Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie sa nowe zdjecia powierzchni Ksiezyca, ze stacji KAKAJA-to-SELENE.

Material zebrano 17.01.

 

Zoom2.jpg

Ładnie poskładane, nie widać chamskiego łączenia. Zdradź Hanyś w czym robisz., pliiiz. Ja jestem chwilowy teoretyk teleskopu, bo padł pilot, a zanim odpaliłem łącze RS232 to mamy pogodę jaką mamy. Uwaga - pilot Meade nie jest normalną częścią do kupienia. A się psuje! Za to stary chodził 10 lat i tylko przy -20 C słabiej literki świeciły.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberon,moge zdradzic w czym to skladalem,ale obiecaj ze nie powiesz nikomu...

Mam taki zaawansowany program- Paint- w systemie operacyjnym Okienka xp:)

Oj, to ty cierpilwy jest. Moc z Tobą wielka :notworthy: A ja ostatnio jakieś warstwy scalałem, bo instalka mojego innego programu, ulubionego - no zginęła.

 

Pozdrawiam i powiem, że te widoki z północy Polski na które się skarżyłeś nie są wcale złe. Tutaj cienkie, ale 100% chmurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piszę niżej, to samo wlazło trzy razy. Więc edytuję i upiększam.

 

Ten post niech będzie zagadką księżycową - co to za krater, lub jakie to miejsce, tzn. co się tu działo?

 

Na PRIVA do niedzieli proszę.

 

Pozdrowienia

Zagadka1.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OBERON,na polnocy seeing do kitu,sprzet do kitu,tylko ja sie znam na rzeczy i stackuje ladne zdjecia :D

No na to wychodzi, przynajmniej jak chodzi o Księżyc :szczerbaty: Aby ci nie było przykro, że sam ciągniesz wrzucam fotkę z grudnia. No i w opisie pisze, co to jest.

 

Pozdrowienia

Atlas_Oersted_Cepheus_20071227.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze to zdjecie z 7 metrow?Uzywasz jakiegos filtru?

IR pass, jak do Marsa. W ogólę myślę, że przydał by sie b. wąskopasmowy filtr, żeby przy takich ogniskowych dobrze ustawić ostrość. Bo w świetle białym - aureole wokół jasnych partii. Po zestakowaniu robiłem rozdzielenie obrazu na RGB i widać różnice ostrości. A że para wodna najmniej wpływa na podglądanie obiektów w czerieni i IR - robię w podczerwieni.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ksiezyc w tym miesiacu juz nam chyba ucieknie(DSowcy zacierja rece :D ) wiec wklejam jeszcze fotke rejonu krateru Werner.Po tej sesji wiem,ze trzeba jak ognia, unikac nagrywania ksiezyca na migawce 1/33sec.

Przynajmniej zebra wyszly Wernerowi... :D

 

wern.JPG

 

Ps.

Nalezy sie dopisek-unikac nagrywania ksiezyca na migawce 1/33sec. dla kamery TouCam Pro 840.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piszę niżej, to samo wlazło trzy razy. Więc edytuję i upiększam.

 

Ten post niech będzie zagadką księżycową - co to za krater, lub jakie to miejsce, tzn. co się tu działo?

 

Na PRIVA do niedzieli proszę.

 

Pozdrowienia

:mellow: no smutno mi. Obrazek pobrały 53 osoby. Nikt nie odpowiedział choćby niepoprawnie :huh: Znaczy topografii satelity ziemskiego nie ciekawi jesteście? No ja wiem, są inne zboczenia. Ale fotkę Atlasa i Oersteda pobrały 92 osoby, czyli wolicie korzystać z bazy wiedzy, a nie z zagadek.

To rejon lądowania Apollo 17, Littrow i Clerke (ten między spękaniami). Konfiguracja typowa, ogniskowa 7m, 14" SCT, kamerka ma pixele 7,4 um. fotka z 13 stycznia 2008, 17.53 CSE.

 

Pozdrawiam, szczególnie miłośników Księżyca

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalezy sie dopisek-unikac nagrywania ksiezyca na migawce 1/33sec. dla kamery TouCam Pro 840.

A czemu - chodzi o poprzeczne paski na obrazie czy o co? Ja z reguły używam 1/33 lub 1/50. Problem jak ustawisz 30kl/sek. Stary sterownik nie pozwalał, nowy tak, ale obraz wygląda - pasiasto. Stąd moje pytanie.

Paseczki w załączniku - patrzcie na prawą część zdjęcia.

 

Pozdrowienia

Paseczki_Moon_20071227_012642.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale raczej na prawa polowe,niz na prawa czesc zdjecia.Zdjecie wyglda jakby bylo skladane z dwoch kadrow.To naprawde dziwne,zeby pojawialy sie takie pasy od polowy czipu :blink:

A 30fps Toucamem to jakies nieporozumienie chyba...u mie widac kompresje przy 15fps,wiec paski sa raczej uprawnione,nie zdziwil bym sie gdyby pojawily sie jeszcze kolka i trojkaciki.Zastanawia tylko czemu na polowie zdjecia.

Aha,no raczej jest zlozone:)

 

Mam tu probke ze swojego ostatniego zdjecia "Kopernika",powiekszona i jeszcze wyostrzona zeby uwidocznic efekt charakterystycznych kwadracikow.Po to potrzebna mi kamerka bezkomprestjna,zeby zdjecie pokazywalo male kraterki zamiast malych kwadracikow.

 

probkakompresji.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha,no raczej jest zlozone:)

 

Mam tu probke ze swojego ostatniego zdjecia "Kopernika",powiekszona i jeszcze wyostrzona zeby uwidocznic efekt charakterystycznych kwadracikow.Po to potrzebna mi kamerka bezkomprestjna,zeby zdjecie pokazywalo male kraterki zamiast malych kwadracikow.

 

probkakompresji.jpg

No, jest złożone, chciałem pokazać jaki efekt czasem niechcący mi wychodzi. Najważniejsze, że znalazłem filtr w programie, który to badziewie usuwa - lewa część ma usunięte paseczki. Filtr nazywa się usuwaniem tekstury. A pasiasta tekstura wychodzi jak w registax daję suwaki pomiędzy 24-46

 

840 ma taką kompresję, stąd potrzeba 1000-2000 klatek by to zniknęło. Ja używam teraz SkyNyx, nie ma widocznej kompresji. A jak jest naprawdę? Film zajmuje tyle samo miejsca, tzn. 2500 kl ma 1,5GB tylko że film jest 12bit, a nie 8bit. Philipsem kręciłem z reguły 2000kl i było to 1GB. Choć z drugiej strony - Philips daje kolorowy obraz, a SkyNyx kupiłem cz-b (choć są kolorowe), bo przy 7 czy 10m ogniskowej, żółty i czerwony ogniskuje się i tak osobno.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zawsze po nowiu mam nadzieję na dobre fotki Ksieżyca, ale jak to przeważnie bywa na balkonie, na nadziei sie kończy. Od kilku dni mam "łysego" na podglądzie nowej kamerki, lecz seeing beznadziejny, dlatego nie ma sensu zakladać barlowa do avikowania. Nim sie zachmurzylo zdołałem nakręcić 6,4GB. materiału :D Z tej sesji wrzucam jedno z ciekawszych pod względem plastyczności miejsc, czyli rejon kraterów Ritter i Sabine, tak dobrze znane miejsce pobliskiego lądowiska pierwszych ludzi, oraz fałdowania na Mare Serenitatis.

video_08_02_12_18_26_22_filtered.JPG

k120208.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.