Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Mikolaj z przedwczoraj. Troche chyba z ostroscia przesadzilem, oczy prawie juz krwawia :rolleyes:. Ale artefaktow jak na razie nie widze...

 

Copernicus2501100002_3.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

 

ostro, i to w dosłownym znaczeniu

tak dla porównania:

nie to światło, ale i nie ta ostrość :szczerbaty:

kopernik_big_ostry1.jpg

Edytowane przez kurzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki misiowaty ;).

 

Wczoraj probowalem troszke focenia przez f/22. Nie jestem jeszcze zbytnio z tego zadowolony, fotki w ognisku glownym jakos mi lepiej wychodza. Ale pracuje nad tym, jesli tylko warunki sa odpowiednie, bo detal jest jednak lepsz niz zwykle powiekszenie, ktore niezbyt lubie. Jak na razie pozostaje f/22 wyzwaniem... AviSack bedzie dzisiaj w nocy pracowal (batch), zobaczymy co z tego wyjdzie. Na poczatek klasyk: Gassendi.

 

Gassendi2601100013.3_3.2.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

P.S. Kurzy, jest coraz lepiej, obrobka bardzo dobra. Jak jeszcze zmienisz kamerke na troszke lepsza to bedzie cycus!

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moretus ze sladami obrobki w Avistacku. Krater ma wielkosc o.k. 111-120 km.

 

Moretus2601100003_bp_3.2.jpg

 

I ciemny Heinzel. Nie jestem pewien co do jego wielkosci, moze ktos podpowie?

 

Heinzel2601100001_bp_3.jpg

 

Pozdr.,

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

No cóż, wrzucić coś po Maćku to jest wyzwanie.

 

Ale co tam. Z 2 marca (Księżyc na wysokości ok 35 st).

Langrenus (136 km) i Vendelinus (151 km):

langrenus_vandelinus1.jpg

Cleaomedes (129) i Mare Crisium (638 km):

rima_cleaomedes_mare crisum1.jpg

Złożenie po ok. 40 crop'ów z pojedynczych klatek, resize 50%, Canon 7d, Taurus na platformie LJ, Barlow x2.

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc, pewnie nie pamietasz już zmagań z Rupes Recta, ale trafiłem dziś na stronę selenologów-amatorów z Włoch, ale piszących na szczęście dla mnie po angielsku.

http://digilander.libero.it/glrgroup/journal.htm

w numerze 10 (pdf) walczą przez wiele stron (bodajże 26!) z dużym zacięciem o wyznaczenie wysokości, nachylenia itp. w/w. W końcu używali zdjęć nie tylko z Ziemi, ale z LO, gdzie skala była 68m/piksel. Sztuczne ułatwienia!

Pozdrawiam!

 

PS. Mimo wrednej pogody jest mi nieźle, bo w piatek miałem szczęście odkryć nie obrobione coś z 30 filmików z zeszłego kwietnia. Co za frajda! Chyba zawsze będę nagrywał na zapas!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc śmiga teraz wyjątkowo nisko nad horyzontem dlatego uznanie należy się wstawiającym aktualne fotki. :Salut:

Ze swej strony dołożę na zakamarkowe poletko zdjęcie krat. Petavius. Krater ten ma niebagatelną średn. 182km, szeroki na ok. 20km tarasowaty wał i okazałą grupę wzniesień centralnych. Zdobi go także biegnący promieniowo charakterystyczny uskok o dług. ok. 80km. Przy prawej krawędzi zdjęcia widać także inny ciekawy krater o nazwie RHEITA E. Skrót perspektywiczny powoduje że widać go w formie wydłużonej (miniaturowy Schiller) jednak w rzeczywistości ma on wymiary 66x32km a swoje powstanie zawdzięcza jednoczesnemu upadkowi kilku blisko lecących asteroidów. Wytworzyły one szereg kraterów pomiędzy którymi brak jest oddzielających ścian. ( Takie wytłumaczenie musi wystarczyć na jeszcze jakiś czas ponieważ krat. Rheita E nie znalzł się na liście celów kamer LRO. :unsure: )

kopia 1.jpg

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam wielką prośbę do Was, zafascynowanych w Księżycu. Czy jest możliwość rozpoznania kraterów na załączonych zdjęciach? Albo jakieś współrzędne w celu ich nazwania?

http://img687.imageshack.us/i/ks250210j.jpg/

http://img294.imageshack.us/i/ks250210a.jpg/

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc!

Pozdrawiam.

Jenson.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.