Skocz do zawartości

synta 200/1200


kala

Rekomendowane odpowiedzi

synta 200/1200 jak juz wiesz daje bardzo dobre obrazy. Montaz Dobsona . Lekka tuba i jakbys chciala powiesic ja na montaz paralaktyczny to konieczne przerobki, wzmocnienia. Choc na Dobsonie bardzo dobrze sie sprawuje. Cena nowej ok 1000 zl i jest tak niska w tej jakosci obrazow i srednicy lustra, ze wykosi lokalnych krajowych producentow .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz no na moją sygnaturkę - tam jest NAJLEPSZA ODPOWIEDŹ :D

 

Poza tym - qrcze ostatnio w co drugim topicu Synta, Synta, Synta- jest gdzie poczytać! Drobną próbkęMASZ TUTAJ

 

:Beer:

czytam i czytam! :D ogolnie wychodzi na to ze oprocz paru mankamentow synta zbiera bardzo dobre recenzje! I wlasnie takie opinie uzytkownikow roznia sie od suchych faktow jakby ktos niewiedzial(kedzior)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko o syncie 200/1200: dobra, tania, poręczna, popularna, prosta konstrukcja, łatwa w kolimacji, łatwa do usprawnien, szybko się chłodzi, lekka (16kg), uniwersalna (dobra do planet i ds'ów),itd, itp....

 

 

pogodnego i ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie interesuje Cie astrofoto, to Dobson jest najlepszym rozwiazaniem, a wsrod Dobsonow obecnie Synta ma najlepszy stosunek ceny do jakosci. Prostota konstrukcji, stabilnosc i latwosc obslugi sa fenomenalne. Szybciej obiekty na niebie znajduje sie juz tylko za pomoca lornetek lub oczu.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wszystkie opinie! jestem za !!zobaczymy czy zostaniemy z synta przyjaciolkami!!oj oj gdyby tylko nie te gabaryty ,powinni produkowac specjalny sprzet dla kobiet :D pozdrawiam !

Ja kto nie produkują

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e0a4c6b33ac03c9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamówiłem Syntę 8, dosyć tego marudzenia mam i zastanawiania. Męska decyzja i po bólu :banan:

 

Chciałem zamówić w deltaoptical, ale synty 8 się wyczerpały, zadzwoniełem więc do delty i dowiedziałem się że następna dostawa będzie dopiero w połowie lipca.

Poszukałem więc innego sklepu i zamówiłem synte w dfoto.sklepie za 1074 zł z dostawą będzie 1099 zł, czyli tyle ile w Delcie.

Ale jeszcze nie wiem czy sprzęt jest w magazynie, mają poinformować.

Z gabarytami nie jest tak źle synta 10 to już boiler, a 8 to boilerek, różnica w wadze i średnicy.

 

Lepiej jednak zostawić sobie kasę na akcesoria i nie chorować na dwucalicę złośliwą która by mnie kosztowała 850 zł więcej ( synta 10).

Teraz już tylko: Vixen LV 6mm, Vixen LV 12 mm. Swan 25 mm i można obserwować świetnym sprzętem za 2300 zł. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Może być kłopot... Ale Doktor trzymam kciuki! Nie wyjaśnię teraz czemu tak podejrzewam. Poczekam, aż się dowiesz.

O gabarytach - przedwczoraj zachcialo mi się Jupka polukać. A babrać się w takie tam noszenie osobno - no się nie chciało :rolleyes: Więc przeniosłem Synciarę jakieś 100 metrów w całości - sam. A Pudzian żaden nie jestem :D

Uwagi sa takie: nieść się tak da, pomimo wymiarów, które bardziej przeszkadzają niż waga. No ciężko, ale się da. Tylko ta piep...na półeczka na okulary :szczerbaty: Noga obtarta na amen! Szczęście, że na obserwy niemieckie moro zakładam - w dżinsach chyba by była dziura!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi sa takie: nieść się tak da, pomimo wymiarów, które bardziej przeszkadzają niż waga. No ciężko, ale się da. Tylko ta piep...na półeczka na okulary :szczerbaty: Noga obtarta na amen! Szczęście, że na obserwy niemieckie moro zakładam - w dżinsach chyba by była dziura!!!

Też miałem okazje przenosić Syncie w całości no i w sumie złapalem sobie jedną ręką za rączke a drugą podtrzymałem podstawe dobsona, także mniej więcej była na wysokości pasa (tuba była skierowana pionowo do góry)... z początku było wszystko spoko ale po paru metrach myślałem że mi sie kręgosłup złamie no i w dodatku tuba tak wysoko wystawała że jeszcze o jakieś krzaki zahaczyłem... Później przez pare dni chodziłem jak kaleka no ale to pierwszy raz miałem doczynienia z takim teleskopem także nie wiedziałem jeszcze że to można rozkręcić na 2 części... :D

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja ma małe pytanko do właścicieli swoich Synci :D

Testowałem kolimacje teleskopy metodą Hamalową i dobicie lustra głównego w lusterku wtórnym jest ciut przesunięte w prawą strone. Więc wyjołem kluceyk do kolimacji, wkładam w dziure gdzie jest śruba, i do tej pory poszło jak po masełku....

