę korektora/reduktora zależnie od zapotrzebowania na pole? Ustawienie go w torze optycznym trwa, i trzeba rezerwować na to cały wieczór. A tak to byś miał zestaw na stałe skręcony, i tylko sterował sobie ROI. Nawet flatów nie trzeba za często powtarzać. Z mojego doświadczenia najlepsze rozwiązania, to te niewymagające grzebania co chwilę przy telepie, a już zwłaszcza w torze optycznym, tylko sterowane z kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@benek ja tez ni w ząb rozumiem z jakim problemem się zmagasz. Masz super kamerę. 2600 ma ten sam piksel co 6200, wiec jak chcesz mniejsze pole to kup drugi teleskop z dłuższa ogniskowa. Uważaj tylko na montaż, przy mniejszej skali musi być dobre prowadzenie (i pogoda). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

Padło pytanie:

Na co wymienić refraktor kosztujący 10 kzł? Zakładam, że mogę dołożyć kilka kzł.

 

Padła odpowiedź:

Takahashi za 30 kzł.

 

Czyli standardowo :D

 

@benek Weź zrób sobie przerwę i odpuść wymianę sprzętu, bo to nie ma obecnie sensu.

Za to chemik na posterunku :) tak lubisz wlewać kwas do wody ?

Ja wiem, że to normalnie służy, ale tu byś odpuścił ?

Czy to taka misja, ktokolwiek, gdziekolwiek napisze o Takahashi... taaa dam

Wolałbyś odpowiedź Askar ? Czy jak ?

 

Edytowane przez m_jq2ak
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, m_jq2ak napisał(a):

Za to chemik na posterunku :) tak lubisz wlewać kwas do wody ?

Ja wiem, że to normalnie służy, ale tu byś odpuścił ?

Ostatecznie propnuję:

https://intimeco.eu/581-thickbox_default/100szt-masc-na-bol-dupy-smieszny-gadzet-dla-zazdrosnikow.jpg

 

image.jpeg.e56518bca5d91f1d50d018b6e3ed766e.jpeg

 

 

Rety! On poważnie myśli, że jestem zazdrosny z powodu jednej zabawki! Jakież to muszą być pokłady zadufania! Nie przychodzi człowiekowi do głowy, że można nie chcieć kupić Taka, że można chcieć inaczej ukierunkować swoją chęć wydawania pieniędzy na pierdoły.

 

Może mu wytłumaczę dobitniej moją wcześniejszą tu wypowiedź. Autor wątku napisał, że jest gotów dołożyć kilka tysięcy złotych. Dostał dość obcesową sugestię, że dobrym rozwiązaniem jest mieć dwa Takahashi, oba po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kto nie widzi, że coś tu jest nie halo, to już chyba wiele więcej nie zobaczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, dobrychemik napisał(a):

 

Rety! On poważnie myśli, że jestem zazdrosny z powodu jednej zabawki! Jakież to muszą być pokłady zadufania! Nie przychodzi człowiekowi do głowy, że można nie chcieć kupić Taka, że można chcieć inaczej ukierunkować swoją chęć wydawania pieniędzy na pierdoły.

 

Może mu wytłumaczę dobitniej moją wcześniejszą tu wypowiedź. Autor wątku napisał, że jest gotów dołożyć kilka tysięcy złotych. Dostał dość obcesową sugestię, że dobrym rozwiązaniem jest mieć dwa Takahashi, oba po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kto nie widzi, że coś tu jest nie halo, to już chyba wiele więcej nie zobaczy. 

Zamieniam się w słuch, jaką masz misję ? Boś zdaje się czujny jak straż pożarna na słowo Takahashi :)

A propo pierdół zawsze filtra można kupić 😁, albo sprzedać ;)

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Drodzy koledzy i jeszcze bardziej drogie koleżanki, widzę, że emocje jak na grzybobraniu w Zielono Górskim:-) 

 

Przywołuję was do porządku dziennego 🙂

 

1. Raz usłyszeć opinie od strony technicznej, które w większej skali sam wertuje i się dowiaduje z zewnętrznych źródeł. Ze Askar jest ujowy bo ma szkła ze słoików, a Taka odlewają na pustyni w piasku.

