Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Słońca 1-ego sierpnia 2008


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

To i dorzucę coś od siebie.

 

IMG_6453.jpg

 

Wykonane obiektywem otworkowym domowej roboty (akurat nie mojej), czyli ok. metr rury PCV + folia spożywcza.

 

IMG_6430.jpg

 

A to już zdjęcie przez Sigmę 70-300 APO.

 

Oba zdjęcia wykonane aparatem Canon EOS 400D przy ustawieniach: 1/4000 sek, f/32, ISO 100, filtr polaryzacyjny.Zdjęcia nie zachwycają, ale to moje pierwsze próby na Słońcu, więc jeszcze się muszę dużo nauczyć.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda nawet dopisała:)

 

I udało sie coś zrobić!!! Szkoda że takie mało procent zakrywało, ale zawsze to coś.

 

O to moje fotki.

 

 

Pozdrowienia dla wszystkich Tych co widzieli i udało sie coś zrobić a tym co sie nie udało będzie następne.

A teraz trzeba sie przygotowywać do następnych zjawisk co będa już niedługo.

 

Pozdrowienia Łukasz

post-1492-1217618590_thumb.jpg

post-1492-1217618608_thumb.jpg

post-1492-1217618621_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcąc być samolubny ustawiłem teleskop na ulicy przed miejscem pracy. Tym razem pogoda dopisała i wszyscy chętni mogli się sycić "częściówką" do woli. Stojąc sobie z boku, zauważyłem ciekawą rzecz - większa część oglądających miała spore kłopoty z dostrzeżeniem obrazu Słońca. Wiek ani płeć nie miały większego znaczenia problemem był brak elementarnego obycia ze sprzętem optycznym i mała wprawa w "podglądaniu". Przy obydwu zastosowanych powiększeniach 45 i 72x Slońce mieściło się w polu widzenia z dużym zapasem.

Do następnego - oby bezchmurnego. :sunsmiley:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam do obejrzenia filmiku animowanego, który wykonałem ze złożenia 51 zdjęć wykonanych metodą projekcji okularowej Syntą oraz Super Plösslem 25mm i za pomocą folii Baadera ND 3.8 oraz aparatu Olympus x-790 (pełny automat). Uzyty był adapter BaaderMicrostage 6030.

 

http://rapidshare.com/files/134149149/video.avi.html

 

Oczywiście to namiastka tego, co można było zobaczyć live.

Edytowane przez Iras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcąc być samolubny ustawiłem teleskop na ulicy przed miejscem pracy. Tym razem pogoda dopisała i wszyscy chętni mogli się sycić "częściówką" do woli. Stojąc sobie z boku, zauważyłem ciekawą rzecz - większa część oglądających miała spore kłopoty z dostrzeżeniem obrazu Słońca. Wiek ani płeć nie miały większego znaczenia problemem był brak elementarnego obycia ze sprzętem optycznym i mała wprawa w "podglądaniu". Przy obydwu zastosowanych powiększeniach 45 i 72x Slońce mieściło się w polu widzenia z dużym zapasem.

Do następnego - oby bezchmurnego. :sunsmiley:

 

Zauważyłem ten sam problem. Robiłem pokaz w pracy, przez 40 minut przewijali się ludzie więc było ich z kilkadziesiąt, albo nawet setka. Sporo reakcji było w stylu, dobra a gdzie jest to słońce? Powiększenie miałem 60x. Na szczęście większość po chwili obserwacji była w stanie dostrzec nierówności księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako że zjechaliśmy z Anką po urlopie do domku

zacznę wrzucać po mału i moje pstrykanie z zaćmienia

byliśmy w Ustroniu Morskim

gdzie aura od początku tygodnia do zaćmienia dopisywała na maxa

pierwsze chmurwy pojawiły się w piątek pod wieczór :banan:

 

ot pierwsza fota z końca zaćmienia - uzbierałem parę GB materiału więc postaram się sukcesywnie wrzucać

:D

po sesjach foto z PST - powiem jedno - kamerka mono do zestawu to strzał w 10

:Beer:

 

a49.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzień wcześniej miałem wszystko przygotowane. A rano się okazuję że niestety nie będę miał czasu tego zobaczyć. Od rana młynkowałem zboże i naprawiałem traktor (C-330). jedynie coś ok 20s mogłem obserwować ale to w porywach gołym okiem przez folie ND5. Podczas młynkowania przyszła kuzynka i powiedziała do Taty czemu nie pozwolisz mu obserwować, a on na to ja mu nie bronie. Fajnie to powiedział nie broni tylko jak idę na ok 30s to zaczyna się darcie, jest takie że naprawdę ciężko wytrzymać. Przywalił by mi siekierą (już miał w ręce i chciał to zrobić ale uciekłem (często się to u mnie w domu zdarza)). :-? A przy kuzynce miły itd. Po prostu porażka. A jak zaćmienie się kończyło, skończyliśmy młynkować, Tata sobie usiadł wziął moją folie i sobie obserwował, a mi kazał wykosić trawę. A na koniec zdziwiony czemu nie obserwowalem. :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaćmienie Słońca z okolic Krosna - faza maksymalna. Pogoda wspaniała, gdzieniegdzie cumulusy z dala omijały Słońce. Ale już godzinę po zakończeniu zaćmienia potężny cumulonimbus, który nadszedł od południa, zasłonił południową połowę nieba prawie na dwie godziny - mieliśmy szczęście.

Za_mienie_S_o_ca.JPG

Ekipa.JPG

Edytowane przez Wiesiek S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaćmienie Słońca z okolic Krosna - faza maksymalna. Pogoda wspaniała, gdzieniegdzie cumulusy z dala omijały Słońce. Ale już godzinę po zakończeniu zaćmienia potężny cumulonimbus, który nadszedł od południa, zasłonił południową połowę nieba prawie na dwie godziny - mieliśmy szczęście.

 

 

 

Na zdjęciu jest świetny koszyk na okularki :ha: i inne akcesoria astronomiczne.

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.