Skocz do zawartości

Saturna czas zacząć.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Wczoraj złożyłem dopiero odebranego Dobsona 10" i już o zmierzchu oddaliłem się za miasto na pole z jakimkolwiek widokiem na niebo w celu dokonania pierwszej w życiu OBSEWACJI!

Pierwsza obserwacja przebiegała dość chaotycznie - uczyłem się jak po ciemku odnaleźć odpowiednie podzespoły w jednym wielkim rozgadiaszu - potem nieudolne próby opanowania tego co widzę na niebie, w szukaczu i w okularze i lekcja jak to się pięknie rozjeżdża gdy nie w tę stronę skoryguję kierunek tuby.

W końcu próba odnalezienia jakiegokolwiek OBIEKTU - zupełnie nie przygotowałem się wychodząć z domu.

:D - czy jeszcze pamiętacie pierwsze obserwacje?

No i w końcu bliskie spotkanie z jasnym punktem, który niepokojąco psuł żelazko Lwa i w okularze okazał się być plamką z uszami!! - przeżycie mistyczne. Rozsądek nakazywał wracać spać i do pracy rano, ale spędziłem więcej czasu wpatrując się w przepiękną powierzchnie i co mnie zaskoczyło doskonale widoczne księżyce (znajdę sobie co to było).

Niestety większość energii poświęcałem próbując szturchać telepa w kierunku gdzie uciekał Saturn - przy kitowym 10 mm dość żwawo, a ja nie wiem jeszcze gdzie szturchać.

Jak dajecie radę Dobsona pchać przy więcej niż 120x???

 

pozdrawiam

roberciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda warunki miałem nieciekawe na saturna- łuna Lublina na południowo-zachodnim niebie, ale zaobserwowałem dokładnie to samo -planetkę i 3 księżyce, wszystko ładnie widoczne bez zerkania :rolleyes: z okularem NLV 5mm.

Do tego doszedł obowiązkowo!!! triplet lwa, wszystkie galaktyczki widoczne w plosslu 25mm, plus oczywiście M95,96,105.

Najbardziej mnie jednak ucieszyła SOWA M97, która była świetnie widoczna razem z 'oczami', chociaż mało sobie karku nie skręciłem operując DODSONEM w zenicie :Boink:

POZDRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj złożyłem dopiero odebranego Dobsona 10" i już o zmierzchu oddaliłem się za miasto na pole z jakimkolwiek widokiem na niebo w celu dokonania pierwszej w życiu OBSEWACJI!

Jak dajecie radę Dobsona pchać przy więcej niż 120x???

Ustaw teleskop na jasną gwiazdę i poćwicz na poczatek przy mniejszym powiększeniu, a jak będziesz w stanie utrzymywać obiekt w polu widzenia, to zwiększ powiększenie ... jak będziesz w stanie utrzymywać obiekt w polu widzenia, to zwiększ powiększenie ... proponuję po 15 minut na każde powiększenie. Ćwiczenie czyni mistrza, ale dopóki nie wyczujesz, z jaką siłą należy "popychać" teleskop przy danym powiększeniu, dopóty obiekt bedzie Ci uciekał !!! Cierpliwie ćwicz i zaczynaj obserwację od małego powiększenia. Po kilku nocach dojdziesz do wprawy :D

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Właśnie zwinąłem teleskop do domku bo dłonie mi już trochę zgrabiały i muszę szczerze przyznać, że dzisiejszy Saturn zrobił na mnie SUPERR wrażenie. Planetka świetnie widoczna wraz z czterema księżycami po jednej stronie: Tytan, Rhea, Tethys i Dione. A już w największe zdumienie wprawił mnie fakt, że najlepszy efekt osiągnąłem z okularem plossl 10mm (tak,tak ten standardzik dodawany do synty) -obraz żyleta, żadnych drgań. :blink: SZOK!!! W NLV 5mm nie udawało mi się złapać ostrości....

