Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Lemarc szacun, super ten Kopernik. Czym robiłeś i jak obrabiałeś, ja nie daję rady w Registax a AutoStakkert2 głupoty wywala. Jedynie w AviStack mi coś sensownego wychodzi i dodatkowo wyostrzam gaussianami w Fitswork, udało mi się coś takiego wydusić z SCT i ASI 224:

 

Screen z filmu

kadr z filmu.png

Wynik końcowy

moon5_pp_grey_final.png

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc szacun, super ten Kopernik. Czym robiłeś i jak obrabiałeś, ja nie daję rady w Registax a AutoStakkert2 głupoty wywala. Jedynie w AviStack mi coś sensownego wychodzi i dodatkowo wyostrzam gaussianami w Fitswork, udało mi się coś takiego wydusić z SCT i ASI 224:

 

 

 

Hej

 

Widać, że miałeś fatalny seeing albo fatalny seeing plus kiepską kolimację. Podrzucę fotkę z sesji z 31 października, której jeszcze nie wstawiałem na forum, jakoś nie było czasu ;). Tutaj również miałem fatalny seeing, chyba najgorszy w tym roku ale aż tak nie ostro nie wyszło. Dodaję jeszcze fotkę wykonaną godzinę później ale z barlowem 1,5x, seeing poprawił się i to znacznie. Trzeba niestety trzaskać fotki przez całą noc żeby się wstrzelić. Fotki poniżej:

ksiecyzbarlowtest.jpg

ksiezyctest.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tutaj również miałem fatalny seeing, chyba najgorszy w tym roku ale aż tak nie ostro nie wyszło.

Co wy macie z tym fatalnym seeingiem? Jak ja mam fatalny seeing, to mi wychodzą tak rozmazane zdjęcia, że prawie nie da się ich wyostrzyć i generalnie wywalam to od razu do kosza. Szkoda mi na nie czasu, bo wyglądają niewiele lepiej, jak pojedyncze klatki. A tutaj zrobiłeś zdjęcia ostre praktycznie co do piksela! Czy to oznacza, że ja jestem tak daleko w tyle z obróbką słabego materiału, czy po prostu za bardzo narzekacie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz mam zdjęcie z tego rejonu w dobrym seeingu, które jest "tysiąc razy" ostrzejsze bez ciągnięcia za uszy ;) Ja jeszcze nie miałem tak kiepskiego seeingu żeby fotek nie dało się wyostrzyć, może to jakieś źródła ciepła degradują Ci obraz?

 

Edit

Na zdjęciu w mniejszej skali widać wyraźny spadek ostrości w kierunku południowo-zachodnim.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywają różne złe seengi, drobnoziarniste i grubo ziarniste. Wówczas obraz na podglądzie odkształca się połaciami w sposób nieskorelowany w czasie, coś na podobieństwo odbicia w niespokojnej wodzie. Wtedy po obróbce mamy kadr o nie jednakowej ostrości. Im mniejsze są te "placki" tym gorzej. U mnie zły seeing jest prawie non stop, a tylko kilka razy w roku bywa znośny, czyli taki, kiedy obraz równomiernie zamazuje się i wyostrza w całym kadrze. Fotki obrabiam w REGISTAX V-4.0. :icon_smile:

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek był szybszy i wstawił przede mną piękne zdjęcia. Jest szansa, że fotografowaliśmy różne rejony Księżyca i nie będę się powtarzał. Przynajmniej teraz.

 

 

23 grudnia br. Księżyc 1 dzień i 18 godzin przed pełnią. MAK 150/1800 na montażu ekwatorialnym ATM, kamerka ASI120M z filtrem redGSO#29. AutoStakkert!2 (v2.5) (350/2500), Registax6, mozaika Microsoft ICE. Ciepła zima - plus 8 stopni. Duże okna w chmurach.

 

Bardzo długo nie fotografowałem Vallis Schróteri - pięknej doliny leżącej w zachodniej części Oceanu Burz. Dolina (często nazywana kobrą) meandruje po płaskowyżu niczym rzeka - przed miliardami lat płynęła jej korytem magma. Ślady dawnego wulkanizmu widoczne są w wielu miejscach, m.in: struktura Prinz (sąsiadująca od wschodu) - kręte nitkowate koryta magmowe, na dole zdjęcia, obok krateru Marius - wysyp kopuł wulkanicznych pod postacią tzw. Marius Hills, a obok Zatoki Tęcz na północy - okazałe kopuły Gruithuisen.

 

Na północ od Vallis Schróteri leży miniaturowa Rupes Recta, czyli Rupes Toscanelli. Pięknym ozdobnikiem jest linearny łańcuch górski - Montes Agricola, stanowiący jakby część parkanu otaczającego płaskowyż z kraterami: Aristarchus i Herodotus.

 

Jednym z celów dzisiejszej sesji zdjęciowej była góra, przypominajaca trochę rozległą kopułę magmową. Terminator doskonale podkreślił jej kształt. To pękaty Mons Rumker. Jest moim niekwestionowanym bieżącym trofeum.

Vallis Schroteri_23.12.2015r_17.56_MAK150_ASI120M_redGSO#29_105%....jpg

Kopuły Gruithuisen, Vallis Schroteri_23.12.2015r_18.00_MAK150_ASI120M_redGSO#29_105%....jpg

Mons Rumker, Sinus Iridum_23.12.2015r_18.03_MAK150_ASI120M_redGSO#29_105%....jpg

Vallis Schroteri,Gruithuisen,Mons Rumker_23.12.2015r_MAK150_ASI120M_redGSO#29_mozaika105%....jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super fotki Panowie :) Ja dzisiaj (a w zasadzie już wczoraj) robiłem zakrycie Aldebarana i przy okazji zrobiłem też prawie całą tarczę Księżyca (całej nie dało rady bo Księżyc schował mi się za dom) ale nie za pomocą SCT 11" tylko słabiutkiego SW 102/1000 achro. Widać niestety, że to refraktor więc jakoś będzie raczej słaba. Przetestowałam za to koło filtrowe i cyknąłem trochę fotek w O-RGB, zobaczymy co wyjdzie ale pewnie pojawi się spora abberacja chromatyczna ;). Mam zamiar zrobić wielką mozaikę Księżyca w technice LRGB lub RGB w zależności jaka będzie kolorystyka :).

 

Nie wiem jak u Was ale u mnie seeing był słabiutki, w achro 102 pływał niemiłosiernie tak więc strach myśleć co by się działo na aviku z SCT 11".

 

Przykładową fotkę podeślę za jakiś czas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.