Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Jeśli guiding utrzymuje ci punktowe gwiazdki na 5-minutowych klatkach, to najlepiej niczego nie ruszać, żebyś nie rozwalił sobie montażu. Na razie zbieraj klatki i ucz się obróbki, na takie zabawy jeszcze przyjdzie czas.

Dodam, że montaż, którego używam, nie był NIGDY regulowany, czyli co najmniej 6 lat, a zdarzyło mi się robić i 15-minutowe ekspozycje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli guiding utrzymuje ci punktowe gwiazdki na 5-minutowych klatkach, to najlepiej niczego nie ruszać, żebyś nie rozwalił sobie montażu. Na razie zbieraj klatki i ucz się obróbki, na takie zabawy jeszcze przyjdzie czas.

Dodam, że montaż, którego używam, nie był NIGDY regulowany, czyli co najmniej 6 lat, a zdarzyło mi się robić i 15-minutowe ekspozycje..

Masz rację ale jednocześnie zwróć uwagę na gwiazdy na moich ostatnich zdjęciach, które wyglądają dosłownie jak "packmany" a wcześniej tego nie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to nie ma sensu. Dostaniesz potężną dawkę wszelkich wad optycznych i bardzo silne winietowanie. Wtedy Twój teleskop będzie miał światłosiłę f/2 i trzeba by tu zastosować jakiś super korektor komy. To jest nierealne. Już taniej i prościej wyjdzie kupić drugi teleskop.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to nie ma sensu. Dostaniesz potężną dawkę wszelkich wad optycznych i bardzo silne winietowanie. Wtedy Twój teleskop będzie miał światłosiłę f/2 i trzeba by tu zastosować jakiś super korektor komy. To jest nierealne. Już taniej i prościej wyjdzie kupić drugi teleskop.

Dzięki właśnie o to mi chodziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś postanowiłem zrobić kolimację newtona ze względu na rozjechane boczne gwiazdki na moich zdjęciach. Zrobiłem to na podstawie tutka kolegi Łukasz Socha http://astrojolo.blogspot.com/ . Sprawa dość skąplikowana ale myślę, że mi się udało. Ciekawostką jest że musiałem podnieść wyciag w moim GSO o ok 2mm (to sporo jak na sprzęt tej klasy, który firma Deltaoptical rekomenduje do astrofotografii. Jak tylko pojawią się odpowiednie warunki do sprawdzenia newtona to wstawię zdjęcia by ocenić jak wyszła kolimacja.

I jeszcze kilka zdjęć z regulacji:

DSC_0121.JPGDSC_0119.JPGDSC_0122.JPG

 

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o podniesienie któregoś z narożników wyciągu, czyli jego lekkie pochylenie? No bo podniesienie równo całego wyciągu niczego nie zmienia :) 2 mm to normalka, ja tez musiałem tyle podnieść jeden róg. A gdzie fotki? :)

 

Mateusz podniosłem dwa rogi wyciągu do góry

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, czyli pochyliłeś go po prostu. To normalka :) Tylko ważne jest to dokładne wyznaczenie punktu naprzeciw wyciągu, mi to sprawiło trochę trudności, ale chyba wyszło dokładnie.

 

Jeden z otworów od pająka jest dokładnie naprzeciw wyciągu a skoro tak jest to tylko pozostało z tego otworu wypuścić nitkę z ciężarkiem (nakrętka M2.5) oraz ustawić teleskop w pionie i nakleić w miejscu przechodzenia linki naklejkę z podziałką.

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Moźe być boczne zaświetlenie z nieba. Flat nie musi być symetryczny - nawet robiony flatownicą.

 

skierowałem teleskop na żarówkę i narzuciłem na niego białą koszulkę (świetlówka 40W) więc rozkład światła powinien być w mirę jednostajny (centralny)

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.