Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Identyfikacja struktur na zdjęciu Mare Australe wykonanym przez Hamala nie była taka prosta, bo kiedy nie ma cienia dającego plastykę obrazu, wyłuskiwanie różnych elementów powierzchni Srebrnego Globu przychodzi z trudem. Duża skala zdjęcia też nie pomagała.

 

Potraktowałem więc to, jako wyzwanie. Może kogoś zainteresuje efekt analizy. Bardzo ciekawie wyglądają wszelkie wzgórza na samej krawędzi Księżyca i jasne plamy przy brzegu będące jasnymi pagórkami lub krawędziami karaterów. Ich identyfikację pozostawiam dociekliwym. Dla mnie było to zajęcie bardzo satysfakcjonujące. Fragment mapy dopasowanej do rozmiaru zdjęcia powinien być tu pomocny. Zaznaczyłem na nim żółtą linią przebieg terminatora/krawędzi.

 

Najlepsze warunki do obserwacji Mare Australe będą dopiero w 2018 roku. Zobaczymy wtedy krater Lyot dalej od krawędzi, a po jednym dniu po pełni, widoczne na zdjęciu Hamala formacje w obrębie basenu będą wyglądały bardzo plastycznie. Co nie znaczy, że okazjonalnie nie watro fotografować tego basenu. Wprost przeciwnie.

Hamal_Mare Australe_identyfikacja struktur....jpg

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem o 3.00 na Księżyc przez Synte 8 i były świetne warunki. Księżyc wyglądał obłędnie! Przy 400x obraz już był trochę mydlany ale i tak można było podziwiać przepiękne szczegóły na jego powierzchni. W mniejszych powerach musiałem zbierać szczękę z ziemi. Te nierówności, pagórki... Żadne zdjęcie tego nie odda. Czułem się jakbym tam leciał ;) Te emocje zwiekszało to, że dawno nie patrzyłem na łysego, a w szczególności przy takim oświetleniu (z boku). Polecam dzisiaj po zabawie przewietrzyć swoje szkła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad ranem, 2 stycznia 2016r. Trzeba było mieć silną motywację, aby dzisiaj, przy mrozie -11 stopni, wykonać sesję zdjęciową i to w dwóch turach. A motywacja była szczególna. To jednak będzie wyjaśnione w osobnym wątku.

 

MAK 150/1800, ASI 120M z filtrem czerwonym GSO#29, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (350/2500), Registax6.

 

Dwa fragmenty środkowej partii terminatora, na około 2 godziny przed trzecią kwadrą. Klasyka - trójka kraterów (skrótowo określana przeze mnie PAA): Ptolemaeus, Alphonsus, Arzachel, oraz inna formacja kraterowa (skrótowo określana PRWD): Purbach, Regiomontanus, Walther, Deslandres. I Rupes Recta jako jasna linia.

 

Wszystkiego najlepszego w nowym roku.

Ptolemaeus,Alphonsus,Arzachel_2_2.01.2016r_03.42_MAK150_ASI120M_redGSO#29_105%....jpg

5 Deslandres_Walther_2.01.2016_03.38_MAK150_ASI120M_redGSO#29_105%....jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie z lewej jest niezwykle ciekawe bo ujmuje aż dwie struktury liniowe (drugą, ta na dole, nie oznaczoną przeze mnie, jest słynna R.R .- Rupes Recta).

 

Czy ta struktura, którą wskazuję na obrazku ma jakąś nazwę lub znaną historię? Czy ja ją słusznie przedłużam (jako kontynuację) aż tak daleko - czy to złudzenie/przypadek?

 

Pozdrawiam

to.jpg

to2.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jedna z wielu równoległych bruzd/dolin/rozpadlin niemających nazw własnych, za to mających wspólne pochodzenie. Powstały razem z Morzem Deszczów - to struktury wtórne. W kraterze Alphonsus (środkowy z trójki) jest widoczna jedna z takich blizn, podobna do warkocza. Oświetlone światłem skośnym są dobrze widoczne. Na wielu zdjęciach tego obszaru i dalej na wschód można zauważyć ich mnogość. Powinny być też widoczne w kraterze Ptolemaeus, ale zostały przykryte grubą warstwą bazaltu. Arzachel (na dole), jako najmłodszy z kraterów, powstał już po utworzeniu basenu Imbrium i nie ma w nim śladów tego monstrualnego impaktu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 19 grudnia 2015, aviki robione w słabych warunkach ciepłym teleskopem, nie chciało mi się długo czekać aż SCT8 się wychłodzi. Pierwsze podejście do mozaiki z ICE, zmniejszone do 70%...dwie składanki po 3 kadry z ASI 224 MC bez filtrów:

moon_panorama_70_percent.jpg



moon2_panorama_70_percent.jpg

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć. Za namową kolegi Krawata wrzucam kilka zdjęć Księżyca z wczorajszej sesji :-)

Wszystkie robione Celestronem C9.25 z barlowem 3x (ogniskowa ok. 7200 mm), kamerką ZWO ASI174MM i z zastosowaniem filtra czerwonego ZWO.

 

Copernicus

Mozaika 2 kadrów.

post-30064-0-34814100-1453290228_thumb.jpg

 

Sinus Iridum

post-30064-0-03234700-1453290305_thumb.jpg

 

Wschodnia część Mare Imbrium

Mozaika 4 kadrów.

post-30064-0-70448300-1453290386_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc z wczoraj. Cały łysol, Krater Kopernika i jakieś zadupia :D

 

DSC_4624.jpgDSC_4823.jpgDSC_4943.jpgDSC_4943K.jpg

 

Mam też trochę problem z barlowem x2. Zauważyłem że przepuszcza mało światła i są lekkie problemy z ostrością. Czy tak już z barlowem jest?

 

 

Edytowane przez McGoris
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też walczyłem wczoraj z turbulencjami, ale przy takim mrozie to nieuniknione. W sumie dwa tematy wyszły jako tako, reszta do kosza. Była okazja do zarejestrowania kopuł w okolicy kraterów Hortensius i Tobias Mayer na lewo od Copernicusa. Większość z nich na wierzchołku posiada niewielki kraterek.

kopuły..JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.