Skocz do zawartości

International Dark-Sky Association


Grigo

Rekomendowane odpowiedzi

Z wielkim respektem dla uczestników tego forum - zwłaszcza tych z kilkuletnim stażem,

chciałbym zainicjować nowy wątek, na wcale nie nowy temat.

Problem Light Polution - zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem !!

 

Temat był już podjęty w 2003 przez Adama Jesiona http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...yszczenie+nieba

A ostatnio przez Binocooler'a http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12099&hl=

Sprawa jednak umyka uwadze niniejszej społeczności, jakby niezauważona -a szkoda !

 

Warto zajrzeć do do artykułów zamieszczonycz AstroNEWS ;

http://news.astronet.pl/news.cgi?750

http://news.astronet.pl/news.cgi?1745

http://news.astronet.pl/news.cgi?886

 

Jak sie zoriętowałem - tworzy się światowy ruch na rzecz przeciwdziałania

zjawisku light polutions.I tu znowu kilka linków które wcześniej zamieściłem na forum;

http://www.darksky.org/index.html

http://www.lightpollution.it/worldatlas/pages/fig1.htm

http://irishastronomy.org/ilpac/

 

Zacytuję fragment jednego z artykułow z AstroNEWS; "Okazuje się, że astronomia to nie jedyna dziedzina, która ucierpi na sztucznym rozświetleniu nocnego nieba. Poważne skutki mogą dosięgnąć zwierząt prowadzących nocny tryb życia, a więc i całej ziemskiej biosfery. Poza tym widok gwiaździstego nieba, będący w rzeczywistości panoramą otaczającego nas Wszechświata, miał zawsze olbrzymi wpływ na ludzką wyobraźnię a tym samym kulturę i sztukę, filozofię i religię, literaturę i naukę..."

 

Słynne stwierdzenie Immanuela Kanta brzmi;

Niebo gwiaździste nade mną - Prawo moralne we mnie

....no to jak będziemy mieli nad sobą kiepsko kwiaździste niebo,

to jakaż będzie ta nasza moralność - ten nasz moralny zmysł ? :D

 

Rzucam ten "post" jak małą gałązkę chrustu do zaledwie tlącego się zarzewia -

może roznieci się z niego wiekszy płomień... ?

Może jakaś dysputa na tym świetnym forum...?

Przecież słowa mają moc sprawczą !

A idee zataczają coraz szersze kręgi !!

 

A tak całkiem serio zapytam ; Czy w tym kraju są jacyś ludzie

którzy robią coś w tej sprawie , i tylko ja o niczym nie wiem ??? :unsure:



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisałem się do IDA jakoś w połowie lat 90-tych. Na początku niby próbowałem coś działać, udało mi się nawet doprowadzić do wymiany oświetlenia katedry w moim mieście, które gdy je zamontowali było widoczne nawet z Wrocławia odległego o 50km. Szybko jednak doszedłem do wniosku, że to walka z wiatrakami, ponieważ oprócz jednej pani z magistratu nie udało mi się tematem nikogo więcej zainteresować (albo za mało się starałem). Kiedyś mnie to wszystko wkurzało, a teraz mi zwisa, bo po co się denerwować po próżnicy, głową muru nie przebijesz. Aczkolwiek popieram wszystkich którym się chce i piję ich zdrowie :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ach. He, he :D Ja tamten wątek napisałem, bo to był taki śmieszny B) zbieg okoliczności, że akurat latarnie nawaliły w święto ciemnego nieba. 4 dni światła nie miałem.

