Skocz do zawartości

Wenus w 2007 roku


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Chorwacka wenus - warunki do obserwowania całkowicie doskonałe .... tego wieczoru z wenus długo nie zapomne.... seeing doskanły ale pogaraszający sie wraz z kolejnymi kieliszkami... wysokość nad horyzontem coraz mniejsza - w koncu uniemozliwiająca wygodne obserwcje wenus... aż w koncu całkowicie horyzontalna - przesiadka z obserwacjami na lirę i łabedzia :P

Resize_of_DSCN1496.JPG

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza Wenus upolowana przez ETX-70 AT z LV 5mm i Canon A630 w projekcji z zoomem 4x i dodatkowo jeszcze trochę cyfrowo powiększona w trakcie nagrywania (co by lepiej ostrość ustawić). Złożenie po około 400 klatek z filmu avi 640x480 robionego przez aparat. Wszystkie klatki po kolei, jak leci bez selekcji. Czas naświetlania 1/125, 30 fps. Około godz. 20. Obrazki po lewej bez jakiejkolwiek dodatkowej ingerencji.

497.png 497_1.png

498.png

Dodałem jeszcze pierwszą Wenus z wyczernionym tłem. Ze względów estetycznych, bo prawdziwe tło było takie mniej więcej, jak na pierwszym obrazku (Słonko było jeszcze dosyć wysoko, bo 5,5* nad horyzontem).

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia moja Wenera przed dołowaniem z dzisiejszego popołudnia, z godz. mniej więcej 16, średnica kątowa ok. 50". SC10", barlow3x, Logitech (zaledwie 35klatek z 600 bo takie były warunki niestety) Fotka przyciemniona.

W310707X.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przypomniałem sobie że lubię wyzwania i postanowiłem uchwycić cieniutki sierp Wenery tuż pod tarczą Słońca. Zabrałem się do tego w ten sposób, że sprawdziłem w SkyMapie jaka jest różnica położenia tych ciał w deklinacji i nakierowawszy SC10" na srodek słoneczka (filtr) zjechałem 9* w dół na skali stopniowej, po czym "czesałem" w lewo i prawo okolicę w okularach słonecznych, bo dzisiaj atmosfera idealna nie jest. Za trzecim razem trafilem na planetę (okular 32mm. power.=78x) Jest to okazja do ew. zaobserwowania sladów atmosfery wenusjańskiej poza obwód 180*, ale nic takiego nie było widać. Wrzucam dwie fotki: pierwsza stack 40kl. z avika, druga pojedyńcza klatka-najlepsza jaką znalazłem, SC10", barlow 2x, Logitech. Obraz w teleskopie był silnie turbulentny i tak się cieszę ze mi się udało to zarejestrować. Wiązka z obrazem Słońca wychodziła tuż obok oprawy lusterka wtórnego SCT, ale temperatura w plaszczyźnie korektora nie była wyższa niz powietrza. Ostrożnie z tym gdyby ktoś zechciał próbować.

W150807.JPG

W150807B.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem nowy temat a tu cała kolekcja Wenusek ^_^

 

To i swoją dorzucę

 

Wenus - 15 VIII 07 12:45 | 8° 47′ 55″ od Słońca | - 3,97 mag. | 1,14% tarczy | 58″ średnicy

108_Wenus_15.VIII.07.jpg

Newton 270/1500, Barlow Soligor 2" 2x - ToUcam PRO II PCVC840K

1/5000 sek. ( stack 7 klatek, seeing beznadziejny )

 

http://astrofotografia.republika.pl/108_Wenus_15.VIII.07.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze,moze i ja sie skusze...Tylko nie wiem jeszcze jakie pole omiata moj teleskop :Boink:

A nie,przypomnialem sobie,ze Ksiezyc w pelni sie nie miesci w polu widzenia,ale ledwo-ledwo,wiec bedzie to ok. 0,5 stopnia z okularem 40mm.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Lemarc,a nie zakladasz filtra Wenus U do Canona...??
Mam filtr 1/1,4" co zmusza mnie do projekcji okularowej w tym ukladzie, a wtedy nie byłem na to przygotowany. To faktycznie jedyna sposobnośc do wypróbowania tego filtru, lecz istnieje problem teoretyczny polegający na tym że on przepuszcza zakres widma w okolicy 354nm. a filtr w Canonie go blokuje, bo tak wynika z krzywej przepuszczalności poniżej. Na ile skutecznie to przekonam się jak zrobię fotki.

canon.png

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc,a nie zakladasz filtra Wenus U do Canona...??
Dzisiaj założyłem, ale efekt marny jak widać, poniewaz pogoda wariacka, co chwila niskie chmury i nie było kiedy trafic w ostrość. Jedyne co ustalilem to że w projekcji okularowej z okularem 20mm. na ISO400 czas naświetlania oscylował w granicach 2 sekund, przy czym nałożyło się jeszcze odbicie źrenicy wejściowej teleskopu. Oczywiście o ostrzeniu w wizjerze nie było mowy, bo oko nie widzi UV, wiec było tam ciemno, a ze co chwila nadlatywały chmurki, to mam tylko to co wstępnie ustawiłem wizualnie przed założeniem filtra. Spróbuję jeszcze przy lepszej pogodzie, ale trzeba bedzie zwiekszyć skale projekcji i wydłużyć naswietlanie, więc rewelacji nie będzie, tylko doswiadczenie.

WENUS71007A.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj założyłem, ale efekt marny jak widać, poniewaz pogoda wariacka, co chwila niskie chmury i nie było kiedy trafic w ostrość. Jedyne co ustalilem to że w projekcji okularowej z okularem 20mm. na ISO400 czas naświetlania oscylował w granicach 2 sekund, przy czym nałożyło się jeszcze odbicie źrenicy wejściowej teleskopu. Oczywiście o ostrzeniu w wizjerze nie było mowy, bo oko nie widzi UV, wiec było tam ciemno, a ze co chwila nadlatywały chmurki, to mam tylko to co wstępnie ustawiłem wizualnie przed założeniem filtra. Spróbuję jeszcze przy lepszej pogodzie, ale trzeba bedzie zwiekszyć skale projekcji i wydłużyć naswietlanie, więc rewelacji nie będzie, tylko doswiadczenie.

Mimo wszystko czekam na nowe zdjęcie.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.