Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Słońca 1-ego sierpnia 2008


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zdałem sobie sprawę z destrukcyjnej mocy Słońca. Ponad 2 h nawet w przyćmionym blasku zrobiły swoje i mam spalone ręce oraz moją bladą twarz na czerwono :D Taka zaćmieniowa opalenizna, szkoda tylko że samo zaćmienie nie uwieczniło się w postaci opalenizny :D:szczerbaty:

Na zaćmienie specjalnie kupiłem krem do opalania :)

Ze słońcem nie ma żartów, nakrycie głowy też trzeba mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja pokaże , cobyto było coś i z Gdańska :)

 

Sprzęt niestety totalna prowizorka, Eos 350D + Jupiter 135mm + folia z dyskietki ( tylko się nie śmiać, kompletnie zapomniałem zamówić folii...) a tak wyszło:

 

slonko.jpg

 

Trochę tego napstrykałem, może się pokuszę o jakąś skromną animacje.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Rybniku pogoda dopisała, jedynie ok. 12:10 jedna mała chmurka przysłoniła na chwilę Słońce.

 

Słuchajcie, prosze o pomoc. Zrobiłem 52 fotki projekcją okularową i chcę to poskłądać aby wyszła animacja poklatkowa. Jakim program to złożyć, aby Słońce potraktować opcją "align" (chodzi o wyrównanie tarczy z każdego zdjęcia). Oczywiście kadry nie są równe, bo nie było napędu tylko z Dobsona.

 

Aha robiłem fotki na statywie Baader MicroStage 6030.

 

Przyłączam się do prośby Irasa - również mam zamiar zrobić animację, tylko brakuje mi informacji w jakim programie i jak... W moim przypadku mam ok. 200 zdjęć, więc składanie ręczne trochę by zajęło :P

 

Jeżeli chodzi o same obserwacje to bez czapeczki i kremu do opalania sie nie obeszło :D

 

Załączam kilka zdjęć: Synta 8" + LVW22, projekcja okularowa

 

 

 

Pozdrawiam

post-7600-1217600092_thumb.jpg

post-7600-1217600211_thumb.jpg

post-7600-1217600335_thumb.jpg

Edytowane przez Luke7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest, to że kiedy cała podekscytowana opowiadam o dzisiejszym zakryciu, to każdy człowiek mówi: " dzisiaj było zaćmienie? ahaaaa i jak było? no to ok." i przechodzą do swoich czynności codziennych, szarość życia normalnie. :unsure:

 

Podczas gdy u mnie pierwsze sekundy wtargnięcia krawędzi Księżyca na tarczę Słońca wywołały dreszcz emocji jak w trillerze co najmniej, a potem było jeszcze lepiej... i tak prawie dwie godziny. B)

 

Uwazam, że nasza pasja jest jedną z najpiękniejszych na świecie, a ci którzy nie doceniają majestatu tańca Słońca i Księżyca na niebie bardzo wiele tracą.

 

ech... poniosło mnie troszę sentymentalnie, już kończę.

 

 

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest, to że kiedy cała podekscytowana opowiadam o dzisiejszym zakryciu, to każdy człowiek mówi: " dzisiaj było zaćmienie? ahaaaa i jak było? no to ok." i przechodzą do swoich czynności codziennych, szarość życia normalnie. :unsure:

 

Podczas gdy u mnie pierwsze sekundy wtargnięcia krawędzi Księżyca na tarczę Słońca wywołały dreszcz emocji jak w trillerze co najmniej, a potem było jeszcze lepiej... i tak prawie dwie godziny. B)

 

Uwazam, że nasza pasja jest jedną z najpiękniejszych na świecie, a ci którzy nie doceniają majestatu tańca Słońca i Księżyca na niebie bardzo wiele tracą.

 

ech... poniosło mnie troszę sentymentalnie, już kończę.

 

 

 

Ori

 

U mnie to samo jak dzieci się zbiegły to podziwały bardzo zafascynowane a jak jakiś gość przechodził co roznosił ulotki to powiedział "-a co to" ja- to teleskop on- a co robisz nim ja- ogladam zaćmienie Słońca a

on- a toż było wczoraj chyba albo jutro ma być a ja na to- nie to dzisiaj jest, chce Pan zobaczyć??

a on- a to niemwiem teraz jest?? hmmm a tam i machnął reką i poszedł jak szarak dalej robić swoje czyli ulotki roznosić.