2. Faktycznie z postu na post pisało dużo osób, które w ogóle nie pomagały- dogryzki, dziwne teksty - nie widzę nic dziwnego np z zejscia z kamery 6200 na półkę niżej (2600) i zmianę APO na większe, droższe, bądź droższe podobnych parametrów, ale klasy wyżej. 

3. Nie ma dyskusji, że Taka (chodź tylko stałem koło jednego :) ma swoją historię i Japończyki wariatki koniczuła mają swoją jakość (na pewno optyka w przypadku Taka)

4. Dogryzki co do 6200 - ci co się wypowiadali i krytykowali na 100%  focili 6200 skoro wypowiedzieli sie w tej kwestii. Ja osobiscie odczuwam na tym etapie lekki niedosyt ze strony 6200. To co ogromne - to już popstrykalem, a strzelać obiekty pokroju M51 pelna klatką na ogniskowej 500mm - szkoda sprzetu... i stąd moja decyzja. Może bozia da to kiedyś wrócę do 6200. 

5. Co do sprzętu -  gdzie tak na prawdę PRAWIE nikt nie odpowiedzial za i przeciw, po co i na co, jestem dalej przy firmie Takahashi - nikt z was nie powiedział żadnych zalet, argumentów, przykładów innych APO tak, żeby skierować moją uwagę na inną firmęwartą uwagi (Pytałem o Taka i Askara).

6. Astrohraph Taka nie kosztuje 30k, spokojnie po konsultacjach z frankiem z watykanu doszedlem do wniosku i znalazłem wstępnie, że porządne szkło jestem w stanie kupić za 3,5k€ przy ogniskowej 660mm.

7. W razie "wu" jestem cały czas ciekawy waszych propozycji, za i przeciw, co dobre, a co złe, opinii o Askarach jak w temacie.

Chcę większej ogniskowej z możliwie najlepsza jakoś ia w rozsądnej cenie, tak czyli 10k zł Askar + kilka (nie kilkanaście czy kilkadziesiąt) tysi można dołożyć.

 

Dziękuję i spokojnej nocki wszystkim ;)

 

 

edit: Pisałem na telefonie i słownik gdzie niegdzie wypisał bzdury - wybaczcie, ale nie chce mi się poprawiać 🙂

Edytowane przez benek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się, to stare zaszłości z poprzedniej dyskusji.

Co do optyki mogę się wypowiedzieć. Jeśli chodzi o optykę top światowy. Jeśli idziesz za tym, resztę zestawu do tego dopasujesz... 

Wydaje mi się, że "musisz" sobie sam odpowiedzieć na ile jakość optyki w astrofoto jest dla Ciebie ważna i co za tym idzie...

W astrofoto to chyba nie jest tak prosto, bo zależy od całego zestawu. Skala obrazu, pixel i dokładność montażu. 

Wtedy ma sens czy się wyrobimy i jak ten zestaw wyjdzie. Wszystko powinno być zgrane.

Z tego co się orientowałem, czytając posty.  Być może użyję do astrofoto mojej 130 TOA. 

Jeśli wyjdziesz od drugiej strony ustalonej kwoty, to pewnie dopasujesz to do Askara. Robi fotki, robi (cena do jakości).

Jak trafisz na dobry egzemplarz będzie ok, resztę nadgonisz obróbką. 

Ale to pewnie już dawno wiesz. Jeśli napisałem truizmy wybaczcie.

Co do szczegółów zestawu, to z pewnością, są tutaj lepsi ode mnie.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, benek napisał(a):

Chcę większej ogniskowej z możliwie najlepsza jakoś ia w rozsądnej cenie, tak czyli 10k zł Askar + kilka (nie kilkanaście czy kilkadziesiąt) tysi można dołożyć.

 

Czytam i czytam... Powiedz może @benek, jakie obiekty chciałbyś tym nowym zestawem fotografować?

Mam Askara500 do szerszych kadrów, czyli głównie mgławic ewentualnie "panoram". Z reduktorem mam też 350 mm.

Mam też newtona 1000 do mniejszych obiektów, głównie gwiazdowych, bo jeżeli chodzi o rysowanie gwiazd prosta optyka newtona nie ma sobie równych. Z korektorem mam na nim ogniskową 950 mm.

Ale zabrakło mi ogniskowej do małych obiektów, więc mam teraz też RC10 o ogniskowej 2000. Z reduktorem na RC10 mam też ogniskową 1600 mm. Głównie z myślą o galaktykach i małych obiektach mgławicowych (planetarki).