 

Myśle że na świadome wyłączanie latarń przez administratorów miałyby szanse tylko jakieś oficjalne kluby astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, a może jest jakiś sposób na to, przynajmniej u nas, teraz. Bo przecież można sprawę zrobić wielce polityczną, narodową nawet. Wszak nie od dziś się mówi, że spada nam przyrost naturalny, rząd wymyślił jakieś becikowe, a wszak to jest już wiadome, że do zwiększenia "pogłowia" potrzeba narodowi ciemności. Największy przyrost naturalny mieliśmy własnie w stanie wojennym, bo Polacy, naród wstydliwy, skromny, pobożny i dzieci robi po ciemku !! :rolleyes:

 

wystarczy tylko teraz, jakiego rządowego oszołoma z ideą zaznajomić i mamy zapewniony, obowiązkowy 20-ty stopień zasilania, przynajmniej do następnych wyborów :D

i to jest słuszna koncepcja :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm niestety nawet w krajach bardziej rozwinientych niż Polska,

 

nie przejmują się zabardzo tym problemem...

 

Przykładem tego jest Holandia oświetlili sobie wszystkie autostrady na całej długosci w kraju.... <_<

 

(...) Szybko jednak doszedłem do wniosku, że to walka z wiatrakami, (...)

 

Radek ma racje nic się wtym kierunku nie zrobi takie są realia..

 

Zawsze mozna poprosić wujka w elektrowni o wyłaczenie zasilania w dzielnicy.... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autostrady oswietlac mozna nawet jest to wskazane jesli chodzi o wzgledy bezpieczenstwa ale lampy mozna by bylo projektowac tak zeby jak najmniej swiatla uciekalo do gorybo tak jak Radek napisal sa miejksca a nawet jest ich sporo gdzie jupitery daja centralnie do gory jakby bylo to najistotniejsze ...juz w miastach rzedu 80 - 100 tys da sie to zauwazyc w bardzo perfidny sposob w wiekszych miejscowosciach nawet nie wspomne ...ograniczajac uciekanie swiatla do gory moznaby bylo skorzystac na obserwacjach nie jezdzac niewiadomo gdzie do buszu ale stosunkowo blizej miejsca zamieszkania

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie.

Bądźmy realni, nie cofniemy całego świata do czasów gdy się z kagankiem po zagrodzie chodziło by coś zobaczyć.

 

Natomiast możemy starać się uświadamiać rządzącym w samorządach, kraju i europie o potrzebie mądrzejszego wykorzystywania światła.

Mam pewne możliwości lobbowania w Parlamencie Europejskim na rzecz walki z zanieczyszczeniem światłem. Pewien pomysł już mam :)

Ale myślę że jeszcze nie czas i miejsce o nim rozmawiać.

W swoim czasie wrócę do tematu i poproszę Was o pomoc.

 

POzdrawiam- Kordian

Halla Madrid!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np uswiadomilem moja sasiadke, choc to kosztowalo mnie zakup odpowiedniej lampy dla niej w BRD, bo w Polsce takich nie widzialem.....ale przynajmniej moje nocne sesje zyskaly na jakosci.

 

Lagodna perwazja, wskazanie zalety obnizenia rachunku...chyba tylko tyle...

 

A tak w ogole to w kraju zawzietego katolicyzmu, gdzie koscielny grendeur i majestat to sprawa najwazniejsza, walka z "Jasnoscia" jest raczej beznadziejna. Kazdy farosz bedzie chcial oswietlic swoj kosciol...bo to przeciez dla Pana (a glupie owieczki oczywiscie za to placa.... ). Kosciolow jest w Polsce pewnie wiecej niz astroamatorow. Paradox; w ciemnym narodzie a tyle swiatlosci. Jedyny ratunek to mieszkac w daleko od ludzi i kosciolow.

 

A inni; po prostu nigdy nie widzieli dobrego nieba, nie mieli okazji docenic piekna Starry Night, i nie dbaja o to. Czesi, jedyni z krajow w tej czesci swiata maja juz przepisy nawet na ten temat (o tym czytalem w biuletynie IDA).

 

A gatunki albo sie przystosuja, albo wymra. I tak obecnie z wielu innych powodow jest najwieksza extinction rate gatunkow od asteroidu Jukatan, tak twierdzi Sci.Am.

