Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

To jeszcze nie jest sezon na Mare Orientale (zerowa libracja w długości), ale jak widać, Marcin zrobił zdjęcie, na którym podstawowe atrybuty Morza Wschodniego są bardzo dobrze widoczne. Marcinie, gratulacje i podziękowania za miły mojemu sercu zakamarek.

W czerwcu będziemy znowu mieli bardzo dobre widoki tego krawędziowego basenu. Ja się już niecierpliwię, więc to zdjęcie przyjmuję za dobry prognostyk.

 

Edit: Marcin, wstaw przy okazji swoje zdjęcie w wątku "orientalnym". Daje pogląd na widoczność Mare Orientale kiedy libracja zachodniej krawędzi jest zerowa. W każdym razie obserwacje nie muszą skupiać się na kilku miesiącach z korzystnymi warunkami.

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W końcu mam Kopernika z cieniami, a nie na płasko:

 

ksiezyc_gso29_9.jpg

 

I krater Plato, w środku majaczą mniejsze, ale to jeszcze nie to co chciałbym uzyskać:

 

ksiezyc_gso29_4.jpg

 

Sprzęt: SCT8, ASI224, gso red #29 (coś mi się zdaje, że chyba do foto jest lepszy niż Baader czerwony dolnoprzepustowy 610 nm). Stackowane w AviStack, 20% z ok 1300 klatek (avik 60 s), wyostrzanie w Registax.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno tu nie zaglądałem w te zakamarki, jak również w ogóle na Księżyc dawno nie zaglądałem, ale wczoraj się zdarzyło i akurat też zrobiłem to samo zestawienie kraterów, co Przedmówcy:) No, tylko że nie mam jeszcze opanowanej techniki focenia Księżyca tak, jak trzeba.

Tu z SCT 6", DFK 21AU618, Telextender 3x.

Plato_400kl.png

Kopernik_400kl.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem filmik - skala robi wrażenie. Byłem ciekaw jaki wyszedłby z niego stack. Sprawdziłem i tak mi wyszło:

Czemu pokazałem AVI.

Jest ciekawe zjawisko które obserwuje już od bardzo dawna, a mianowicie w AVI majaczy detal którego nie sposobna potem należycie wyciągnąć a przecież stack nie dość, że powinien wyciągać detal z AVI to powinien jeszcze dokładać drobniejszy niewidoczny na żywo. Obstawiam że to wina naszego polskiego seeingu który majta jednak obrazem niemiłosiernie, Piczu na takie warunku na swoich Karaibach by nawet nie wychodził. Pisałem niedawno o testach stackowania gdzie na okrągłej tarczy ostre jak brzytwa narysowane sztucznie pixelami kółko programy po zestackowaniu dawały jako okrąg mydło, to czego spodziewać się po wyniku obróbki takich prawdziwych nagrań?

Winna może być też troszkę mała liczba klatek bo na pewno z 20000 było by więcej trafionych ujęć do wyboru ale i to bywa złudne bo mammy tu do czynienia z dużym obszarem i gdzie na jednej klatce dany krater akurat jest brzytwa to jego otoczenie niekoniecznie i odwrotnie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napływ zimnego powietrza z północy nie sprzyja nam planeciarzom. Ostatnio Próbowałem użyć barlowa, ale tylko straciłem czas. Na aviku obraz pulsuje podobnie jak na Twoim, małymi fragmentami w sposób chaotyczny. To najgorsza odmiana seeingu. Ostatecznie dograłem trochę w ognisku gł. ale i tak były różnice w ostrości na mozaice. Jak by tego było mało, nie ustawiłem kadru tak jak mam to w zwyczaju względem księżycowego równika, tylko względem równika niebieskiego i pogubiłem się w celowaniu, a to skutkowało lukami w mozaice.

regionpołudniowy16maja2016x.JPG

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.