Skocz do zawartości

Parę szkiców


Ares

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jeszcze raz, bo jestem tu nowy ;) O sobie pisałem w "Nowych użytkownikach".

 

Muszę przyznać że szkicowanie przy okularze sprawia mi dużo satysfakcji, a poza tym naprawdę czuję że obserwuję wtedy obiekt i "uczę się" go. Poza tym wychodzi to dużo taniej niż astrofoto.

 

Wrzucam parę szkiców wykonanych w ostatnich miesiącach przy 8 calowym newtonie pod niebem NELM 5.5-6.0.

Niestety nie mam skanera i muszę fotografować szkice dlatego tło nie wychodzi zbyt jednolite. Szkice opracowuje z użyciem Paint Shop Pro korzystając głównie z porad Jeremy'ego Pereza

 

Mój pierwszy w ogóle szkic - M39

m39final01w1yc0.jpg

 

Pierścień i Hantle - niestety nie dało się tak ustawić levelsów, aby było jednolite niebo i jednocześnie nie stracić "mgławicowości mgławic :D "

m57final03wnu2.jpg

 

m27final01wes3.jpg

 

W M27 nie widziałem żadnej struktury poza - "tu trochę jaśniej i bardziej kontrastowo, a tu mniej" - ciekawe jak by było z filtrem (np UHC?)

 

... na koniec M-ki z Kasjopeji

 

m52final01wlf0.jpg

 

m103final01wta9.jpg

 

Do M103 powiększenie 160x jest na pewno za duże, ale tej nocy nie miałem czasu szkicować szerszego pola bo wszystko i tak spływało rosą i trzeba było się naprawdę spieszyć aby wypełnić plan obserwacyjny i przy okazji coś narysować.

 

Wszelkie krytyczne uwagi (dość) mile widziane :szczerbaty:

 

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa. :rolleyes:

 

Jeśli chodzi o czas - to przy teleskopie szkic zajmuje ok godziny (powiedzmy 30-60 min), nie wiem dokładnie to zależy głównie od ilości gwiazd w FoV. Potem kilka minut po powrocie do domu przy jasnym świetle - poprawianie niedociągnięć (częściowo, większość wymazuję i poprawiam na kompie). Potem zrobienie kilku zdjęć, wybór najlepszego, obróbka w PSP. W sumie pewnie od dwóch do trzech godzin na szkic wychodzi (czyli w jeden dzień nie ma szans przy obecnej ilości zajęć). Ale satysfakcja jest spora :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne! Teraz już wiemy czym jest prawdziwy szkic! Ja Tobię ołówki i szkicownik będę nosić!

(hehe, a astrofoto niech się schowa!)

 

Dzięki, ale koledzy, nie przesadzajcie :szczerbaty:

 

Sam też czekam na więcej - szczególnie czasu i pogody.

 

Ciemnego nieba... (i pogaszonych latarni.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche komputerowej obróbki(gwiazdy)daja niesamowity REALNY efekt ,co widac.

Nie przesadzam ale całosc naprawde wywaliła mnie w kosmos!

 

POEZJA! i czekam na więcej!

POZDRAWIAM!!!

 

Mistrz pochwalił, o radości! :helo: Twoje szkice gromad kulistych i M 33 to jest COŚ! - jeszcze nie czuję się na siłach mierzyć z takimi obiektami.

 

Faktycznie żeby jak najbardziej zbliżyć się do obrazu jaki pamięta się z okularu trzeba trochę komputerowej obróbki. Zresztą muszę powymazywać skreślenia i strzałki i inne znaczki, którymi koryguję źle umiejscowione gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrz pochwalił, o radości! :helo: Twoje szkice gromad kulistych i M 33 to jest COŚ! - jeszcze nie czuję się na siłach mierzyć z takimi obiektami.

 

Faktycznie żeby jak najbardziej zbliżyć się do obrazu jaki pamięta się z okularu trzeba trochę komputerowej obróbki. Zresztą muszę powymazywać skreślenia i strzałki i inne znaczki, którymi koryguję źle umiejscowione gwiazdy.

 

Piękne szkice.

Miałem już nie pisywać, ale nie mogę się powstrzymać od tej skromnej pochwały.

 

ciemnego nieba i dobrego ołówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Ares :D

Oglądałem twoje szkice prędzej na sąsiednim forym ( AM ) i powiem że cały czas jestem pod wielkim wrażeniem !!

Twoje szkice są dla mnie w samej czołówce wszystkich grup dyskusyjnych ( astronomicznych )

 

Gratulacje Brawo !!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.