 

Moze napisac petycje w tej sprawie do Kaczorow, Giertycha i Leppera. Toz to sa nowi i oswieceni decydenci.

Ale chyba sie zagalopowalem. To chyba nalezy do dzialu dowcipow w Hyde Park.

 

Slemfan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Czesi, jedyni z krajow w tej czesci swiata maja juz przepisy nawet na ten temat (o tym czytalem w biuletynie IDA).

Slemfan

 

Jakoś pozytywnych skutków tych przepisów nie widać. Na tej mapie zaświetlenia Europy wypadają dużo gorzej nawet od nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś pozytywnych skutków tych przepisów nie widać. Na tej mapie zaświetlenia Europy wypadają dużo gorzej nawet od nas.

Czechów widze z okna mojego pokoju... Zasuwają światłem jak cholera...

To moja gmina jest o niebo lepsza! O 1 godzinie wyłącza wszystko! Trwa to tylko do 3, ale zawsze!

Myślę, że samorządy mają jakieś konszachty z energetyką... W nocy jest nadmiar energi w sieci, wię energety upycha nadwyżki mocy po śmiesznch pieniądzach. Nie wierzę, że ruch w nocy (pieszy i samochodowy) jest tak intensywny, aby wymagał oświetlenia.

 

pogodnego i ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie prąd w nocy jest o wiele tańszy niż w dzień , konkretnie w godzinach najwiekszego zużycia.

Na tej zasadzie działaja zresztą elektrownie przepompowe, wiec świecic w nocy to nie tak duzy koszt na nieszczescie zresztą.

U mnie swieca jak tylko robi sie ciemno i nie gaszą dopuki nie przyjdzie świt , wiec twoje trzy godziny i tak nieźle sie mają :Beer:

A zaczeło sie od którys tam wyborów samorządowych bo do tamtej pory o 23 panowały egipskie ciemności , w ramak kampani na byrmistrza zaswiecono swiatła i od tamtej pory swieca jak tylko robi sie ciemno i jest ogólna afera jak jakies skrzydło ulicy ma awarje owego oswietlenia.

Wymusiło to na mnie zamontowanie żaluzj w oknach bo lampa swieci mi prosto w okno. a pamietam jeszcze czasy jak w srodku nocy widziałem przez okno gwiazdozbiory.

Ostatnio taki widok przez okno miałem w górach fajnie było ogladać skorpiona z łóżka niby przez chwile ( chmury) ale zawsze :)

Bo u mnie to juz nie mozliwe niestety .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja musze przyznać że moje miasto ma w miare dobre oświetlenie

chodzi mi o lampy (ich kształt i wogóle) będąc raz w Terespolu (miasto 40 km od Białej przy przejściu granicznym) zauwązyłem we mgle ile światła idzie w niebo patrząc zaś na lampe którą mam na osiedlu daje ona mało światła w niebo ale zato nieźle wali woczy :/

Najlepsze sa braki prądu w nocy gdy jest bezchurne niebo :D:banan::banan::banan: Takiej drogi mlecznej w mieście nigdy nie widziałem :D:D:D zasięg gdzieś około 6,5 mag co prawda gdy zgasną niektóre lampy (po 21) a puźniej lampy na koleji po 23) to stojąc na dachu bloku (5 pięter) można spokojnie prowadzić obserwacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czechów widze z okna mojego pokoju... Zasuwają światłem jak cholera...

To moja gmina jest o niebo lepsza! O 1 godzinie wyłącza wszystko! Trwa to tylko do 3, ale zawsze!

Myślę, że samorządy mają jakieś konszachty z energetyką... W nocy jest nadmiar energi w sieci, wię energety upycha nadwyżki mocy po śmiesznch pieniądzach. Nie wierzę, że ruch w nocy (pieszy i samochodowy) jest tak intensywny, aby wymagał oświetlenia.