Próbuje przekręcić a tu nic!! :huh:

Śruba stawia taki opór że prędzej wygne pająk w pół okrąg (już lekko został zgięty przez pruby) niż przekręce te śrube!!

Czy ja robie coś źle :icon_question::icon_question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o noszenie Synty w rękach to ja zazwyczaj wykonuje to łapiąc za czarne rączki, i podciągając ją do góry na zgięte łokcie tak że tubus mam przed twarzą. W trudnym terenie moze byc ciężko bo nie widać co pod nogami ale na płaskiej powierzchni jest ok, nic nie przeszkadza w stawianiu kroków. Synta jest jednak dość nieporęczna do przenoszenia w całości przez jedna osobę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma małe pytanko do właścicieli swoich Synci :D

Testowałem kolimacje teleskopy metodą Hamalową i dobicie lustra głównego w lusterku wtórnym jest ciut przesunięte w prawą strone. Więc wyjołem kluceyk do kolimacji, wkładam w dziure gdzie jest śruba, i do tej pory poszło jak po masełku....

Próbuje przekręcić a tu nic!! :huh:

Śruba stawia taki opór że prędzej wygne pająk w pół okrąg (już lekko został zgięty przez pruby) niż przekręce te śrube!!

Czy ja robie coś źle :icon_question::icon_question:

 

Kilka dni temu po raz pierwszy kolimowałem moją Synte i też miałem ten problem.

Śrubki do ustawiania lusterka wtórnego chodzą bardzo cieżko - żeby nie powyginać pająka, trzeba przytrzymać go drógą ręką, tak aby siły sie zrównoważyły. Ale musze przyznać że mnie rece bolały od tego malutkiego,wbijającego się w dłoń imbusa.

Z lustrem głównym nie było już problemów, śrubki można wygodnie regulować śrubokrętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej chlopaki, cos tu nie gra. Nic na sile! Jezeli srubka kolimacyjna stawia duzy opor to znaczy, ze cos dziala z duza sila na jej koniec. Srubek jest tam 3 tak? (albo 4 - jedna broszka, zasada bedzie taka sama.), no to robimy po kolei:

 

1. Poluzowujemy wszystkie 3 srubki (odkrecamy lekko - nie dokrecamy!)

2. Na luznym LW (tylko bez przesady - nie odkrecic go!) robimy na kazdej srubce 1-2 obroty, kontrolujac jak zmienia sie polozenie LW - gora <>dol, lewo<>prawo, gora,lewo<>dol prawo itd.

3. Majac rozpoznane kierunki dzialania srub, ustawiamy pierwsze dwie tak, aby ustawienie lusterka bylo minimalnie za mocne w danych kierunkach (pol obrotu?, jeden?)

4. ostatnia sruba krecimy, az do zlapania oporu. Mamy sytuacje, w ktorej mamy juz LW prawie OK, a blad jest na linii pracy ostatniej sruby.

5. Dociskamy LW ostatnia sruba tak aby ustawic LW w docelowa pozycje. Opor bedzie tu szybko rosl. Nie nalezy ostatnia sruba korygowac gdy opor osiagnie za duza wartosc. Ta ostatnia sruba po chwyceniu pierwszego oporu, powinna zakonczyc ustawianie LW na max 1 obrocie. Jezeli tego nie zrobi, to za daleko ustawilismy pozostale i trzeba ponownie przejsc punkty 1-4 z poprawka na mniejsze przeforsowanie ustawienia LW na pierwszych 2 srubach.

 

Jeju, nie kolimujcie srubami na sile, trzymajac lapa pajaka!.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesto wystarczy poluznic srodkowa i 3 boczne juz lekko pojda.

A musisz w ogole je ruszac . Pokrec moze tymi od lustra glownego .

Srubkami od LW krecimy gdy musimy ustawic LW jego kat pochylenia , wysokosc oraz jak patrzy w bok wyciagu . jak parzac w wyciag widzisz cale lustro glowne odbite w wtornym w miare symetrycznie to nic wtornym nie krec . Jest maloprawdopodobne aby tam bylo zle ustawione . Dopiero po kreceniu bedzie zle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany :D

Lustro było lekko zasłoniete dlatego zdecydowałem sie wykonać kolimacje.

Po dokładnym przeanalizowaniu polskiej i angielskiej wersji instrukcji musze przyznać że ktoś olał robote!!

Nagle z teleskopu Sky Wacher zjawił się teleskop Sky Hooper !! :huh:

Trzeba poluzować przeciwną śrubkę i wtedy wchodzi łatwo. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.