Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Plato z wczoraj. Jakoś widać te pięć głównych kraterków wewnątrz, mimo że fociłem w ognisku gł., a może dlatego właśnie, bo z barlowem byłaby tragedia na gorszych parametrach.

 

 

Alee jazda!! :Salut: . Nie udlalo mi sie jeszcze wyluskac tych szczegolow. Gratulacje!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasze gratulacje dowodza że zakup kamerki był dobrym posunięciem. :Beer: . Jeszcze jedna fotka z wczoraj, obiekt oklepany, ale na tym szerokim ujeciu widać że teren wokół Tychona nosi ślady "gradobicia", czyli jest najmłodszym tworem okolicy.

tycho.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff.... i ja doloze jeszcze swojego Platona,po ciezkich bojach.Wczorajszej nocy dobry,a nawet bardzo dobry seeing mialem przez jakies 25minut,po 20tej warunki pogarszaly sie szybko.Nazbieralem zbyt malo materialu,bo krecilem w pospiechu,stad wiele "dziur" i sztukowania mozajki.Jednak nagrywac nalezy bez pospiechu,ale jak jest z pogoda kazdy wie..

 

C11 ogniskowa ~10m. Oczywiscie ToUcam,filtr IR cut.

Tym razem zasadne bylo ekstremalne wydluzenie ogniskowej.Tylko na sam krater Platon zlozylo sie odpowiednio duzo materialu,a jego okolice sa juz ubozsze i bardziej "szumiace".Jednak na ciemnym dnie tego olbrzyma widac wiecej niz dotychczas i z tego jestem zadowolony.

 

Fotka pierwsza to 85% oryginalu a druga 100%.Obok dodaje dwie fotki procesowane przez kolegę Coaxis.66 i 100% oryginalnego rozmiaru.

 

Platon2.jpgplaton_f66.jpg

 

Platon3.jpgplaton_final2.jpg

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załapałem się w końcu na Copernicusa po wielu miesiacach czekania na pogode przy odpowiedniej fazie. W naszym kraju to nie często się trafia, przynajmniej mi. Kiedy tak cieszę oko nowymi fotkami, odżywają we mnie na nowo dawne zamiary sfotografowania całego Księżyca w ognisku gł SC10".

video_08_02_16_22_17_23c_filtered.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to w żółtym kółku to są kopuły księżycowe, czy jakieś struktury wypukłe większe od nich?

Rysunek1.jpg

Dla porządku, żeby ktoś sobie nie pomyślał, że ja astrozdjęcia robię ;) to jest fragment zdjęcia lemarca zamieszczonego powyżej.

 

PS. Sam już znalazłem krótki artykulik opisujący te kopuły w rejonie Hortensiusa:

http://articles.adsabs.harvard.edu/full/2003JALPO..45a..26L

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytał ktoś o rozdzielczość fotek, więc znalazem przyklad na rozdzielczość swoich zdjęć w ognisku gł. SC10" z nowa kamerką. Krater Pitatus posiada jak widać w swoim wnętrzu układ szczelin ciągnących się wzdłuż wewnętrznych stoków wału. Sa też wśród nich w dolnej strefie dna krateru boczne cieńsze odgałęzienia w postaci ciemnych nitkowatych lini. Ich szerokość oceniam na nie więcej niż 1 km. co sobie można pomierzyć znając średnicę krateru = 105 km. Nie wiadomo tylko w jakim miejscu, bo jest on dosyć nieforemny, ale zakladam że w najszerszym. Jak na ogniskową zaledwie 2500mm. uważam że to dobry wynik rozdzielczości fotograficznej. Może trafi mi się kiedyś lepszy seeing i uda mi się sfocić to miejsce z barlowem 2x. Na stronie D. Peach-a jest ten krater sfotografowany przez SC14" Celestrona i tam doskonale widać jaki jest uklad szczelin dla porownania.

pitatus3.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś warto bylo ruszyć "tube",właśnie dla tego widoku.

 

Ogniskowa 6m.

 

 

KL341.JPG

 

 

Przyszlo mi jeszcze cos do głowy... :D

 

Stereo_Plato.JPG

 

 

No i dla tych co maja węższy monitor,bo ja mam panoramiczny:

 

Stereo_Plato2.jpg

 

 

Oczywiście nalezy zrobic zeza i poczekac az srodkowy obraz nabierze ostrosci.To dla tych co nie maja kłopotu ze wzrokiem,bo oczy sie męczą.

Jak dla mnie to superowo wyszło.. :rolleyes:

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolice płełni to też ciekawy moment na przyjrzenie sie Księzycowi. Sinus Iridium z 19bm i 16bm. oraz Kepler z Encke.

 

Na prawdę ładne i ciekawe -trochę mniejsze rozdzielczości prezentują się co prawda lepiej ale to akurat sam sobie mogę zrobić na swoje potrzeby B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pełnego zilustrowania struktur ciekawego otoczenia krateru Archimedesa z 14 lutego brakowało mi ujęć przy coraz wyższej pozycji Słońca i teraz mogę zaprezentować komplet. Fotki kolejno z 16 i 19 bm. znacząco się różnią. Intrygująco wygląda ten ciemny jakby rozwidlony język węża naciek, wydostajacy się z krateru Aristillus.

video_08_02_15_20_31_31.JPG

video_08_02_19_23_24_21z123_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.