Skocz do zawartości

Baader Hyperion


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

A to mnie zaintrygowało, a najbardziej to pogrubione:

 

"Każdy okular Hyperion z naszej serii to tak naprawdę dwa okulary w jednym! Odkręcając po prostu przednią część okularu o średnicy 1.25", która mieści w sobie grupę ujemnych soczewek achromatycznych, pozwoli uzyskać okular szerokokątny z o wiele dłuższą ogniskową. Korekcja barw pozostanie znakomita a krzywizna pola, która powstanie nie będzie większa niż w dobrym egzemplarzu 6-elementowego Erfle'a (i właściwie w taki okular zamieni się ten układ po odjęciu ujemnego achromatu). "

 

Podpinam się pod prośbę Bas.sic'a :Salut:

 

EDIT: Znalazłem coś takiego: "By removing the 1.25" barrel with the first group of lenses you turn the Hyperion eyepiece into a 2" wide angle eyepiece with the standard M48 filter thread. A much lower magnification and larger true field of view is the result. You should know that the optical quality suffers by this, though! The eyepiece can then be used as an eyepiece for finding objects, but is not recommended for regular observations.

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazlem cos takiego :

"Bin mehr als begeistert und habe gleich zwei Sätze bestellt um auch am Bino mit den Hyperionokularen beobachten zu können. Sehr empfehlenswert und eine preiswerte Alternative zu Pentaxokus. Spaßfaktor ist eingebaut. Bei dieser Reihe stimmt das Preis- Leistungsverhältnis. Noch nie habe ich für so wenig Geld soviel Okular bekommen."

 

Co mniejwiecej znaczy:

"Jestem wiecej niz zachwycony i zamowilem zaraz dwa komplety (czesci ?) , zeby tez moc na Bino( nie wiem co to) przez "Hyperionokularen" obserwowac.. Wielce godna polecenia i w dobrej cenie alternatywa dla Pentaxokus. "Spaßfaktor" jest wbudowany. Za mala cene duze wyniki. Jeszcze nigdy nie otrzymalem za tak malo kasy tak duzo okularow."

 

Ale moze wie ktos cos wiecej na temat tych okularkow?

 

Pozdr.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazlem cos takiego :

"Bin mehr als begeistert und habe gleich zwei Sätze bestellt um auch am Bino mit den Hyperionokularen beobachten zu können. Sehr empfehlenswert und eine preiswerte Alternative zu Pentaxokus. Spaßfaktor ist eingebaut. Bei dieser Reihe stimmt das Preis- Leistungsverhältnis. Noch nie habe ich für so wenig Geld soviel Okular bekommen."

 

Co mniejwiecej znaczy:

"Jestem wiecej niz zachwycony i zamowilem zaraz dwa komplety (czesci ?) , zeby tez moc na Bino( nie wiem co to) przez "Hyperionokularen" obserwowac.. Wielce godna polecenia i w dobrej cenie alternatywa dla Pentaxokus. "Spaßfaktor" jest wbudowany. Za mala cene duze wyniki. Jeszcze nigdy nie otrzymalem za tak malo kasy tak duzo okularow."

 

Ale moze wie ktos cos wiecej na temat tych okularkow?

 

Pozdr.

Tomek

 

Bino to specjalne urzadzenie, ktore rozszczepia strumien swiatla na dwa i umozliwia obserwacje na dwoje oczu. Cos jakby lornetka do teleskopu, ktora mozna urzywac z Newtonem, refraktorem, katadrioptrikiem. Daje wrazenie 3D i mozg lepiej sobie radzi z przetwarzaniem obrazu.

Wada, wszystkie okulary trzeba teraz kupowac parami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samych okularow to Baader Hyperion jest prawie blizniekiem okulary Orion Stratus. Konstrukcja ta sama, 8 soczewek w 5 grupach. Sa jednak male roznice np. powloki odblaskowe Baader ma podobno lepsze. Dolna czesc okularu, ktora mozna odkecic to nic innego jak prosty dublet Barlow. Podejrzewam, ze po odkreceniu go okular zaczyna cierpiec na typowe problemy zwiazane ze zbyt szybkim systemem. Barlow zmniejsza kat stozka swietlnego, dlatego udaje sie ukryc aberracje, kome i inne schorzenia. Moim zdaniem to taki bajer. Stratusy maja podwojna tulejke 1.25 i 2", ale u nich nie mozna jej odkrecic.

 

Hyperiony sa stworzone do srednich i duzych powiekszen. Nie patrzylem jednak przez zaden okular i moge sie tylko podpierac analogiami i teoria. Podejrzewam, ze obserwacja z odkreconym Barlowem i szybkim Newtonem bedzie raczej przykrym doswiadczeniem.

 

Co do jakosci obrazow, to proponuje przejrzec recenzje Stratusow. Hyperiony beda moze ciut lepsze, ale na granicy detekcji.

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Emde, mistrzu - :notworthy::Beer:

 

Jak to jest z tymi dodatkowymi soczewkami w tulei 1,25? :blink:

 

Rozumiem, że czy korzystam z 1.25'' czy z 2'' to ogniskowa okularu jest taka sama, tak?

