Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Mógłbys zrobić mozajke całej fazy właśnie w tej skali;)

Średnica Księżyca wtedy 15.000 pikseli - i jakieś 600 klatek do złożenia (w pierwszej kwadrze tylko 300 !). Jako plik .bmp 653 MB - próbowałem obrabiać kiedyś mozaikę powyżej 150MB i komputer się wyłożył. Tzn. działał nie w czasie rzeczywistym, tylko co 30 minut myk - i obrazek się przesuwał.

A w ogóle, może kiedyś, dziś i tak snieg pada :D

 

Spadł mi dysk przenośny z sesją z 5 stycznia. Tylko co trzeci avik daje się przekopiować. Dramat :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma pogodę niech obserwuje ew. cień Rupes Recta, bo u mnie pada śnieg.

 

Po wczorajszych dosyć obfitych opadach śniegu Księżyc zaczął być widoczny ok. godz. 19. Początkowo bardzo słabo przez wysokie chmury a później przejrzystość powietrza wzrastała aż do bardzo dobrej ok. północy. Niestety seing pozostał na niezmiennym, bardzo złym poziomie. Sensowne, użyteczne powiększenia jakie mogłem stosować nie przekraczały 120-160x. To za mało by dostrzec drobny szczegół na jasnej już przecież tarczy. :unsure: Wydaje mi się jednak że uskok przy tej wysokości Słońca nie rzuca zauważalnego cienia a i samo jego odnalezienie nie jest łatwe.

Jak zwykle zrobiłem parę fotek. Jeżeli uda mi się coś z nich wycisnąć, to zamieszczę wieczorem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za te informacje, zawsze to coś. Szukam w sieci fotek w tej fazie, ale na razie trafiłem tylko na jedno zdjęcie z naszego forum, autorstwa chyba Killera (jeśli się nie mylę) na którym widać zarys Prostej Ściany, ale fotka jest zaszumona. Pogrzebałem głębiej w sieci i znalazłem informacje innych obserwatorów, którzy dużo wcześniej "rozgryzali" problem w ten sam sposób obserwując zanik cienia. Z wielokrotnych pomiarów wyszło im że jest to kąt rzędu 41 stopni, plus minus 3 Stopnie, czyli gdy granica cienia przebiega na południku 50 stopni W (długość selenograficzna środka uskoku wynosi 9,5 stopnia W)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hany...tak jak powiedział bienn, Twoje zdjęcia są "miękkie i przyjemne" :rolleyes: Przyjemnie się na nie patrzy...Ten "styl" też bardzo mi odpowiada..

Jest taki jakiś... Twój :) Od razu wiadomo czyja to fotka.

 

Tak trzymaj :notworthy:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na rosyjskim astroforum fotkę w zbliżonej fazie jak wczorajsza i widać na niej cień Rupes Recta zdecydowanie. Można więc uznać za pewnik że skarpa ma pochylenie nie mniejsze niż 40 stopni, a jeszcze dzisiaj jest szansa na ostateczne rozstrzygnięcie. Link do zdjęcia.

http://oleshko.net.re/gallery/moon/20081109q_.jpg

 

Ps. Muszę skorygować długość selenograficzną środka Rupes Recta, którą w poście powyżej zapodałem jako wartość = 9,5 stopnia W, co jest błędne, a powinno być: 7,5 stopnia dł. zachodniej.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzyłem własnym oczom, kiedy w ostatniej chwili przed nawałą chmur na horyzoncie wpatrywalem się w okular. JEST CIEŃ! Widać go w chwilach spokojniejszego obrazu. Odruchowo biegnę instalować zasilanie i kamerkę. Kiedy mam już obraz na podglądzie zamieram, weszły chmury. Na szczęście bardzo cienka warstwa przez którą da się jeszcze filmować. Jak tylko mogę najszybciej ustawiam ostrosć, krater Birt w centrum kadru i jadę. Obraz faluje i zmienia jasność, ale koryguję to ręcznie i udaje mi sie ostatecznie nagrać pięć avików. Na podgladzie widziałem jak pojawia sie i znika szara linia o małym kontrascie ledwo odcinająca sie od zróżnicowanego teraz tła. Jestem zadowolony bo zdążyłem. Obrazek jaki złożyłem z tych marnych nagrań ma dla mnie jednak wartość dokumantalną. Oczywiście powtórzę to kiedyś w lepszych warunkach, ale nie zniósł bym czekania przez kolejny miesiąc, a może dłużej.

