Skocz do zawartości

Słońce w h-alpha


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie wyszło, podoba mi się rozdzielczość z tej apertury. Zdaje się, że reduktor nie wprowadza żadnej degradacji obrazu nawet na brzegach, zdjęcia są z pełnej klatki? Reduktor to 2" czy 1.25"?

 

Wygląda na to, że Quark nie był dokładnie na linii Hα – można poznać po tych plackowatych „łysych” obszarach i po bombach Ellermana (jasne punkty). Coś jak na tym zdjęciu z teleskopu DOT (por. te Hα - 0,7Å, Hα + 0,7Å).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.
To nie są pełne klatki, ROI ustawione na 1600x1300 (matryca 3096x2080). Reduktor 1,25", niestety przy pełnej klatce na brzegach już widać rozmycie.

Godzinę temu, WielkiAtraktor napisał:

Wygląda na to, że Quark nie był dokładnie na linii Hα – można poznać po tych plackowatych „łysych” obszarach i po bombach Ellermana (jasne punkty). Coś jak na tym zdjęciu z teleskopu DOT (por. te Hα - 0,7Å, Hα + 0,7Å).


Wielkie dzięki za przykład! czytałem o tym na solarchatforum.com, ale nie bardzo wiedziałem na co patrzeć. Zauważyłem też, że przy takiej orientacji kamery prawą stronę mam zawsze jaśniejszą, dużo mniej ciemnych "włosów". Czy lepsze dostrojenie pomoże na to? Czy jeszcze coś innego trzeba kombinować? 

Lunta dużo łatwiej się stroi, regulacja działa natychmiastowo. A tu po zmianie trzeba czekać 7 minut na pełne przestrojenie. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli strojenie Quarka nie przyniesie poprawy kontrastu to przyczyny szukałbym gdzie indziej. Przede wszystkim z F5 nie wyciągniesz nie wiadomo jakiego kontrastu i ilości szczegółów. Porównywałem z Quarkiem dwa refraktory - SW 120/600 oraz Bresser 127. Lepiej wypadł SW, nie było jakiejś ogromnej różnicy ale dało się zauważyć, że w SW jest lepszy kontrast. Obstawiam że na niekorzyść Bressera działała soczewka korekcyjna w wyciągu. Wpływ na obraz może mieć również ERF lub filtr UV IR cut, w zależności jakiego używasz. Np. filtr Baadera UV iR cut z Quarkiem powodował widoczny spadek kontrastu. Dopiero Astronomik IR block lub Svbony UV IR cut nie powoduje żadnej degradacji obrazu. Do tego dochodzi jeszcze kątówka, powinna być dielektryczna 99%. Każdy element optyczny przed Quarkiem obniża w jakimś stopniu % transmisji i finalnie może obniżyć kontrast. 

Najlepszym testem będzie wsadzenie Quarka bezpośrednio w wyciąg bez kątówki i filtra UV/IR cut i sprawdzenie jakości obrazu na różnych ustawieniach strojenia. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś niestety nie zdążyłem przed chmurami. Skoro już wystawiłem wszystko to nagrałem jednego avika a oto efekt. 
Bresser 127/635, Daystar Quark chromo, ASI 178MM + reduktor 0,5x
1.png.e144a6f5c5247c06099c1b6769361926.png

W takich warunkach focone: 

IMG_20210523_100049_resize_79.jpg.ce529ad85af3d7172893b8fb56df88e7.jpg

Edytowane przez DarX86
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ładnie tak post pod postem ale cóż. Nie myślałem, że tak szybko się wyrobię  z tym materiałem :) 
Pierwsza próba z animacją, sprawdzenie jak bardzo rotacja pola będzie mieszać. Dla mnie wyszło dobrze, choć przy dłuższym można będzie dostać kręćka :P
Nagrywane między 9:05, a 9:40. W odstępach co 30s. Nagrałem 29 klipów bo tyle zmieściło się na dysku. 

01_pipp.thumb.gif.8dd46d30d36dd3651614b0add5102ef6.gif

  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.