Czy może jest tak, że jest jeszcze jakaś inna tuleja bez soczewek która pozwala korzystać z 21mm w 1,25?

Jak to z tym jest? :unsure:

Edytowane przez Gemini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emde, mistrzu - :notworthy::Beer:

 

Jak to jest z tymi dodatkowymi soczewkami w tulei 1,25? :blink:

 

Rozumiem, że czy korzystam z 1.25'' czy z 2'' to ogniskowa okularu jest taka sama, tak?

Czy może jest tak, że jest jeszcze jakaś inna tuleja bez soczewek która pozwala korzystać z 21mm w 1,25?

Jak to z tym jest? :unsure:

Ogniskowa wydłuża się po odkręceniu dubletu ale o ile to jeszcze nie wiem... i nie ma możliwości wtedy zapakowania do wyciągu 1,25".

Więcej nie mogę niestety napisać bo pogody brak i leje w Poznaniu bez przerwy poza tym że okularki są bardzo dobrze wykonane i przypominją LVW Vixena. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwracam honor!

Faktycznie od dolu. zatem robi sie wtedy okular 2"! A ja sie glowilem, jak mozna wydluzyc ogniskowa przy 21mm zachowujac 68 st pola widzenie w oprawie 1,25". No erfl normalnie!

Konia z rzedem temu kto odgadnie ile wyniesie ogniskowa po odkreceniu! Obstawiam ze 2x21mm!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na Cloudy Nights znajduje się bardzo ciekawy wątek dotyczący między innymi Hyperionów Baadera.

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...5/o/all/fpart/1

Zawiera on także dokładną recezję tych okularków: http://www.svenwienstein.de/HTML/hyperion_...sh_version.html

Oczywiście nie mogę doczekać się recenzji Emdego i Marvaza, tym bardziej ,że sprzęt ten wydaje się bardzo interesujący.

Edytowane przez Molo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Cloudy Nights znajduje się bardzo ciekawy wątek dotyczący między innymi Hyperionów Baadera.

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...5/o/all/fpart/1

Zawiera on także dokładną recezję tych okularków: http://www.svenwienstein.de/HTML/hyperion_...sh_version.html

Oczywiście nie mogę doczekać się recenzji Emdego i Marvaza, tym bardziej ,że sprzęt ten wydaje się bardzo interesujący.

 

Sporo do czytania, ale warto bylo.

Dzieki za link :)

 

Ja rowniez nie moge sie doczekac testow, szczegolnie, ze moj Mak wezmie w nich czynny udzial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
To może być też tak, że po odkręceniu barlowa wszystkie Hyperiony będą bardzo podobne o ile nie identyczne, a za zmianę ich normalnych ogniskowych będą odpowiadać właśnie różne krotności barlowów.

Przymierzam się do zakupu takiego okularu czy ktoś może mi powiedzieć co po odkręceniu barlowa z zestawu.

Jeśli np. użyję barlowa soligora 2" i wsadzę do niego hyperiona 2" bez barlowa który do niego był wkręcony fabrycznie.Jaka będzie ogniskowa takiego układu.

Czy ktoś już coś takiego próbował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję że odpowie mi ktoś kto widział hyperiona i ma 2"soligora.

 

Mam Hyperiona 5mm i Soligora 2", ale nigdy nie będę wykręcał barlowa z okularu dla uzyskania innej ogniskowej, bo to znacznie pogarsza obraz. Jeśli chcesz zmieniać ogniskową Hyperiona to proponuję, żebyś jeszcze raz zerknął do podanego linka i zainteresował się tulejkami 14mm i 28mm w tabelce masz podane gotowe wyniki takich eksperymentów.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Hyperiona 5mm i Soligora 2", ale nigdy nie będę wykręcał barlowa z okularu dla uzyskania innej ogniskowej, bo to znacznie pogarsza obraz. Jeśli chcesz zmieniać ogniskową Hyperiona to proponuję, żebyś jeszcze raz zerknął do podanego linka i zainteresował się tulejkami 14mm i 28mm w tabelce masz podane gotowe wyniki takich eksperymentów.

Pozdrawiam.

Jak masz hyperiona to wiesz że po odkręceniu barlowa z kompletu otrzymujesz 2"erfle'a o ogniskowej 25mm ale z dużą komą .Czy próbowałeś włożyć tego erfle'a do 2" soligora i otrzymać okular to chyba logiczne?I czy ogniskowa wtedy jest 12.5mm i czy jest w mniejszym stopniu obarczony komą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz hyperiona to wiesz że po odkręceniu barlowa z kompletu otrzymujesz 2"erfle'a o ogniskowej 25mm ale z dużą komą .Czy próbowałeś włożyć tego erfle'a do 2" soligora i otrzymać okular to chyba logiczne?I czy ogniskowa wtedy jest 12.5mm i czy jest w mniejszym stopniu obarczony komą.

Poza tym coś kręcisz bo żeby założyć te tulejki i tak musisz odkręci barlowa który jest w komplecie z okularem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym coś kręcisz bo żeby założyć te tulejki i tak musisz odkręci barlowa który jest w komplecie z okularem.

 

Zeby zaraz go wkrecic w tuleje przedluzajaca.

Gdzie tu przekret?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.