Tuż po nagraniu sprawdzilem jeszcze dokladnie gdzie przebiega terminator i wypadal wizualnie na 60 stopniu długości zachodniej, czyli po odjęciu długości na jakiej leży Rupes Recta: 7,5 stopnia wnioskujemy że Słońce znajdowało się w tym momencie nad nią na wysokości aż 52,5 stopnia. Prawdopodobnie zbocze jest już oświetlone skośnym światlem i pojaśniało miejscami, ale najwęższe partie cieni jeszcze widać u podstawy. Tyle w trybie expresowym, nad resztą wnioskow jeszcze sobie posiedzę.

 

Ps. Wybaczcie słabą jakosć zdjęcia, ale w tym wypadku jestem wytłumaczony.

finalna_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś usprawiedliwiony, a dodatkowo podoba mi się komentarz jak z pola bitwy :D

Też wczoraj byłem w obserwatorium, bo chciałem Wenus złapać, ale o 15.00 przyszły chmury i było po zawodach. Godzinę czekałem na jakąś przerwę, przynajmniej odśnieżyłem okolicę. Widziałem zarysy Księżyca, był jakieś 15 stopni nad choryzontem, ale chmury ukrywały szczegóły.

 

Pozdrawiam i pogody życzę!

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak było, ale nie skończę tej sprawy aż wyjaśnię sobie jak naprawdę stroma jest Rupes Recta, na tyle na ile mnie stać. Po wczorajszej obserwacji nabieram pewności że skarpa jest bardziej stroma niż sugerowały wcześniejsze dane, bo rzut cienia przy kącie oświetlenia 52 stopnie jest węższy niż wyskość skarpy, to pewne. Problem teraz w tym, czy istotnie skarpa ma 300 metrów wysokości skoro nieco węższy cień jest widoczny, czy więcej, np. 0,5 km. bo to już jest przekraczanie granicznej rozdzielczości teleskopu o średnicy 254mm. Żeby było ciekawiej odszukalem archiwalne zdjęcie Prostej Ściany z 19 lutego ub. roku na którym Słońce oświetla ten obiekt pod kątem 62 stopnie i jeszcze widać poprzerywane zarysy cienia. Obiekty liniowe o szerokości poniżej teoretycznej zdolności rozdzieloczej mogą być niekiedy widoczne w sprzyjającym położeniu i oświetleniu.

video_08_02_19_23_53_23z12_filtered_2.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga, wybaczcie może przynudzam, ale "żyję" tą sprawą. Przy tak dużej stromiźnie nieprawdopodobne wydaje się by materiał zbocza był sypki. Raczej powinna tam być lita skała z odpadkami u podstawy, coś na podobieństwo wychodni sfotografowanej na zboczu Rima Hadley przez załogę wyprawy Apollo-15, gdzie z pod warstwy regolitu wystaje pionowa ścianka skalna. Nie sądzę jednak żeby w przypadku Prostej Ściany był to absolutny pion, raczej nachylony pod kątem 60-70 stopni stok skalny.Tak sobie wyobrażam zbocze Rupes Rekta, którego rzeczywisty obraz w pełnym świetle mam nadzieję zobaczyć po opublikowaniu najnowszych materiałów z sond księżycowych. Oby nie przyszło nam długo czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga, wybaczcie może przynudzam, ale "żyję" tą sprawą. Przy tak dużej stromiźnie nieprawdopodobne wydaje się by materiał zbocza był sypki. Raczej powinna tam być lita skała z odpadkami u podstawy, coś na podobieństwo wychodni sfotografowanej na zboczu Rima Hadley

jest jeszcze jedna możliwość, którą jak mi się wydaje pominąłeś. Otóż istnieje możliwość, że nachylenie skarpy jest mniejsze ale za to jest nie jednorodnie gładkie tylko znajdują się na nim "pagórki" lub wystające głazy. W takim wypadku mimo niewielkiego nachylenia zbocza pojawi się cień przy dużej wysokości Słońca. W takim wypadku cień powinien być "bledszy" niż przy wschodzie Słońca