Ale niektórzy się zatrzymywali i oglądali sporo ich było ale najwecej dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia.. Też to widziałem. Więcej się nagadali niż pokazali. Jakby to ich tak "interesowało" to pokazali by więcej niż 10 sekund wywiadu <_<.

 

Siedem lat :ha: Dobre dobre :) Cóż takie są media.

 

Śmiałem się z tego gościa co mówi "No tak to się dzieje, że Słońce przesłania... Ten... No... Trudno wyjaśnić mi w tej chwili" albo "Słońce przesłania jakaś planeta na pewno. Nie żadne tam czary-mary" :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfrak wczoraj mi się popsuł ale co tam Obserwy super udane. W sumie to oglądałem przez Coronado, mylar,zadymione szkiełka, rzutowane na ekran i jakiś tam filtr niepamientam dokładnie jaki :szczerbaty: .

 

Bardzo mi sie spodobały "nierówności" tarczy Księżyca. W mojej ocenie najlepiej wyglądały w coronado i rzutowane na kartke, ale przez folie mylarowe tez bylo widać B) . Szkoda że żadnej plamy nie było <_<<_<<_< , jesli chodzi o protuberancje to raczej same słabizna, jedna mgiałka zaliczona ;), przynajmniej na granulacje się napatrzyłem. Super zjawisko kiedyś musze wybrać się na całkowite. Może i tylko 33% ale i tak extra. Obserwowałem w Warszawie, w CAMK-u ( Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika). Niestety mało ludzi było ale to wina słabej reklamy (chyba), za to media się zjawiły tvn 24, super stacja i 2 radia jakieś, troche się udzielałem więc może mnie w jakims materiale zmontowali :szczerbaty: .

A na deser Wenuske złapałem, bardzo dobrze widoczna ;). Jeśli chodzi o foty to uruchomiłem awaryjnie stara lustrzanke analogową, ale nie spodziewam się wspaniałych rezultatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2010.jpg2011.jpg

Następne zaćmienie Słońca widoczne w Polsce nie za żadne 7 lat, tylko już 15 stycznia 2010. Tyle, że malutkie - faza kilka setnych w momencie wschodu Słońca (czyli może nie być zauważalne).

Znacznie lepsze za następny rok - 4 stycznia 2011 r. (rano) osiągnie już fazę ponad 0.8 !

 

Za 7 lat też będzie spore (u nas pond 0.7) - 20 marca 2015 r., jako całkowite m.in. na Spitsbergenie - może to mieli na myśli?

Edytowane przez Aquamarin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! To będzie fajowo! 80% nie ma bata! Toż to już prawie obrączkowe zaćmienie Gwiazdy naszej kochanej :). Trzeba jednak te 3 latka poczekać. Ale będzie warto. No i mroźne powietrze w styczniu pozwoli na pewniejsze sprawdzenie się pogody.

 

Trzeba będzie niestety wcześnie wstać i udać się gdzieś za miasto, gdzie nie zasłaniałyby widoku budynki itp. Maksimum będzie o 9.34, początek jakoś 8.15.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! To będzie fajowo! 80% nie ma bata! Toż to już prawie obrączkowe zaćmienie Gwiazdy naszej kochanej :). Trzeba jednak te 3 latka poczekać. Ale będzie warto. No i mroźne powietrze w styczniu pozwoli na pewniejsze sprawdzenie się pogody.

C:\Documents and Settings\TATO\Moje dokumenty\Moje obrazy\Slonko.bmp

 

 

Kuba, niecałe 2.5 nie 3, zawsze krócej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! To będzie fajowo! 80% nie ma bata! Toż to już prawie obrączkowe zaćmienie Gwiazdy naszej kochanej :). Trzeba jednak te 3 latka poczekać. Ale będzie warto. No i mroźne powietrze w styczniu pozwoli na pewniejsze sprawdzenie się pogody.

 

Trzeba będzie niestety wcześnie wstać i udać się gdzieś za miasto, gdzie nie zasłaniałyby widoku budynki itp. Maksimum będzie o 9.34, początek jakoś 8.15.

 

Nie zapominajmy o jednym elemencie - pogodzie. Zimą szansa, że zachmurzenie umożliwi obserwacje zaćmienia są... mizerne. Niezapominajmy że miesiace zimowe w Polsce są najbardziej pochmurne w skali całego roku. Dodatkowo przy tendecji wzrostu średniej globalnej temperatury szanse maleją na słoneczną pogode. Ale po co się martwić na zapas, jeszcze można osiwieć od tego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.