 

pogodnego i ciemnego nieba

 

 

Akurat nam to wszystko psuje ta cholerna czeska elektrownia. Już niedługo (przeprowadzka) po wyjściu na balkon od południa będę ją miał jak na dłoni. Trudno, trzeba będzie śmigać w inne miejsce żeby się choć troszka nacieszyć ciemnością.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cieszyłem się pięknym i czystym niebem we wszystkie strony... do czasu :burza:

W odległości ok. 300 metrów od mojego domu PTC postawiła maszt komórkowy wysokości ok. 35 - 40 metrów. Teraz w stronę mojego domu świecą dwie lampy halogenowe zawieszone na wys. ok 10 metrów. Zapalają się po zmroku i wyłączają o świcie (mają czujniki jasności, ale za wysoko, by je uszkodzić lub zdemontować :D ). Więc niemal cały czas mam niebo jak na kilka dni przed pełnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stronie: http://www.darksky.org/fixtures/fsa-mfr-list

przedstawiono listę producentów oświetlania, mających aprobatę IDA

m.in.: http://www.antiquestreetlamps.com/products/DarkSkies/

http://www.visionairelighting.com/products/index.htm

http://www.sternberglighting.com/nightsky.asp

 

generalnie chodzi o to, żeby lampy miały osłony, lub ukierunkowane światło w stronę ziemii, a nie nieba B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wy się panowie denerwujecie, przecież jeszcze 50 do 100 lat takiej rabunkowej gospodarki na naszej planecie + ogromne przeludnienie i będzię piękne ciemne niebo za 100 latek.

 

Ludzie z oświetlenia elektrycznego przejdą na kaganki, spokojna głowa.

A do tej pory nic się nie da zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wy się panowie denerwujecie, przecież jeszcze 50 do 100 lat takiej rabunkowej gospodarki na naszej planecie + ogromne przeludnienie i będzię piękne ciemne niebo za 100 latek.

 

Ludzie z oświetlenia elektrycznego przejdą na kaganki, spokojna głowa.

A do tej pory nic się nie da zrobić.

 

Nie przejdą. Oliwa do kaganka bedzie za droga. Co innego prad który mozna zrobic praktycznie ze wszystkiego i za grosze.

 

Będzie świecić dalej. :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Właśnie słucham i czytam artykuł o planowanym braku energii elektrycznej w naszej sieci. Hmm, czyżby nadchodziły dobre czasy gaszenie iluminacji w głęboką noc? U mnie nawet kosciół gasi oświetlenie koło 1.00.

Nadchodzi czas ciemnego nieba? Oby!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet na tym AstroForum znajdziesz grupy, które działają dokładnie w przeciwnym kierunku - radosnego i bezrefleksyjnego zanieczyszczania nieba światłem laserowym. To co tu mówić o "zwykłych ludziach"? Oni mają inne kłopoty i dla nich ta idea to czysta abstrakcja. Uważaj, bo cię psem poszczują a jeszcze pogonią z widłami lub kłonicą :szczerbaty:

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Nadchodzi czas ciemnego nieba? Oby!

Nie nadchodzi. Jedź na dowolną wieś albo do małego miasteczka i spytaj czego najbardziej brakuje we wsi. Nikt ci nie odpowie "dobrej drogi" albo "kanalizacji". Wszyscy radośnie stwierdzą, że jest za mało latarni. Ludzie pod światłem czują się bezpieczni. Nie przeskoczysz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc onegdaj w Dreźnie zaobserwowałem ciekawe zjawisko. Otóż w "lepszych" dzielnicach willowych panuje moda na uliczne latarnie gazowe. Te drezdeńskie są bardzo ładnie zaprojektowane, tzn. świecą tylko na ulicę, a nie w niebo. Ale i na ulicy nie jest przy nich tak jasno, jak przy oświetleniu elektrycznym. Może kiedyś i my dojdziemy do podobnego, miłego dla oka astronoma, snobizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.