Skocz do zawartości

M51


Heniek

Rekomendowane odpowiedzi

Poddałem się forumowej krytyce i czytam, że zdjęcie obroniło się. ;)

Dziękuję za wyrazy uznania.

 

ps.jakiego filtra LP używasz

 

Używam filtr Baader Planetarium "Moon&skyglow". Żadna rewelacja, ale trochę zmniejsza poziom jasności nieba. Niestety obiekty fotografowane także w pewnym stopniu przyciemnia.

 

 

Teraz parę słów do chcących zająć się astrofotografią. Można zająć się nia poczynając od niezbyt pokaźnych sum. Nie musi być to sprzęt topowy. :) Zaczynałem swoją przygodę z astrofoto przed 3 laty z Vestą SC1 (przeróbka na długie czasy). Miałem już Soligora MT-800 na firmowym montażu ( w nazewniczej nomenklaturze, to chyba Astro 3), dokupiłem napęd w jednej osi. Początkowo wynosiłem na zewnątrz normalnego peceta z monitorem! :lol: , nic się nie zepsuło. I tak w drodze ewolucji sprzętowej i umiejętnościowej doszedłem do dzisiejszego poziomu. Można prześledzić ją na

mojej stronie. Część młodszych kolegów nie może pamiętać, jak wyglądało moje pierwsze zdjęcie DS'a. Tylko proszę się nie śmiać. :lol:

 

M57.jpg

 

To było 20x20 s i 2x30, bo tyle udało mi się zrobić ekspozycji w miarę nie poruszonych.

Jak widzicie, początki nie są łatwe, ale później jakoś tam idzie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale Heniu, ta mgławica ma rozmiar niewiele ponad minutę kątową! i przy jej jasności to i tak wielkie wyzwanie, dla każdego astromiłosnika

a przy okazji, może byś uchylił rąbka tajemnicy, jak i czym robisz obróbkę zdjęć?

a może jakiś malutki tutorialik? :notworthy:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak prowadzisz rubinara, kontówka i okular czy ogniskuje

ps fotka prima

 

Nie,nie,nie. W ognisku Rubinara jest wkręcona Vesta SC3, która współpracuje z programem GuideDog.

Program na podstawie analizy obrazów z Vesty generuje poprawki dla sterownika montażu.

Przy tej skali zdjęcia dokładność prowadzenia musi być w granicach 3". Nie sądzę, żeby udało się uzyskać taką dokładność z prowadzeniem ręcznym, no chyba że jest się Leszkiem Marcinkiem. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee przepraszam - tak wyglada m51 na 200mm lustrze??....... :wow:

 

Ano, pod warunkiem, że najpier sobie ją wydrukujesz a potem przykleisz do tego lustra :szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

 

A tak na serio, to w teleskopie wszystko wygląda duuuużo gorzej niż na zdjęciach, najlepiej po prostu umówić się z kimś i samemu popatrzeć, żeby potem nie mieć złudzeń.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.