Tyle w temacie Saturna, a może ktoś z czytających mojego posta będzie mi mógł powiedzieć co zobaczyłem dzisiaj w pobliżu M81 i M82??? Obiekt znajdował się trochę na zachód od M81 i wyglądał jak słabo widoczna galaktyka- taka szara podłużna mgiełka- na mojej mapie nic takiego nie ma, również w stellarium nic nie znalazłem..... :help:

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jes! Jes! Jest!

Nareszcie udało mi się moją 8" "słomką' zarejestrować Przerwę Cassini'ego.

Pomogły dobre warunki pogodowe i proces dekonwulacji ( Astra Image).

... a może to tylko moja autosugestia? Widać czy nie widać? ;)

Saturn_13_maja.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś napykał ze sto takich fotek to by wyszedł niezły Saturn.

 

Napykałem niestety tylko ze dwie, ale mam za to pytanie, nie za bardzo na temat.

 

Dlaczego w moich postach najpierw pojawia się ślepy adres, a potem dopiero miniaturka zdjęcia, tak jak powyżej?

Występuje to już nie pierwszy raz. Gdzie robię błąd ?

Edytowane przez ifo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Gdy Słońce jeszcze na niebie.....

..... można spróbować.

 

Sprzęt mi się coś przykurzył, więc dziś, a właściwie to już wczoraj, wybrałem się z "klamotami" za miasto.

Gdy niedawno zajęty nocnymi obserwacjami w terenie przymroziłem sobie stopę (co dotkliwie odczułem po powrocie do domu), postanowiłem coś upolować w ciepłych promieniach naszego Słoneczka.

Udało się :banan:

 

post-8089-1242426111_thumb.jpg

ok. godz. 19.53

 

post-8089-1242426148_thumb.jpg

ok. godz. 20.07, dla zwiększenia kontrastu troszkę przyciemniłem niebo

 

Zdjęcia w projekcji afokalnej przez SCT6 + BENQ + PL15 + PL9 + RegiStax.

Saturn był jeszcze niewidoczny nieuzbrojonym okiem w błękicie nieba.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Moje pierwsze próby z Saturnem i posiadanym wtedy refraktorem Tał 100RS przeprowadziłem w lutym 2006 r. To co mi wtedy wyszło można zobaczyć na pierwszym zdjęciu (Tał 100RS bez prowadzenia, Barlow 2x, Vesta). Ależ te pierścienie wtedy pięknie wyglądały!

 

Od tego czasu Vesta przeleżała kilka lat obrastając kurzem, a ja zdążyłem zmienić teleskop na Syntę 8" na montażu Dobsona. Od kilku dni z zadrością przeglądałem jednak Wasze Saturny prezentowane w tym wątku i postanowiłem sprawdzić jaki będzie efekt połączenia starej kamerki z obecnym teleskopem.

 

Pierwszą próbę wykonałem przedwczoraj (2009.05.14) i jej wynik prezentuje drugie zdjęcie (wypadkowa ogniskowa 2400 mm, stack ok. 50 klatek, obróbka w Registax, crop i resize 150%). Wynik mnie mocno zniechęcił (kto próbował kręcić aviki Vestą przy ogniskowej 2,4 m na montażu Dobsona wie o czym mówię).

 

Wczoraj (2009.05.15) jednak się zawziąłem i postanowiłem popracować trochę nad parametrami ekspozycji i ostrością. Wynik jest na ostatnim zdjęciu (parametry i obróbka bez zmian). Prawda, że widać postęp? :D

 

Byłoby pewnie jeszcze lepiej z platformą, którą składam dla mojej Synci. Niestety, zanim ją zdążę uruchomić Saturn schowa mi się już za chałupę sąsiadów :(

 

Pozdrawiam,

Alex

SaturnBarlowWavelet.jpg

20090514.jpg

20090515.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za dobre słowa! :notworthy:

 

Mobilizujecie mnie do dalszych prób. Jakbym tak podpiął kamerkę pod lepszego kompa to może by mi nie gubił połowy klatek przy 15 fps? Hmmm... :scratchhead: Dużo więcej z tego setupu nie wycisnę, ale chociaż szumy by spadły...

 

Pozdrawiam,

Alex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.