Wszystko ogarniam stosunkowo małą matrycą ASI294MM i ASI294MC. Wystarczają mi do tego filtry 31 mm. Nie zamienię ASI294 na np. ASI2600 tylko dlatego, że chcę większego FOV. Chcę większego lub mniejszego FOV - zmieniam teleskop. ;)

W ten sposób wybierając teleskop (i reduktor) odpowiedni do obiektu, mam z jedną kamerą pięć różnych FOV, wynikających z ogniskowych: 350, 500, 950, 1600 i 2000. Ja wybrałem taką drogę. Można byłoby powiedzieć, że do swojej kamery podpinam po prostu różne obiektywy. :)

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
9 godzin temu, m_jq2ak napisał(a):

Nie przejmuj się, to stare zaszłości z poprzedniej dyskusji....

 

Nie przejmuję się, tylko zaczynają latać pomidory 🍅🌽

 

Pisałem o tym, że moja droga była dluga i "droga". Przerobiłem kilka teleskopów, czasami znalazłem okazję to leciałem, kupiłem, miesiąc później sprzedałem.

Nexstar 8" , Sw Newton 12", Meade 12"  306/3048, Zenithstar APO, Askar,  montaże eq5, Neq6, Eq6r, AM5... przy obecnym zestawie jestem najdłużej i na tym dopiero zacząłem jakkolwiek kminić bazę, aż w końcu mogę powiedzieć, że udało mi się skompletować wiele rzeczy, które absolutnie nie wymagają zmiany na lepsze - OAG-L + 174mm mini, koło 7x2 + Antlia, kamera 6200 🙂 O kamerze pisałem i jest to downgrade, ale szkło + montaż pozostawia gdzieś tam troszkę z tyłu głowy, że można to jeszcze podciągnąć nie wydając milionów. Montaż ok daje radę, być może kiedyś go zmienię na tą chwilę uważam, że chcę trochę więcej ogniskowej i trochę więcej jakości optycznej. Jeżeli ta jakość optyczna będzie zachwiana poprzez montaż to wiadomo €€€... małymi krokami do przodu.

 

9 godzin temu, diver napisał(a):

Czytam i czytam... Powiedz może @benek, jakie obiekty chciałbyś tym nowym zestawem fotografować?

Mam Askara500 do szerszych kadrów, czyli głównie mgławic ewentualnie "panoram". Z reduktorem mam też 350 mm.

Tak wiem, że ogniskowa większa o 100-200mm nie pokaże mi nagle samego środeczka M1 na cały kadr 🙂

Reduktora Askar użyłem tylko raz 🙂 Pełna klatka i 500mm wchodzi całe serce w kadr, Andromedę już można trochę z Cropować - mniejszej ogniskowej osobiście nie potrzebuję (chyba, że lustrzanka z 50mm). Na tą chwilę pchać się w ogniskową grubo powyżej 1000mm mi się nie uśmiecha - bardziej wymagający sprzęt, montaż do zmiany na dzień dobry - gdy by nie to, że do 3 mscy mam wydatek rzędu kwoty prawie 6 cyfrowej mógł bym się pobawić na zasadzie drogi długiej i drogiej, a w obecnej sytuacji chcę kupić szkło zdecydowanie lepszej jakości z możliwie większą ogniskową z zachowaniem jakiejkolwiek równowagi pieniężnej, a co będzie kiedyś czas pokaże:) Gdy bym miał dzisiaj otwartą drogę finansowo pewnie bym został przy 6200, poleciał w APO za 40k i zmienił montaż, ale tak nie jest 🙂 A tak dołożę kilka tyśków i można dodać koni mechanicznych do całego setupu. 

 

Szukajcie sensu w tych wypocinach juz jestem zmęczony dzisiaj 🙂

Edytowane przez benek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
8 godzin temu, diver napisał(a):

 

Ale to Ty @benek szukasz swojego sensu. ;)

 

Hahahah miałem na myśli jakkolwiek przeczytaj ze zrozumieniem... pisanie z telefonu gdzie słownik bezsensownie zmienia co drugie słowo.... 

 

 

Ja w tym wszystkim widzę jakiś sens, jeżeli ktoś się nie zgadza niech napisze dlaczego może jestem w błędzie! A może ktoś mnie rozumie i poprze... 

Edytowane przez benek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.