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze jedna możliwość, którą jak mi się wydaje pominąłeś. Otóż istnieje możliwość, że nachylenie skarpy jest mniejsze ale za to jest nie jednorodnie gładkie tylko znajdują się na nim "pagórki" lub wystające głazy. W takim wypadku mimo niewielkiego nachylenia zbocza pojawi się cień przy dużej wysokości Słońca. W takim wypadku cień powinien być "bledszy" niż przy wschodzie Słońca

 

pozdrawiam

Wydaje mi się że te głazy i pagórki odbijałyby światło w kierunku ziemi tak znacznie, że cały stok by pojaśniał jak przy oświetleniu z lewej strony, ponieważ większa jest powierzchnia oświetlona niż powierzchnia cienia dla obserwatora ziemskiego w tym przypadku. Dopóki zbocze uskoku pozstaje ciemniejszą linią na jaśniejszym tle, nie ma postaw doszukiwać się że jest ono łagodnie nachylone, tym bardziej im wyższy jest kąt oświetlenia. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dziś mamy Księżyc w perygeum :D

 

This weekend's full Moon is the biggest full Moon of the year. It's a "perigee Moon" as much as 14% wider and 30% brighter than lesser Moons we'll see later in 2009. Go out and look. Extra-bright moonlight combined with icy air produces wonderful scenes like this:

 

z spaceweather

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc dziś pełnia, wielka pełnia, jednak nie każdemu będzie dane ją podziwiać. Ania raportuje, ze na zachodzie kraju widać Księżyc przez chmury.To paskudztwo zalegające nad Polską wiruje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak że wydaje się, że zachodnio-północna część naszego kraju będzie miała szanse na dojrzenie Księżyca wciągu nocy.

 

Tym czasem proponuję "pełnię" na którą przyszło mi długo czekać.. Dwie kwadry, pierwsza i ostatnia, przedzielone cieńkim terminatorem.

 

 

Przepe_nia.JPG

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym czasem proponuję "pełnię" na którą przyszło mi długo czekać..

Jak to czasem podczas pełni - zaćmienie Księżyca. Tylko cień trochę nietypowy :blink:

 

Gratuluję fotki i współczuję pogody. Piszę współ-czuję, bo naprawdę czuję to co Ty - też mam chmury.

 

Pozdrawiam i dołączam dla osłody fotkę okolic kraterów Opelt i Gould - ten ostatni jakby z łańcuszkiem kraterów. Skala 260m/piksel, robione 5 stycznia (dokładniej w nazwie pliku)

Gould_Opelt_09_01_05_21_28_53_a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszej nocy, a dokładniej o północy Słońce górowało nad Rupes Recta przekraczając poludnik centralny - 7,5 stopnia, na którym leży środek tego uskoku. Jak widac na tej słabej fotce (strasznie rzucało obrazem w kadrze kamerki) zarysy zbocza już widać w postaci cienkiej niejednorodnej linii, ale przy takim oświetleniu i skrócie perpektywicznym (plus fatalny seeing) dziwię się że cokolwiek się zarejestrowało. To czego mi brakowało nadrabiam teraz każdej pogodnej nocy, żeby prześledzić zmiany widoczności tego intrygującego tworu, a sumaryczny zestaw zaprezentuję po skompletowaniu tych kilkunastu obrazków ilustrujących zmiany od świtu do zmierzchu.

suma_2_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.