Skocz do zawartości

Jowisz w roku 2006


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Widział już ktoś przez swój teleskop naszego „małego” towarzysza. Lemarc Ty masz chyba najbardziej odpowiedni sprzęt do takich obserwacji (pomijając twój balkon :szczerbaty: ) nie polowałeś na juniora czasem. Ja kiedyś widziałem coś małego i jajowatego na tarczy ale nie mam jak tego sprawdzić, mogło to być np. zawirowanie w pasie o kształcie przypominającym plamę. Jak patrzę na te zdjęcia wyżej :rolleyes: to coś mi się wydaje że to będzie trudy obiekt to zaobserwowania :unsure:
Na którejś z wcześniejszych moich fotek w tym wątku by ją znalazł, np. z 12 czerwca. Wizualnie trudniej ją wypatrzeć.

120606.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu korekta czasu "zderzenia". Poza tym do zlania sie obu plam jednak podobno nie moze dojsc, a tylko do znieksztalcenia WCP Jr:

 

"On July 10-15, the Great Red Spot (GRS) will have a conjunction with the Red Oval BA. Although both spots will just pass by, there is a possibility that the GRS might distort the Oval BA as it did 2 years ago. There is NO possibility of merger though. I would like to invite all Jupiter enthusiast to image this event."

 

Więcej tu:

 

http://www.planetary.org/blog/article/00000625/

 

I tu:

 

http://www.redspotjr.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udało mi się dojrzeć juniora, choć bardzo tego chciałem. Wczoraj pogoda popołudniem była doskonała i na jasnym jeszcze niebie porobiłem kilka fotek.

Ciekawe, że choć miałem niezły widok na podglądzie, to stack wyszedł, nazwijmy to - średni. Z kolorem nawet nie walczyłem, bo nie mam patentu na fotki robione na jasnym niebie.

Oto jedno z serii kilkunastu zdjęć, po prawej Io właśnie wchodzi na tarcze Jowisza. Z całej seri chciałem zrobić animację, ale wyszła bardzo średnio.

jowisz_06_07_02_18_20_33.png

jowisz_06_07_02_Io_tr_b.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej fotka z 1 lipca, kiepski seeing, drzewa!!, ale poniżej WCP widać Juniora. Oczywiscie lepiej widac na linku poniżej, ale praca nie pozwala mi lecieć na Filipiny :szczerbaty:

 

http://www.kk-system.co.jp/Alpo/kk06/j060703z.htm

 

W dodatku następny filmik robiłem przez gałąź modrzewia :burza: Zetnę go. Ale jak sąsiedzi nie będą patrzyli.

 

Namawiam wszystkich do obserwacji połączenia WSP i Juniora. Mówią że się nie połączą i każdy poleci w swoją stronę? Skąd ta pewność ? :huh:

Jupiter_20060701_2150.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się w końcu zarejestrować Juniora. Mały, blady i w sumie mało widoczny, ale bez wątpienia - jest!

Szkoda, że tylko na fotografii, wizualnie nic mi z tego nie wyszło.

Słońce wisiało prawie 3° nad horyzontem, Jowisz był blady i mało kontrastowy, a nagrzane balkony robiły co mogły, bo pomóc mi w fotografowaniu.

jowisz_06_07_04_18_20_ut.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem fotkę na której widać ciemną plamę zaznaczoną strzałką, poprzedzającą nowy owal-WCP2. Na zdjęciu Bielacka jest ona na przeciw WCP, a na moim jest przesunięta bardziej na prawo. Za kilka dni obydwa wiry będą najbliżej siebie i albo się miną, albo...zobaczymy.

J60706D1bb.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, widzę, że obaj korzystamy z dobrej pogody nad Lublinem :Beer:

Przedwczoraj miałem świetną pogodę z doskonałym seeingiem, postanowiłem poświęcić godzinę na kolimację mojego Klevcowa. Nie jest to zabieg zbyt skomplikowany, ale rosyjska konstrukcja skutecznie w tym przeszkadza.

Tak czy owak stwierdziłem, że lepiej tymczasem już nie zrobię. Rozdzieliłem STF 2868 (1,1"), ciaśniejszej parki nie udało mi się odnaleźć ze względu na pogodę (przymierzam się do BU 1034, sep 1.0" i STF 2847, sep 0,9"). Jak na 8" z balkonu jest chyba nieźle.

Dlaczego o tym piszę - mój planetarny Guru, Damian Peach twierdzi, że w jego zdjęciach nie ma żadnych sztuczek i cudów. Jest wyznawcą 3xP: Perfect collimation, seeing, focusing. Kolimację zaliczyłem, motoFokuser od Leszka J. działa jak należy, tylko z balkonowym seeingiem jakoś nie potrafię sobie poradzić.

 

Oto efekty mojej wczorajszej (2006.07.06) sesji.

Warunki pogodowe: po słonecznym i wietrznym dniu, ślady cirrusa na niebie. Wiatr pod wieczór się uciszał, przejrzystość, jak na Lublin latem - naprawdę dobra. Filmowanie Jowisza zacząłem jeszcze przy wysokim Słońcu, ale najlepsze wyniki osiągam do pół godziny po zachodzie. Potem warunki się gwałtownie pogarszają, a planeta obniża się nad horyzontem.

Sprzęt: Fotka kolorowa standardowo, Toucam z filtrem Baader -UV/IR cut, a białoczarna z filtrem podczerwieni Baader IR-pass 685nm. Film 120 sek przy 10 fps. 8" Tal 200K Klevcow, barlow x2NPZ (ten, co zażółca obraz).

Wizualnie pierwszy raz od bardzo dawna widziałem WCP. Stosowałem powiększenia od 210 do 317x. Juniora niestety nie dostrzegłem, ale nie dziwota: Nawet WCp była tylko bladym owalem na ciemniejszym pasie. Za to na zdjęciu, zarówno WCP jak i Junior zarejestrowały się znakomcie.

jowisz_06_07_06_19_29_ut.png

jowisz_06_07_06_19_56_ut_irpass.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.